به گزارش پایگاه خبری نشان :

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: هیچ مصوبه‌ای در خصوص ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط لغو نشده است.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره لغو مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجویان ارشد از رشته‌های غیرمرتبط اظهار کرد: هیچ مصوبه‌ای در این خصوص لغو نشده است، بلکه مصوبه‌ای در شورای سنجش و پذیرش سال ۹۷ وجود دارد که در آن نوشته «دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط کارشناسی می‌توانند در کارشناسی ارشد» شرکت کنند.

او افزود: تعیین ارتباط بین رشته‌ها و بین موضوعات یک کار تخصصی بوده و نیاز به کارشناسی دقیق دارد که در حوزه کاری مدیریت دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی درج شده است.

خاکی صدیق تصریح کرد: نامه‌ای که مدیر کل دفتر آموزش عالی برای کارگروه‌های تخصصی ارسال کرده بود دقیقا به منظور بررسی ارتباط میان رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است و به اینصورت از سوی مدیرکل برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم به معاونان آموزشی دانشگاه‌ها نامه‌ای ارسال شده تا آن‌ها هم بتوانند روی این موضوع اظهار نظرهای تخصصی داشته باشند و به این صورت ارتباط میان رشته‌ها را بسنجند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: این موضوع در حال حاضر برای کار کارشناسی به دانشگاه‌ها ارسال شده بود و به این صورت در خود مصوبه سنجش و پذیرش هم اعلام نشده بود که از سال ۱۴۰۰ باید اجرایی شود که حالا بخواهیم آن را لغو کنیم.

خاک صدیق اضافه کرد: مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط قرار نبود که از امسال اجرایی شود که حال بخواهیم آن را لغو کنیم، یعنی نامه ارسال شده به کارگروه‌های تخصصی حرفی از اجرایی شدن نزده است، بلکه کار کارشناسی روی این موضوع را ملاک قرار داده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در نامه‌ای که از سوی وزارت علوم به کارگروه‌های تخصصی ارسال شده سخن از کار کارشناسی دارد و بایستی نظرات آنها، صاحب‌نظران برنامه‌ریزی‌های آموزشی و معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردآوری شود تا بتوانیم آن‌ها را تحلیل کنیم و نتیجه را در آینده به شورای ذی‌ربط منعکس کنیم.

احتمال لغو مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط وجود دارد

خاکی صدیق بیان کرد: جایی که می‌تواند با شرایط سخنان متخصصان مصوبه را لغو یا اجرایی کند، شورای ذی‌ربطی یا شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی است که مصوبه را تصویب کرده؛ بنابراین این مصوبه نباید دغدغه داوطلبان کنکور آینده و ورودی‌های مهر ۱۴۰۰ ایجاد کند.

او گفت: در حال حاضر مشکلی در این زمینه وجود ندارد و طبق روال در حال انجام است و این موضوع یک کار کارشناسانه است که در سیستم وزارت علوم انجام می‌شود.

خاکی صدیق بیان کرد: مصوبه ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته‌های غیرمرتبط نیازمند سنجش ارتباط بین‌رشته‌ای است. در واقع این موضوع یک کار کاملا تخصصی است و احتمال دارد که مصوبه بعد از بررسی‌های پیش رو لغو شود و همانند روال گذشته ادامه یابد.