به گزارش پایگاه خبری نشان :

تسهیلات ازدواج به زوجین در سال ۱۴۰۰ بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده بود. این وام برای عموم زوجین مبلغ ۷۰ میلیون و برای دختران و پسران زیر ۲۳ و ۲۵ سال، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.

اما بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که بند مربوط به مبلغ وام ازدواج حذف شده و به جای آن، دولت پیشنهاد داده که مبلغ وام ازدواج را خودش تعیین کند و مجلس اختیار این کار را به دولت بدهد.

روز گذشته هم مهدی عبدالعلی‌پور، کارشناس بودجه به تابناک گفته بود: در پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبلغ وام ازدواج به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است.

البته این کارشناس بودجه اعلام کرده بود که دولت موافق افزایش مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ نبوده و با اصرار مجلس چنین تصمیمی گرفته است.

yektanet.com

اصرار مجلس برای افزایش مبلغ وام ازدواج به این دلیل است که ماه گذشته قانونی تحت عنوان جوانی جمعیت را تصویب کرد که بر اساس آن امکانات و تسهیلات خاصی برای ازدواج و فرزندآوری در نظر گرفته شده است.احتمالا در قالب این قانون، مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا می‌کند.

اما حالا باید منتظر ماند و دید واکنش مجلس به حذف بند مربوط به وام ازدواج در بودجه چیست و آیا مجلس اختیار وام ازدواج را به دولت می‌دهد یا نه.

در سنوات گذشته، هر سال تعیین وام ازدواج محل اختلاف دولت و مجلس بود. مجلس اصولا طرفدار افزایش وام ازدواج است اما دولت نه.

منبع : تجارت نیوز