به گزارش پایگاه خبری نشان :

با مروری بر اخبار روزانه، مشخص می‌شود که مصرف مواد مخدر، از بالاترین جایگاه در میان آسیب‌های اجتماعی برخوردار است. جایگاهی که خانمان سوز است و جامعه سوز. اما چه باید کرد و چه می‌توان انجام داد برای اینکه بتوان جلوی این دیو سیاه را گرفت؟

زنگ خطر کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور ما سالهاست به صدا در آمده است، هشداری که غفلت از آن در آینده منجر به صدمات و ضررهای جبران ناپذیری خواهد شد. دانش‌آموزان در معرض خطرات زیادی هستند که سلامت جسمی و روانی آنان را تهدید می‌کند.

سن اعتیاد در کشور پایین آمده است

پایین آمدن سن اعتیاد نوجوانان در کشور نیازمند توجه ویژه به قشر نوجوان جامعه است و آموزش نوجوانان در پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، باید از موضوعات مهم مدارس باشد، یک آموزش استاندارد و هدفمند در زمینه پیشگیری از اعتیاد باید از مقاطع قبل از متوسطه آغاز شود به گونه‌ای که مربیان مربوطه بحث پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر را به دانش آموزان آموزش بدهند و آنها را با خطرات احتمالی که در کمین آنهاست آشنا کنند.

علی بابایی کارنامی، نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با رکنا مطرح کرد: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد بحث اعتیاد بسیار جدی و مهم است. در بحث نوجوانان و جوان این موضوع بحث برانگیز تر است. این موضوع برای افراد بالای بیست سال متفاوت است، ولی در اینجا نوجوانان مدنظر است، پس ملاک و علل ها خیلی تغییر پیدا می کند و باید ریشه ای تر برخورد کنیم.

وظیفه آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اینکه محور اصلی آموزش و پرورش، آموزش است و توجهی به پرورش نمی شود،  یکی از عمده مشکلات است.

وی با بیان اینکه پرورش نوجوان را باید جدی گرفت افزود:  از همه مهم تر بحث اوقات فراغت دانش آموزان است. اینکه دانش آموز از مدرسه که تعطیل می‌شود و به خانه می رود هیچ برنامه ای ندارد. ما برای برای زمان های خالی دانش آموزان برنامه ریزی داشته باشیم تا بتوانند مثبت از آن استفاده کنند.

بابایی کارنامی گفت: در گذشته طرح های کارآفرینی و مهارت افزایی را در مدارس داشتیم. الان همه این ها از برنامه های آموزشی آموزش و پرورش جدا شده است.  از وقتی کرونا آمده، خود بحث کرونا مزید بر علت شده و برخی از شاخصه ها را تحت تاثیر قرار داده است. در این یکی دو سال اخیر خود بحث کرونا و مزید علت شده است.

راهکار های جلوگیری از اعتیاد نوجوانان

وی گفت: علاوه بر این آموزش مهارت‌های زندگی باید مورد توجه مربیان آموزشی قرار گیرد. در واقع می‌توان گفت اگر این آموزش‌ها همزمان با هم صورت بگیرد، می‌توان به میزان قابل توجهی دانش‌آموزان را در برابر اعتیاد واکسینه کرد. ما باید برنامه های تفریحی را تغییر دهیم. معیار آموزش را خیلی خوب داریم معیار پرورش هم داشته باشیم. ذهن خلاق دانش آموز را آنقدر درگیر کارهای متنوع کنیم تا فرصت فکر به اعتیاد را نداشته باشند و  ذهنشان به سمت ساختارهای مثبت حرکت کند.

بابایی کارنامی با بیان اینکه سومدیریت و سوبرنامه مبنای کار باشد اعتیاد هم ارتقا پیدا می کند، افزود: نکته بعدی هدفمند کردن آموزش و پرورش است. دانش آموز وقتی وارد متوسطه شده ، هدف گذاری باید برایش انجام شود. که این دانش آموز برای چه تحصیل می کند؟ یعنی باید دانش آموز انگیزه دهیم تا ترک تحصیل نکنند. چون برخی دانش آموزان فکر می کنند آینده بقیه تحصیل کرده ها چه شده، که برای من شود!

منبع : رکنا