به گزارش پایگاه خبری نشان :

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ویروس کرونای انگلیسی از غرب وارد شد، اما ویروس هندی از مرز‌های جنوب، جنوب شرقی و شرق، کشور را تهدید می‌کند.

او افزود: خواهش بنده این است که برای جلوگیری از ورود ویروس به کشور، استان‌های شرقی و جنوبی مانند خراسان رضوی به شدت مراقب ایاب و ذهاب مرزی خود باشند و باید دژ را محکم کرد، زیرا این استان از مناطق خطر محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  ادامه داد: حاشیه شهر مشهد به علت وجود افاغنه از نقاط آسیب پذیر است و ساکنان حاشیه در پوست شهر در رفت و برگشت هستند و یک نفر مبتلا به این نوع ویروس جهش یافته می‌تواند جمعیت زیادی را درگیر کند.

 نمکی بیان کرد: نیرو‌های بسیج و سپاه در قالب طرح شهید سلیمانی به صورت ویژه برای کنترل بیماری بین افاغنه اقدام کنند و هیچیک از آنان به علت نداشتن کارت اقامت نباید از خدمات بهداشتی و درمانی محروم شود.

ویروس هندی چموش، قدرت سرایت بالا و بسیار خطرناک است، وچنان بلایی به سر هند و پاکستان در آورد که این کشور‌ها حتی چوب برای سوزاندن قربانیان کرونایی خود نداشتند.

او تصریح کرد: تاکنون ۲۰۰ هزار افغان مبتلا به کرونا بدون کارت اقامت در کشور پذیرش شدند که با احتساب پیک چهارم این رقم بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

آمار مبتلایان در هیچ جای کشور افزایشی نیست

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه هم اکنون کشورمان از موج چهارم کرونا عبور کرده است و آمار مبتلایان در هیچ یک از مناطق کشور افزایشی نیست.

 نمکی اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته آمار مرگ و میر کشور در موج چهارم نسبت به موج سوم نصف شده است.

او افزود: با اقدامات پیشگیرانه در مقابله با ویروس جهش یافته هندی و همچنین گسترش واکسیناسیون کشور وارد پیک جدید بیماری نشود.

وزیر بهداشت در بخشی از سخنانش از تلاش‌های خالصانه کادر بهداشت و درمان، اقدامات پیشگیری و مراقبتی همکاران بسیج و سپاه در قالب طرح شهید سلیمانی، خدمات بخش خصوصی و همچنین وفاق و همراهی همه مردم در تعطیلی کسب و کار‌ها و رعایت دستور‌های بهداشتی برای عبور از موج چهارم تشکر کرد.

 نمکی بیان کرد: اینجانب نذر کردم که اگر از موج چهارم کرونا عبور کنیم به خدمت آقا امام هشتم برسم و ابراز تشکر و ارادت خود را از عنایات حضرت به صورت حضوری اعلام کنم.