به گزارش پایگاه خبری نشان :

 مایک مک کال عضو کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا در گفتگو با شبکه فاکس نیوز ادعا کرد که طالبان مانع خروج شش هواپیمای آمریکایی از فرودگاه مزار شریف شده و خواسته هایی از آمریکا دارند.

این نماینده  آمریکایی ادعا کرد که شش هواپیمای حامل شهروندان آمریکایی و متحدان افغان در یک فرودگاه در افغانستان نشسته است و اجازه پرواز از سوی طالبان را ندارند.

این عضو جمهوری خواه کنگره از تگزاس گفت که هواپیماها در چند روز گذشته در فرودگاه بین المللی مزارشریف در شمال افغانستان بوده اند اما با وجود تایید وزارت خارجه نتوانسته اند آنجا را ترک کنند.

مک کال با تاکید بر این که  شرایط به حالت گروگان گیری تبدیل شده است گفت که شرایط به نحوی در حال پیش روی است که گویا تا آمریکا طالبان را به رسمیت نشناسد، آنها این آمریکایی ها را رها نخواهند کرد.

شبکه سی بی اس نیوز آمریکا نیز به نقل از منابعی در کنگره آمریکا و سازمان های غیر دولتی اعلام کرد که طالبان مانع خروج چندین هوایپما شده و آنها را به گروگان گرفته است.

پیش از این، رییس کارکنان کاخ سفید با بیان اینکه هنوز حدود ۱۰۰ آمریکایی در افغانستان حضور دارند، همزمان با سفر وزیران خارجه و دفاع آمریکا به قطر گفت که دولت جو بایدن امیدوار است این افراد را از طریق قطر از افغانستان خارج کند.

"ران کلین" رئیس کارکنان کاخ سفید این مطلب را روز یکشنبه به وقت محلی در گفتگو با سی ان ان حدود یک هفته پس از اعلام پایان عملیات خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اظهار داشت که دولت بایدن امیدوار است در روزهای آینده، قطری‌ها قادر باشند خدمات هوایی خود را به بیرون از کابل از سر گیرند.

رئیس کارکنان کاخ سفید افزود که اگر قطر این کار را انجام دهد، قصد داریم ببینیم آیا آمریکایی‌ های باقیمانده در افغانستان می توانند بخشی از این پروازها باشند.

وی در عین حال گفت که برغم پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان، دولت در ارتباط نزدیک با منابع خود در افغانستان است تا افغانستانی هایی که با آمریکا همکاری داشتند و ویزای ویژه مهاجرت دارند، بصورت امن خارج کنند.

این مقام کاخ سفید همچنین گفت: من می دانم برخی از آنها بصورت زمینی خارج شدند. ما همچنان به تلاش برای خروج آنها از طریق هوایی ادامه می دهیم.