به گزارش پایگاه خبری نشان :

رئیس سازمان بورس به عرضه سیمان در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: قیمت‌هایی که در بورس کالا کشف می‌شود به مراتب پایین‌تر از بازار آزاد است و این به معنای حمایت از مصرف کنندگان است.

محمدعلی دهقان دهنوی افزود: در حوزه سیمان باید شرایط قبل و بعد از عرضه سیمان در بورس کالا مورد بررسی قرار گیرد تا تغییر و بهبود رویه‌ها به خوبی نمایان شود. تا پیش از ورود سیمان به بورس کالا قیمت گذاری روی محصولات تولیدی، مطلوب شرکت‌های سیمانی نبود و امکان سرمایه گذاری مجدد یا تعمیر و بازسازی دستگاه‌ها و خطوط تولید به دلیل روند قیمت گذاری غیر منطقی وجود نداشته است.

وی گفت: این قیمت به صورت دستوری و از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تعیین می‌شد که موضوع مورد توجه این بود که با وجود قیمت گذاری، سیمان با قیمت دولتی به دست مصرف کننده نیز نمی‌رسید. به عبارت دیگر در حالی که هر پاکت سیمان ۱۷ هزار تومان در بازار آزاد قیمت گذاری شده بود، مصرف کننده آن را بالای ۳۰ هزار تومان خریداری می‌کرد و در واقع سیمان به دست افراد محدودی توزیع می‌شد؛ به عبارت دیگر، قیمت‌های موجود در بازار رانت قابل توجهی را نصیب دلالان می‌کرد.

دهقان دهنوی اظهار کرد: زمانی که بحث ورود سیمان به بورس کالا مطرح شد یک مرحله و تا ۲۱ هزار تومان تا قبل از ورود به بورس کالا، افزایش قیمت مصوب شده بود و بعد از آن نیز در بورس کالا به بهای ۲۵ هزار تومان معامله شد که نکته حائز اهمیت این بود که سیمان با همین نرخ نیز به دست مصرف کننده نهایی رسید.

افزایش تعداد خریداران

رئیس سازمان بورس ادامه داد: با ورود سیمان به بورس به جای آنکه ۱۰ تا ۲۰ نفر خریدار سیمان از شرکت‌های سیمانی باشند، ۱۳۹۵ نفر تا به امروز خریدار مستقیم سیمان از ۱۰ تن تا مقادیر بالاتر از بورس کالا بودند و از سوی دیگر ۴ هزار نفر هم کد دریافت کرده‌اند و امکان خرید برای آن‌ها فراهم است.

وی یادآور شد: این اتفاق به معنای آن است که دست واسطه‌ها و دلالان از بازار سیمان کوتاه شده و بسیاری از مصرف کنندگان قادرند مستقیما از طرق بورس کالا از کارخانجات خرید کنند.

به گفته دهقان دهنوی، ورود سیمان به بورس کالا نه تنها برای سهامداران شرکت‌های سیمانی مطلوب است بلکه برای شرکت‌های سیمانی هم سودآوری خوبی ایجاد می‌کند و سیمان نیز با قیمت پایین تری به دست مصرف کننده می‌رسد؛ تمامی این مزایا سبب شد این رویداد مورد تایید و حمایت همه از جمله سیاست گذاران و قانون گذاران باشد./اقتصاد نیوز