به گزارش پایگاه خبری نشان :

باشگاه خبرنگاران جوان/ اختلال بویایی یکی از شایع‌ترین عوارض ابتلا به کرونا است، اما گاهی اوقات این اختلال موجب نگرانی شده و افراد از اینکه زمان حس بویایی شان برنگشته نگران هستند.

دکتر سید محمد آقاجانپور فوق تخصصی جراحی بینی و آندوسکوپی سینوس در پاسخ به این سوال که اختلال بویایی کرونایی چقدر زمان می‌برد گفت:بازگشت حس بویایی بعد از ابتلا به کرونا در افراد مختلف متفاوت است.

آقاجانپور افزود: اختلال بویایی بعد از کرونا معمولاً حد اکثر بین شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا بهبود یابد و در این میان این اختلال در برخی بیماران با توجه به سیستم ایمنی بدنشان در مدت کمتری بهبود می‌یابد.

او اضافه کرد: توصیه ما به کسانی که با گذشت زمان طولانی هنوز حس بویایی شان برنگشته، این است که در ابتدا صبر نمایند و سپس زیر نظر متخصص، از دارو‌های خاصی استفاده کنند.

فوق تخصصی جراحی بینی و آندوسکوپی سینوس بیان کرد: استفاده از سرم شستشوی گرم در داخل بینی به دفعات چند بار در روز، استفاده از اسپری‌ها و افشانه‌های کورتونی به صورت موضعی همچنین استفاده از دارو‌های مکملی مثل ویتامین ب، امگا ۳، زینک، روی در تحریک سلول‌های عصبی گیرنده‌های بویایی موثر است.

او ادامه داد: همچنین کاهش استرس و تنظیم خواب در ترمیم اعصاب بویایی نقش دارند و بوییدن یک سری از مواد مثل وانیل، سیر، قهوه، نعناع، میخک، گل رز به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه برای چندین بار در روز موجب تحریک سلول‌های عصبی گیرنده‌های بویایی می‌شوند.