به گزارش پایگاه خبری نشان :

باشگاه خبرنگاران جوان/ آرش کریمی کارشناس آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به خواص زیاد سیاه دانه گفت : سیاه دانه طبیعت گرمی دارد و به دلیل داشتن ماده‌ای موسوم به «تیموکیتون» دارای اثر ضد تشنجی است، تحقیقات نشان داده که این گیاه موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن می‌شود.

کریمی گفت : سیاه دانه مزه‌ای تلخ و ادویه‌ای دارد با کمی ته مزه توت فرنگی. از سیاه دانه در شیرینی‌جات، شربت‌ها و لیکور‌ها هم استفاده می‌شود.

او افزود: این گیاه برای کاهش نفخ شکم و دفع گاز‌های معده موثر است، غرغره کردن جوشانده سیاه دانه در سرکه باعث تسکین درد دندان و محکم شدن دندان‌ها می‌شود، همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده، برای درمان تب‌های سودایی و بلغمی مفید است و برای درمان سرماخوردگی‌های پی در پی نیز تاثیر بسزایی دارد.

این کارشناس غذا و دارو افزود: سیاه دانه برای تسکین سر درد‌های افراد مزاج سرد نیز مفید هست، عفونت‌های ادراری را درمان کرده و برای مردانی که مبتلا به بیماری پروستات هستند، مفید و ادرار آور است.

کریمی ادامه داد: از دیگر خواص سیاه دانه می‌توان به درمان جوش‌های بلغمی اشاره کرد، برای درمان انگل‌های روده و دستگاه گوارشی موثر است و سنگ کلیه و سنگ مثانه را از بین می‌برد.

او گفت: سیاه دانه برای بیماری‌های پوستی و لک مفید می‌باشد، از ابتلا به سرطان و یا بیماری‌های مزمن به دلیل مدت زمان زیادی که خاصیت آن در بدن می‌ماند جلوگیری می‌کند، باعث از بین رفتن افسردگی و برای افرادی که طبع گرمی دارند، انرژی زا می‌باشد.

کریمی گفت: روغن سیاه دانه نیز دارای خواص بسیاری است که از جمله می‌توان به خاصیت‌هایی همچون ضدباکتری، ضد درد، ضدقارچ، ضدالتهاب، آنتی‌اکسیدان، ضد ویروس، تنظیم فشار خون و تنظیم انسولین و ... اشاره کرد.

او افزود: بر اساس نتایج یک تحقیق علمی که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، ۲۹ فرد بزرگسال مبتلا به آسم که به مدت سه ماه به صورت روزانه، از عصاره سیاه‌دانه استفاده کرده بودند، در دفعات و شدت علائم آسم مانند خس خس سینه، بهبود قابل توجهی داشتند .