به گزارش پایگاه خبری نشان :

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در یادداشتی نوشت: اگر سال‌ها درباره خسارات شیوه قیمت‌گذاری انرژی در ایران داد و فریاد می‌کردیم، به اندازه همین قبض برق نمی‌توانستیم واقعیات را بیان کنیم؛ نظام موجود قیمتگذاری دستوری دولت بر انرژی، چیزی جز انتقال منابع ملی به برخوردارترین قشرهای جامعه نیست.

قبض برق میلیونی علی کریمی در فضای مجازی منتشر شده است.علی کریمی گفته است بعد از انتشار قبض برق به او اخطار قطعی داده اند.قبض برق میلیونی و یارانه 45 هزار تومانی موضوعی بحث برانگیز است و کاربران با دیدن این قبض برق میلیونی تعجب کردند!گفته شده مبلغ قبض برق به اندازه یارانه 220 نفر است.

اخیرا با قطعی های گسترده برق در سراسر کشور، تصویر قبض برق علی کریمی فوتبالیست مشهور کشورمان نیز از سوی وی منتشر شد. کریمی با انتشار تصویر زیر به اخطار قطعی برق اعتراض داشت.

اما بررسی زوایای پنهان اعداد و ارقام این قبض میلیونی، روایت قابل تاملی از بی عدالتی در توزیع یارانه های پنهان در جامعه را به تصویر می کشد، تا جایی که محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی تلگرامی به این موضوع پرداخت و خاطرنشان کرد: «نظام موجود قیمت گذاری دستوری دولت بر انرژی، چیزی جز انتقال منابع ملی به برخوردارترین قشرهای جامعه نیست. این نظام اقتصادی از اساس غیر عادلانه است. کدام کتاب عدالت حکم می‌کند یارانه ماهیانه ۲۲۰ نفر به برق مصرفی یک نفر از ثروتمندترین قشرهای جامعه منتقل شود؟»

مسلما رفع این بی عدالتی در توزیع یارانه های انرژی در جامعه، به دو قوه مقننه و مجریه یعنی  دولت و مجلس  برمی گردد و باید  اقدام عاجل  در جهت رفع این بی عدالتی انجام دهند.

بر اساس این گزارش، محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در این باره نوشت: «علی کریمی وقتی فوتبال بازی می‌کرد، بازیکن محبوب میلیون‌ها ایرانی و از جمله من بود. همین علی کریمی خوش‌خاطره، دیروز خدمتی به اقتصاد ایران کرده و قبض برق منزلش را منتشر کرده است. او فرصتی فراهم کرده تا چند واقعیت خیلی گل درشت به چشم بیاید.

علی آقای کریمی در منزل‌شان در فاصله چهارم خرداد تا ۵ تیر ۱۴۰۰ (یک ماه) برابر  ۶۲۸۰ کیلووات‌ساعت برق  مصرف کرده‌اند و باید  ۴,۶۳۰,۱۷۵ (چهار میلیون و ششصد و سی‌ هزار و صد و هفتاد و پنج) تومان هزینه برق  می‌پرداخته‌اند و البته اخطار قطع به دلیل دیرکرد در پرداخت هم دریافت کرده‌اند.

اگر سال‌ها درباره خسارات شیوه قیمت‌گذاری انرژی در ایران داد و فریاد می‌کردیم، به اندازه همین قبض برق علی آقای کریمی نمی‌توانستیم واقعیات را بیان کنیم. خواهش می‌کنم  به محاسبات زیر دقت کنید.

  ۱.  برای تولید سه کیلووات‌ساعت برق یک متر مکعب گاز مصرف می‌شود، پس برای تولید ۶۲۸۰ کیلووات‌ساعت برق مصرفی منزل آقای کریمی ۲۰۹۳ مترمکعب گاز مصرف شده است.

   ۲.  قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه و عراق حدود ۲۴ سنت دلار به ازای هر مترمکعب است، پس ۵۰۲۳۲ سنت دلار معادل ۵۰۲ دلار پول گازی است که برای تأمین برق منزل آقای کریمی صرف شده است.

