به گزارش پایگاه خبری نشان :

اردیبهشت 1397 درگیری مسلحانه در میدان جمهوری اسلامی (تلویزیون) مشهد منجر به کشته شدن دو مرد جوان می شود- ماجرای این درگیری همان زمان با تیتر « گانگستربازی در میدان تلویزیون» در همین صفحه منتشر شد- تحقیقات پرونده از سوی پلیس آگاهی و دستگاه قضا تا دستگیری عاملان این جنایت مسلحانه که پنج نفر بودند ادامه می یابد و پس از کش و قوس های فراوان متهمان دستگیر و تحویل دستگاه قضایی می شوند.

بررسی دقیق پرونده که در پایان تبدیل به پنج پرونده قطور با هزار صفحه شده بود، با اعتراف صریح متهمان پس از گذشت نزدیک به چهار سال، منجر به صدور حکم دو بار قصاص برای متهم اصلی پرونده معروف به «مهدی سیاه» و 25سال حبس برای چهار همدستش شد. پرونده ای که قاضی محمدرضا دشتبان، معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی و سرپرست اجرای احکام کیفری ناحیه 10مشهد ، جزئیات آن را تشریح کرد.

2 بار قصاص برای مهدی سیاه

ماجرای این پرونده از یک ظهر شنبه در اردیبهشت 1397آغاز می شود. جایی که یک خودرو پژو با دو سرنشین از سوی افرادی ناشناس به رگبار بسته می شود. با قتل دو سرنشین این خودرو که از زیر صندلی آن ها یک اسلحه وینچستر نیز کشف می شود، هیچ سرنخی از متهمان به دست نمی آید.

بررسی سوابق مقتولان نشان می دهد که یکی از آن ها «حسن.ق» و دیگری «م» بوده است که از قضا همان روز برای پیگیری یک پرونده به پلیس آگاهی مراجعه داشته و در حال بازگشت در کمین متهمان فراری گرفتار شده اند.

ردپای رابطه شهاب با زن یکی از مقتولان

پیگیری سوابق مقتولان نشان می دهد که فردی به نام شهاب چندی قبل با همسر یکی از مقتولان وارد ارتباط می شود. موضوعی که منجر به صدور حکم جلب متهم شده و این فرد محکوم به 100ضربه شلاق می شود.

با وجود محکومیت شهاب او دست از سر این زن برنداشته و با مزاحمت های سریالی از او می خواهد دوباره وارد رابطه شوند. وقتی متهم با پاسخ منفی روبه رو می شود، آن ها را تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و مستهجن زن در فضای مجازی می کند، موضوعی که سرانجام آن را عملی می کند و عکس های این زن را منتشر می کند.

پس از این اقدام مجرمانه، زن و همسرش به جای مراجعه به قانون خودسرانه وارد میدان شده و قراری با شهاب می گذارند. در میانه این قرار ناگهان به سمت شهاب و دوستش تیراندازی می شود که رفیق او زخمی می شود و آن ها از مهلکه می گریزند. بعدها گفته می شود که خواهرزاده های «حسن.ق» به منظور انتقام گیری اقدام به تیراندازی کرده اند.

نقشه ای برای انتقام گیری

بعد از چند روز نیز برادر شهاب به شکل مرموزانه ای به قتل می رسد. شهاب که مطمئن بوده این جنایت را «حسن.ق» انجام داده است، برای انتقام گیری به سراغ دوست قدیمی اش «مهدی الف» معروف به «مهدی سیاه» می رود. او موضوع قتل برادرش را به رفیق قدیمی اش می گوید و از او می خواهد تا کمک کند و انتقام خون برادرش را بگیرند. آن ها نقشه می کشند که در مکانی خلوت این کار را انجام دهند.

مهدی سیاه نیز برای اینکه تنها نباشند از چند رفیق دیگرش به نام های «میلاد»، «مرتضی» و «حمید» می خواهد تا به او کمک کنند. مهدی و مرتضی طبق نقشه مجرمانه شان زمانی که متوجه می شوند «حسن.ق» به پلیس آگاهی مراجعه کرده سوار بر یک خودرو پراید با دو اسلحه جنگی کلاشنیکوف و وینچستر، در میدان جمهوری اسلامی (تلویزیون) به کمین آن ها می نشینند. شهاب و دیگر افراد نیز با یک خودرو پژو 207در محل حاضرمی‌شوند.

«حسن.ق» و دوست دیگرش بی خبر از همه جا در حال برگشت از پلیس آگاهی، از سوی متهمان در میدان تلویزیون به بهانه صحبت متوقف می شوند و پیش از آنکه از خودرو پیاده شوند، با اسلحه کلاشنیکوفی که در دست مهدی سیاه بوده به رگبار بسته می شوند.

دستگیری چندین مظنون در پرونده

بررسی های میدانی و تعقیب متهمان از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی منجر به دستگیری چند مظنون در این پرونده می شود. اما گره ماجرا از آنجایی گشوده می شود که همسر مقتول پس از قتل به خارج کشور رفته بود تا آب ها از آسیاب بیفتد، با گذشت یک سال از جنایت به ایران بازمی گردد.

او در پیگیری این پرونده از سوی قاضی علی اکبر احمدی نژاد، بازپرس وقت قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، تمام ماجرا را بازگو می کند و این گونه مشخص می شود که شهاب نقش اصلی این جنایت را برعهده داشته است و پس از آن نیز دیگر متهمان و به خصوص «مهدی سیاه» دستگیر می شوند و پس از اعتراف به جرم و بازسازی صحنه جرم که تمام زوایای پنهان در این پرونده آشکار می شود، پرونده برای صدور حکم به شعبه یک دادگاه کیفری استان ارسال می شود و در نهایت «مهدی الف» متهم اصلی پرونده به اتهام دو فقره قتل با سلاح جنگی در ملأ عام به دو بار قصاص و دیگر متهمان نیز به 25سال حبس محکوم می شوند.

تأیید حکم در دیوان عالی

اعتراض متهمان به احکام صادره منجر به ارسال پرونده به دیوان عالی می شود و پس از بررسی های جداگانه قضات در تهران با توجه به اسناد و اعتراف متهمان، این حکم تأیید می شود.

به گفته قاضی دشتبان اجرای این حکم پس از انجام دو مرحله دیگر اجرایی خواهد شد که یکی استیذان از ریاست قوه قضائیه و دیگری بحث وراثت است که از سوی خانواده متهمان باید پیگیری شود و تا این مراحل انجام نشود، حکم اجرا نمی شود.

مشکلات ناموسی و رفاقت های ناسالم

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی مشکلات ناموسی و رفاقت های ناسالم را دو عامل اصلی وقوع این جنایت می داند و می گوید: اگر این افراد که با مشکلات ناموسی روبه رو شده بودند رأسا اقدام به تسویه حساب نمی کردند قطعا امروز وضعیت این پرونده به گونه دیگری بود.

قاضی دشتبان ادامه داد: گاهی افراد گمان می کنند که اگر سال ها قبل با فردی رفیق بوده اند، تا ابد باید به این رفاقت ادامه بدهند، غافل از اینکه دوستی ها هم می تواند تاریخ انقضا داشته باشد و شرایط افراد در سال های مختلف متفاوت است.

منبع : رکنا