به گزارش پایگاه خبری نشان :

تجارت‌نیوز/ حسین قشمی، درباره سهام عدالت فوت شدگان گفت: با توجه به فوت سه میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت، امکان اینکه عملیات قهری آنان به صورت دستی انجام و سهام را به وارثان انتقال داد، وجود ندارد.

وی بر ایجاد سامانه‌ای به منظور انجام عملیات فوق اشاره کرد و گفت: برای ایجاد این سامانه، جلسات متعددی با همکاران واحد حقوقی قوه قضائیه و همکاران واحد فناوری اطلاعات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد تا اطلاعات موجود متوفیان چه از جهت میزان سهام عدالت چه از جهت تعداد وراث در این سامانه ثبت و ضبط شود تا درصدی که وارثان از سهام ارث می‌برند مشخص شود که امیدوارم این موضوع در سال جاری عملیاتی شود.

 

چرا برخی سود سهام عدالت را دریافت نکردند؟

قشمی در ادامه این گفتگو با اشاره به ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه در سامانه سجام ثبت‌نام کرده اما موفق به دریافت سود سهام عدالت نشده‌اند، عنوان کرد: با توجه به درج شماره شبا در سامانه سجام، سامانه فوق، شماره شبا را راستی‌آزمایی کرده و استعلام‌های معتبری از بانک مرکزی دریافت می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه تعدادی از سهامداران در سامانه سجام ثبت‌نام نکرده بودند، قرار بر این شد تا ابتدا از طریق سامانه، شبا آنها را استخراج کنیم و چنانچه شماره شبا در آن موجود نباشد از طریق سایت سهام عدالت و شباهایی که از طریق سازمان خصوصی‌سازی در اختیار ما قرار داده شده، بتوانیم سود را به حساب این افراد واریز کنیم.

مدیر سیستم تسویه و پرداخت سپرده‌گذاری مرکزی در ادامه با بیان اینکه برای تعدادی از حساب‌ها سود واریز شده و به دلایل مختلف برگشت خورده است، افزود: علت اصلی این امر، داشتن حساب بلند مدت یا حساب مسدود، راکد، انفرادی و یا حساب مشترک بوده است که در این صورت امکان واریز سود وجود ندارد.

واریز سود به حساب‌های دیگر

قشمی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تماس برخی افراد با مرکز ارتباطات سپرده‌گذاری مر کزی مبنی بر اینکه سودی به حساب آنها واریز نشده است، گفت: رهگیری‌های ما حاکی از این است که شماره حسابی توسط آنان کنترل و ملاحظه می‌شود که اصلا سودی به آن واریز نشده و سود به حساب دیگری واریز شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی افراد ۶۰ درصد سهام خود را فروخته‌اند اما پولی برای آنها واریز نشده است، گفت: وجه معامله در اختیار شرکت سپرده‌گذاری نیست بلکه در اختیار کارگزاران ناظری است که از طریق آنها فروش انجام می‌شود و افراد می‌توانند با حضور در کارگزاری، پیگیری دریافت وجوه معاملات را داشته باشند.