به گزارش پایگاه خبری نشان :

وضعیت سیاسی اصلاح‌طلبان مبهم است؛ آنها کنار از قدرت‌اند و مشخص نیست که بتوانند خود را تا دو سال آینده یعنی برای انتخابات مجلس 1402 آماده کنند یا خیر؟ با این حال برخی کارشناسان باور دارند که اگر اصلاح‌طلبان بتوانند به انسجام درونی برسند و از طرفی بار دیگر مردم را برای حضور پای صندوق‌های رأی قانع کنند، ممکن است شرایط به نفعشان تغییر کند.

محمد هاشمی رفسنجانی، فعال سیاسی درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «در کشورهایی که بر مبنای مردم‌سالاری اداره می‌شود، چرخش قدرت بین نیروهای سیاست وجود دارد و این طور نیست که همیشه یک جناح سیاسی قدرت را در اختیار داشته باشد. یک جناح می‌آید و دولت یا مجلس را در اختیار می‌گیرد، چندسالی کار می‌کند و بر اساس عملکردش مردم قضاوت می‌کنند که دوره بعد هم آن جناح باشد یا نه و اگر به این نتیجه رسیدند که جناح مستقر خوب کار نکرده است، یک جناح دیگر را روی کار می‌آورند».

او ادامه داد: «نگاه کنید که از ابتدای انقلاب تا امروز چندین بار قدرت اجرایی و تقنینی میان دو جناح چپ و راست و به تعبیر امروز اصلاح‌طلب و اصولگرا جابه‌جا شده است. حالا اگر قائل به آن هستیم که جمهوری اسلامی بر مبنای مردم‌سالاری دینی اداره می‌شود، حتما بازهم نوبت به اصلاح‌طلبان می‌رسد و در همیشه بر یک پاشنه نمی‌چرخد».

این فعال سیاسی بیان کرد: «مردم می‌بینند و قضاوت می‌کنند و بر اساس عملکرد دولت‌ها و مجلس‌ها در انتخابات شرکت می‌کنند و این‌طور نیست همیشه به یک جناح رأی بدهند. این ویژگی دموکراسی است و در همه کشورهای دموکراتیک همین موضوع وجود دارد».

محمد هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح‌طلبان با کاهش شدید سرمایه اجتماعی مواجه شده‌اند با خیر، اظهار کرد: «نه، این طور نیست. ببنید در مجلس چهارم جناح راست توانست رأی مردم را بگیرد. در مجلس پنجم شرایط قدری تفاوت یافت و جناح چپ اقلیت قدرتمندی داشتند و در مجلس ششم اکثریت به دست جناح چپ که دیگر در آن موقع با نام اصلاح‌طلبان معرفی می‌شدند، افتاد. این فرازوفرودها همیشه وجود داشته است. اکنون هم همین‌طور است و مردم نگاه می‌کنند که دولت و مجلس اصولگرایان چگونه عمل می‌کنند و اگر خوب عمل نکنند، در دوره بعد به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهند. مردم رسانه‌های خود را دارند، حرفشان را می‌زنند و در نهایت تصمیمشان را می‌گیرند. دیده‌ایم که حتی صداوسیما حامی جریان مستقر در دولت بوده است اما مردم بدون هیچ رسانه رسمی به سمت جناحی دیگر رفته‌اند».

او در پایان درباره احتمال ردصلاحیت‌ چهره‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های مختلف گفت: «بررسی صلاحیت‌ها تا یک‌جایی می‌تواند حضور اصلاح‌طلبان در قدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد. در هر دوی اینها شورای نگهبان گزینشی عمل کرده بود اما نتوانست مقابل خواست مردم بایستد. شورای نگهبان سازوکار خودش را دارد و مردم هم سازوکار خودشان و وقتی وارد میدان شوند، مناسبات نظارتی این نهاد را برهم می‌زنند».