  ۳.  قیمت دلار در بازار امروز تهران ۲۴۹۰۰ تومان است، پس هزینه گاز مصرفی برای تأمین برق منزل آقای کریمی ۱۲۵۰۷۷۶۸ (دوازده میلیون و پانصد و هفت هزار و هفتصد و شصت و هشت) تومان شده است.

   ۴.  وزارت نیرو هر کیلووات‌ساعت برق را از نیروگاه‌ها – به غیر از هزینه سوخت – به قیمت ۳۳۶ تومان می‌خرد؛ بنابراین هزینه تولید (تبدیل گاز به برق در نیروگاه) هم برای ۶۲۸۰ کیلووات‌ساعت برق مصرفی منزل آقای کریمی ۲۱۱۰۰۸۰ (دو میلیون و صد و ده هزار و هشتاد) تومان شده است.

  ۵.  مجموع هزینه برق منزل آقای کریمی برای اقتصاد ملی ایران ۱۴۶۱۷۸۴۸ (چهارده میلیون و ششصد و هفده هزار و هشتصد و چهل و هشت) تومان شده است.

  ۶.  شرکت توزیع برق با همه ملاحظات مربوط به تعرفه برق پرمصرف‌ها، از آقای کریمی خواسته ۴۶۳۰۱۷۵ تومان از مبلغ  ۱۴۶۱۷۸۴۸ تومان را بپردازند. آقای کریمی به این ترتیب مبلغ  ۹۹۸۷۶۷۳ تومان بابت برق مصرفی یک ماه منزل‌شان از اقتصاد ملی ایران یارانه دریافت می‌کنند.

خوب دقت کنید که مبلغ یارانه برق منزل آقای کریمی برابر با یارانه ماهیانه ۴۵۳۰۰ تومانی ۲۲۰ نفر است.

هیچ سخنرانی، برنامه تلویزیونی یا پژوهش علمی نمی‌تواند به این دقت و صراحت و شفافیت عمق  ناعادلانه بودن نظام قیمت‌گذاری انرژی در ایران  را نشان دهد.

نظام موجود قیمتگذاری دستوری دولت بر انرژی، چیزی جز  انتقال منابع ملی به برخوردارترین اقشار جامعه  نیست. این نظام اقتصادی از اساس  غیر عادلانه  است.

کدام کتاب عدالت حکم می‌کند یارانه ماهیانه ۲۲۰ نفر به برق مصرفی یک نفر از ثروتمندترین قشرهای جامعه منتقل شود؟

نتیجه‌گیری اجتماعی از این قبض برق

۱.  علی آقای کریمی مقصر این بی‌عدالتی نیست. او مثل هر  شهروند  دیگری طبق قوانین و رویه‌های موجود زندگی می‌کند. او زمانی با قواعد فیفا فوتبال بازی می‌کرد و حالا با قواعد این کشور برق مصرف می‌کند. ساختار دستوری قیمت‌گذاری انرژی است که از او می‌خواهد این مقدار بپردازد و  ماهی نزدیک به ۱۰ میلیون تومان یارانه برق بگیرد .

۲.  این ماجرا نباید به ابزاری برای حمله به سلبریتی‌هایی چون علی کریمی تبدیل شود. آنها مثل همه شهروندان خودشان را با قواعد تطبیق می‌دهند. نقد قبض برق علی کریمی، نقد ساختار اقتصادی دستوری، با مداخله  حداکثری بی‌کیفیت دولت  در اقتصاد و  پوپولیسم پنهان  در پس این وضعیت به نام  عدالت  است.

دو نکته مهم

۱.  سهم علی کریمی از  رانت برق ، با محاسبات فوق  حداکثر سالی ۱۲۰ میلیون تومان یارانه برق  است. این رقم در میان رقم واقعی رانت‌هایی که ناعادلانه در اقتصاد انرژی ایران توزیع می‌شوند هیچ نیست. رقم واقعی به ده‌ها و صدها هزار میلیارد تومان در اشکال مختلف از جمله شامل هدررفت، می‌رسد.

۲. اقتصاد و سیاست عمومی سال‌هاست راه‌های اجتناب از این بی‌عدالتی و هم‌زمان رسیدگی به قشرهای محروم با نظام‌های رفاهی هوشمند و هدفمند را یافته است.»

منبع:تابناک