به گزارش پایگاه خبری نشان :

تیروئید یک غده شبیه بال پروانه است که جلوی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) تولید و به داخل خون ترشح می کند. این هورمون ها سرعت کار و تولید انرژی را در بدن عهده دار هستند.

تیروئید افراد سالم به میزان کافی هورمون می سازد و در اعمال مهم بدن اثر می گذارد. این هورمونها سوخت و ساز بدن را از جمله آنکه چه مقدار کالری مصرف کنیم، چه مقدار احساس گرما کنیم و وزن ما را تنظیم می کنند، در بعضی اعضاء نیز اثرات اختصاصی دارد مانند قلب که در اثر این هورمونها تندتر می زند. پر کاری تیروئید حالتی است که باعث می شود مقدار زیادی هورمون به بافتهای بدن برسد. علل متفاوتی برای پر کاری تیروئید وجود دارد اما علائم و نشانه های آن مشابه است. به علت افزایش سوخت و ساز بدن بیماران احساس گرمای بیشتری می کنند و اغلب با وجود مصرف غذای زیاد کاهش وزن دارند.
 
بعضی از بیماران دچار افزایش وزن می شوند که علت آن افزایش بیش از حد اشتها است.

بیماری تیروئید و مواد ناچسبنده شیمیایی بار دیگر خبرساز شده اند. محققان بار دیگر درباره این مواد هشدار داده اند و باید خانه خود را بابت وجود چنین مواد و منابعی از این دست، پاکسازی کنیم.

برخی از مواد شیمیایی غیر چسبنده باعث بروز تیروئید میشوند

در سال 2014 ، محققان دریافتند که بیش از 10 درصد از مردمی که در معرض نوشیدن آب هایی قرار دارند که به خاطر وجود پرفلوئورواکتانوئیک اسید (PFOA) آلوده شده است، دچار مشکلات تیروئیدی شده اند. با در نظر گرفتن وضعیت خونی و سال های تماس با بروز مشکلات تیروئیدی، محققان توانستند به این نتیجه برسند که هرچه تماس با PFOA بیشتر باشد، میزان بروز مشکلات تیروئیدی هم بالاتر خواهد بود.

PFOA گروهی از مواد شیمیایی غیرچسبنده دردسرساز هستند که در دسته ترکیبات پرفلورینه قرار می گیرند – در واقع دسته ای از مواد شیمیایی حاوی فلوراید با ترکیبات مخصوصی که باعث می شود هر چیزی نسبت به چسبندگی مقاومت پیدا کند. مشکل اینجاست که این ترکیبات به راحتی تجزیه نمی شوند و می توان به راحتی آنها را داخل بدن پیدا کرد. علاوه بر بیماری تیروئیدی، PFCهای مختلفی وجود دارند که با بروز سرطان، ناباروری ، نقص های زایمان و کم شدن عملکرد سیستم دفاعی مرتبطند. در این جا به برخی از موارد خانگی که حاوی مواد شیمیایی غیرچسبنده است و باید از مصرف آن پرهیز کنید می پردازیم.

عوامل بروز تیروئید در خانه :

نخ دندان

برخی کمپانی ها، ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده به نخ دندان ها اضافه می کنند تا راحت تر بین دندان ها بلغزد. توصیه می شود این عمل را ترک نکنید چرا که بسیار مهم است. تنها کافی است به جای این نوع نخ دندان ها، از نخ دندان های طبیعی استفاده کنید.

قابلمه ها و ماهی تابه ها

نکته بسیار مهم این است که بعد از پخت و پز، کف ماهی تابه ها و قابلمه ها را نسابید. اما به خاطر داشته باشید که وجود خراش ها و ذرات موجود در وسایل پخت و پز شما به این معناست که احتمالا همراه با غذا، مواد شیمیایی غیرچسبنده هم خورده اید. توصیه می شود، هر نوع وسیله پخت و پزی را که دارای ترکیبات غیرچسبنده و خراشیده شده است با قابلمه ها و ماهی تابه های آهنی، شیشه ای، استیل یا لعابی جایگزین کنید.

جعبه های پیتزا و فست فود

آیا دنبال دلیل دیگری می گردید تا غذای بیرون بر نخرید؟ پس بهتر است بدانید بسیاری از ظرف های غذاهای بیرون بر پوشیده از مواد شیمیایی غیرچسبنده اند تا مانع از ترشح و خارج شدن چربی و روغن غذا شوند. بهتر است خوردن غذاهای فست فودی را بی خیال شده و در همان قابلمه ها و یا ماهی تابه های خانگی غذا درست کنید.

جعبه های ذرت بوداده خانگی

کمپانی های تولید ذرت بوداده دوست ندارند که چربی و روغن از بسته های ذرت بوداده روی شلوارتان بریزد، بنابراین داخل آن را با مواد شیمیایی ضدچربی می پوشانند تا بتوانند ترکیبات روغنی داخل آن را حفظ کنند. توصیه می شود خودتان در خانه و با استفاده از ظرف های مخصوص، ذرت بوداده درست کنید.

مبلمان، فرش ها و قالی ها

ترکیبات شیمیایی، پشت عناوینی مانند اسکوچ گارد، تفلون، استین مستر و سایر عناوین پنهان شده اند. بسیاری از این ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده در قالب مواد پاک کننده برای دفع هر چیزی استفاده می شوند که ممکن است روی کاناپه های تشک دار بریزید. توصیه می شود که وقتی می خواهید مبلمان بخرید، حتما از این مسئله مطمئن شوید که پوشیده از مواد غیرچسبنده نباشد که مانع بروز لکه می شود. اگر در فروشگاهی هستید که تصمیم به خرید فرش یا قالی دارید، بهتر است از خرید آن خودداری کرده و ترجیحا به دنبال کفپوش باشید.

ظروف کاغذی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سالانه چیزی حدود 64 هزار میلیون فنجان و ظرف کاغذی دور ریخته می شود. سوای عوامل زائد، بسیاری از این ظروف سرشار از ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده هستند که مانع از ریختن یا ترشح محتویات آن به بیرون خواهد شد. توصیه می شود فقط از لیوان ها و ظرف های معمولی استفاده کنید و آنها را در ظرفشویی بشویید.

شامپو

ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده ممکن است در محصولات مراقبت شخصی هم پنهان شده باشند. خوشبختانه بر خلاف مبلمان و پوشاک، در محصولات مراقبت شخصی چنین ترکیباتی وجود دارد. توصیه ما این است که برچسب روی این محصولات را چک کرده و ترجیحا از خرید هر محصولی که ترکیبات آن با «فلورو» شروع می شود خودداری کنید.

گرد و خاک خانگی

مهم نیست تا چه حد تلاش می کنیم از تماس با مواد شیمیایی غیرچسبنده خودداری کنیم، باید بدانید که آنها در لابه لای گرد و خاک خانگی هم وجود دارند؛ چرا که در محصولات مختلفی استفاده می شوند. گرد و خاک خانگی منشأ مواد شیمیایی پلاستیکی، بیسفنول A (BPA) و مواد پیشگیرنده شعله است. توصیه می شود حتما یک جاروبرقی با فیلتر HEPA در خانه داشته باشید، به طور مرتب نواحی مورد نظر را جارو زده و ترجیحا از مواد پاک ساز خانگی، و غیرسمی استفاده کنید.