به گزارش پایگاه خبری نشان :

براساس رصد بازار خودرو در هفته اخیر بیشترین افت قیمت به پژو «۲۰۶ تیپ ۲» اختصاص داشته و بالاترین رشد قیمت نیز به پژو «۲۰۶ تیپ ۵» رسید. با این شرایط می‌توان گفت رکوددار تغییر قیمت در بازار در هفته سپری شده به خانواده ۲۰۶ اختصاص داشته است.

تعطیلی نمایشگاههای خودرو از یک سو و تعطیلی مراکز شماره‌گذاری خودرو از سوی دیگر عمده دلیلی که به گفته فعالان بازار خودرو موجب شده تا بازار این روزها کمترین رشد قیمت را داشته باشد.

از سوی دیگر این روزها نرخ دلار نوسانات زیادی داشته که این روند بازار خودرو را نیز تحت تاثیر قرار داده است. علاوه بر ریز نوسان‌های قیمت دلار که افت قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی را به همراه داشته، توقع انتظاری که در بازار به وجود آمده نیز بر این روند اثرگذار بوده است. در این خصوص می‌توان به طولانی شدن انتظار برای اعلام نتایج مذاکرات احیای برجام و تعیین کابینه دولت سیزدهم اشاره کرد. عوامل انتظاری که چند ماهی است بر بازار خودرو سایه افکنده است.

فعالان بازار بر این نکته تاکید می‌کنند که شناخت نوع نگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت آینده به بازار خودرو می‌تواند بسیار بر این بازار اثرگذار باشد، با این شرایط انتظار برای مشخص شدن وزیر آینده و برنامه‌های آن یکی از مواردی است که بازار را چشم انتظار نگه داشته است.

از سوی دیگر با وجودعدم تغییر قیمت ها، بازار این روزها سوت و کور است و معامله در حد بسیار اندک صورت می‌گیرد. به گفته فعالان بازار خودرو افزایش قیمت خودرو در بازار در حالی ثبت شده که عرضه و تقاضا در بازار بسیار محدود است.

روند قیمت خودرو

ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در سومین هفته تیرماه پرونده خودروهای داخلی با نوسان ۲.۷ درصدی قیمت در بازار بسته شود. به گفته فعالان بازار خودرو تعطیلی نمایشگاههای خودرو از یک سو تعطیلی مراکز شماره‌گذاری خودرو از سوی دیگر موجب شد تا بازار در سومین هفته تیر ماه نسبت به هفته دوم این ماه کمترین رشد قیمت را تجربه کند. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که پژو «۲۰۶ تیپ ۲» این هفته را با افت ۶ میلیونی قیمت به پایان رساند و به این طریق این خودرو عنوان تنها خودرویی که افت قیمت در بازار داشته را به خود اختصاص داد. اما «۲۰۶ تیپ ۵» این خودرو در هفته سپری شده خلاف جهت «۲۰۶ تیپ ۲» حرکت کرد و رشدی ۵ میلیونی را تجربه کرد.

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته سایر خودروهای پرطرفدار در هفته سپری شده رشد یک تا دو میلیونی داشتند و برخی از خودروها نیز تغییر قیمتی نداشتند.