به گزارش پایگاه خبری نشان :

علی پروین در روز سوم مهر 1325 محله بازار تهران کوچه غریبان بدنیا آمد. علی پروین  پنجمین فرزند یک خانواده پرجمعیت ده نفره است . علی پروین  اسطوره تیم فوتبال پرسپولیس و به سلطان ایران مشهور است. علی پروین در همان سنین کودکی شاگرد طلاساز شدو بعد مدتی به استادکار شد و حالا به تجارت برنج مشغول است. علی پروین در سال 1353 با کلاهی مخملی و کتی مشکی،ظاهری شبیه بازیگران سرشناس سینمای ایران در آن دوران پیدا کرده و در فیلمی به نام "داش علی لوطی محله" ایفای نقش کرده است.

علی پروین

اولین مربی علی پروین

-علی الهی اولین مربی علی پروین بود که به خاطررفاقت با برادر بزرگتر پروین (عباس ) خواست که پروین در تیم «عارف » بازی کند. او آن زمان 15سال بیشتر نداشت .

بهترین بازی علی پروین

-علی پروین می گوید:بهترین بازی عمرم بااسترالیا در پیکارهای مقدماتی جام جهانی 1978 بود که در ورزشگاه آزادی برگزار شد وبازی ، با پاس گل من (1 بر صفر) به سود ما تمام شد.علی پروین در مدت بازی اش هیچ الگوی خاصی برای خود در نظر نگرفته بود. زمانی که نوجوان بود، هیچ وقت نمی گفت دوست دارم فلانی شوم یا... او می گفت :می خواهم خودم باشم ; علی پروین .
علی پروین

اولین تیم خارجی خواهان علی پروین

زمانی بود که تیم «کریستال پالاس » انگلیس خواهان علی پروین بود و مبلغ پیشنهادی آن زمان برای شماره 7 ایران ، 500 هزار دلار بود. پدرش موافقت خود را اعلام کرد که علی پروین به انگلیس برود، اما مادر گفت :«تو هنوز بچه ای ، آنجا دیوانه می شوی ، نمی توانی دوام بیاوری ... در غربت روحیه ات به هم می ریزد و...» این شد که او ازرفتن به انگلیس منصرف شد.
اولین اخراج علی پروین
اولین اخراج علی پروین مربوط به زمانی است که در بازیهای محلی در خیابان عارف بازی می کرد. او در یک مسابقه حساس با تیم عارف به مصاف تیم پیکان رفت . قضاوت این دیدار هم برعهده رضا غیاثی بود. او فکر کرد چون رضاغیاثی بچه محل اوست ، با خشونت او مدارامی کند، اما زمانی که اولین حرکت خشن را انجام داد، توسط رفیق و هم محلی اش (رضا غیاثی ) ازمیدان اخراج شد.
علی پروین
برکناری علی پروین از تیم ملی
در شروع این سال پرسپولیس بازی برگشت خود در جام در جام آسیا را در ورزشگاه آزادی در برابر نیسان ژاپن برگزار کرد و در حالی که دربازی رفت نیمی از راه قهرمانی را طی کرده بود، در تهران و در کمال ناباوری یک بر صفر مغلوب حریف ژاپنی شد؛ و جام را از کف داد. در خرداد و تیر ماه سال 1372، تیم ملی فوتبال ایران در جام اکو قهرمان شد و سپس در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 موفق عمل کرد و به دور دوم صعود نمود. در جام حذفی آسیا (1993) پیروزی پس از غلبه بر السالمیه کویت در برابر العربی قطر باخت و حذف شد.

افتخارات علی پروین

• قهرمانی در جام باشگاه های تهران با پیکان(1969)
• قهرمانی در جام دوستی با تیم پیکان (1969)
• قهرمانی در جام تخت جمشید با تیم پرسپولیس (1973

نظر علی پروین درباره مهدی قائدی

به گزارش منیبان، بعد از تعریف و تمجید های نوید محمدزاده ستاره سینمای ایران از مهدی قایدی، نوبت به علی پروین رسید تا در یک محفل خصوصی از بازی او  تمجید کند. سلطان فوتبال ایران که خودش تکنیک بسیار بالایی داشت و یک پاسور خوب بود، در مورد قایدی می‌گوید:« این بچه واقعا فوتبال را بلد است و من از تماشای بازی او لذت می برم .اوهم قدرت دریبل زدن بالایی دارد و هم خوب پاس می‌دهد. مدل پاس‌های او مرا یاد مدل پاس‌های خداداد عزیزی می اندازد که تحت هر شرایطی در بازی‌های سخت هم با پاس های خود مهاجمان را با دروازه‌بان حریف تک به تک می‌کرد.»

 پروین در ادامه گفت: «این بچه باید قدر خودش را بداند. البته مربیان استقلال هم بایدهوایش را داشته باشند. خوشبختانه شنیدم قایدی ازدواج کرده که مسلما این مسئله خیلی به او کمک می‌کند تا در فوتبال بیشتر پیشرفت کند و به اروپا برود.»