به گزارش پایگاه خبری نشان :

 امروزه بدون شک به اذعان همه مراجع و علمای حوزه، پاسخ به شبهات یکی از رسالت‌های مسلم روحانیون است، هجمه شدید شبهات در جامعه از سوی دشمنان با هدف فاصله گرفتن مردم از دین، پاسخ به شبهات را لازم می‌سازد.

یکی از شبهاتی که از سوی نوجوانان و جوانان مطرح است، این است که «چرا سگ با این همه فایده نجس است»، حجت الاسلام جواد حیدری، کارشناس دینی در  پاسخ به این شبهه گفت:نجاست سگ یک مسئله فقهی است که روایات زیادی برای آن وارد شده است و اجماع فقها هم بر نجاست آن وجود دارد.

او ادامه داد:محکم‌ترین دلیل در عمل به احکام، تسلیم و تعبّد به سخنان خداوند حکیم است که از سوی پیامبر ابلاغ شده است اگر چه ما دلیل واقعی آن حکم را ندانیم.

حیدری افزود: در مورد فلسفه واقعی این حکم باید گفت، فلسفه بسیاری از احکام الهی به صورت روشن در آیات و روایات بیان نشده (مانند عدد رکعات نماز‌های پنجگانه) اما مسلمانان چون اعتقاد و باور به خداوند و علم و حکمت او دارند و چون احکام الهی را دارای مصلحت و مفسده واقعی (دنیوی یا اخروی، فردی یا اجتماعی، جسمی یا روحی) می‌دانند به آن ها عمل می کنند هر چند این مصالح و مفاسد را با علم اندک، کشف و فهم نکنند.

کارشناس دینی در این باب عنوان کرد: نخستین نکته اینکه طهارت و نجاست، ارزش مخلوقات و حقوق آن‌ها را کم یا زیاد نمی‌کند، حیوانات، همگی مخلوق حق تعالی هستند، بنا بر این هرکدام در حد و اندازه خود از حقوقی برخوردارند.

او ادامه داد: شریعت، هرگونه آزار حیوانات و از جمله سگ را ممنوع نموده و حفظ جانشان را لازم شمرده است تا آن جا که حتی در صورت کمبود آب برای شرب حیوانی مانند سگ نباید با آن وضو گرفت. بلکه باید تیمم کرد و حیوان را سیراب نمود، رعایت حقوق سگ یا هر موجود دیگری به معنی  آزار  نرساندن، رسیدگی به آب و غذا و مانند این امور است، ولی اینک ه حیوان، مونس یا همبازی انسان باشد یا از سوی انسان نوازش شود، فایده‌ای به حال حیوان ندارد تا جزو حقوق حیوان باشد.

حجت الاسلام حیدری در تشریح دومین نکته اذعان کرد: مفید و وفادار بودن ارتباطی با نجاست ندارد، همان طور که خون نجس، ضرورت حیات است، سگ حیوانی است وفادار و در طول تاریخ منافع زیادی برای انسان داشته است، اما مفید بودن ربطی به طهارت و نجاست ندارد، مثلا با وجودی که زندگی ما به خون وابسته است، در عین حال نجس هم هست، بنا بر این نجاست به معنی بی فایده بودن نخواهد بود همان طور که نجس بودن هرگز به معنی نفی حقوق نیست.

اودر توضیح سومین نکته گفت: امکان دارد اعلام نجاست برای این حیوان از جهت بهداشت فردی باشد که مانع سرایت بعضی بیماری‌ها از سگ به انسان شود و یا بعضی جنبه‌های روانی بوده تا انسان به این حیوان علاقه مفرط پیدا نکند، تا جایی که سگ خود را بهتر از همسر، فرزند، خانواده و دوست و رفیق بداند؛ یعنی آن چه که امروزه متأسفانه در بعضی جوامع ملاحظه می‌کنیم.