به گزارش پایگاه خبری نشان :

 مهر/علیرضا رئیسی افزود: تاکنون ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن تحویل نظام سلامت شده است که ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز آن توزیع شده است و ۷ میلیون دوز تاکنون به هموطنان تزریق شده است.

وی ادامه داد: مرحله نخست واکسیناسیون شامل گروه‌های بهداشت و درمان به پایان رسیده است و مرحله دوم گروه‌های سنی ۸۰ سال به بالا‌ ۷۵ تا ۸۰ سال و ۷۰ سال به بالا واکسن دریافت کرده اند و تفاوت شمار واکسن‌های توزیع شده با واکسن‌های تزریق شده به سبب نرسیدن زمان تزریق دوز دوم افراد ۷۰ سال به بالا و یا حفظ سهمیه جاماندگان این گروه سنی است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه از این پس تا واکسن در یخچال‌های ما قرار نگیرد به دریافت آن اعتماد نداریم، ادامه داد: ارسال نشدن ۳ میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب نیازهای داخلی مصرف کرد، موجب اختلال در واکسیناسیون شد.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ مرکز تجمیع واکسیناسیون در کشور فعال شده بود، اضافه کرد: در تهران ۷۵ مرکز فعال داشتیم به سبب کمبود حجم واکسن مجبور به تعطیلی برخی از مراکز شدیم به گونه‌ای که تنها در تهران ۳۲ مرکز فعال تزریق واکسن داشتیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به این که در برخی از مراکز واکسیناسیون تهران تجمع‌هایی مشاهده شد افزود: اما خوشبختانه در دیگر نقاط کشور ازدحام در مراکز واکسیناسیون نبود. با در اختیار داشتن واکسن کافی مراکز تجمیع واکسیناسیون افزایش خواهد یافت به گونه‌ای که این مراکز در تهران از ۷۵ به ۷۹ مرکز در پایان هفته خواهد رسید. بر اساس پیش بینی‌ها تا فردا صبح یک و نیم میلیون دوز واکسن جدید وارد کشور می‌شود و هفته آخر تیر نیز یک و نیم میلیون دوز واکسن دیگر نیز به کشور می‌رسد. در مرداد نیز ۵ تا ۶ میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

رئیسی گفت: هم اکنون ۳۸۰ هزار دوز واکسن کووایران برکت در اختیار داریم و ۴۰ هزار دوز دیگر در حال برچسب گذاری است.

وی ابراز امیدواری کرد تا یکم مرداد حدود ۶۵۰ هزار دوز دیگر از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد و افزود: تا ابتدای مرداد حدود یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت در اختیار خواهیم داشت. بر اساس برنامه ریزی‌ها در مرداد هر هفته یک میلیون دوز واکسن داخلی خواهیم داشت که این رقم در شهریور به ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن افزایش می‌یابد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره واکسن پاستور هم گفت: ۱۳۰ هزار دوز از این واکسن در اختیار است و به نظر می‌رسد در مرداد و شهریور نیز هر ماه ۵۰۰ هزار دوز از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد.