به گزارش پایگاه خبری نشان :

تبلیغ وام با اگهی خیابانی صورت میگیرد. در یکی از تبلیغات برای وام آمده است که هر فرد می‌تواند وام یک ماهه ۴۰ میلیون تومانی بدون ضامن دریافت کند. کمترین مبلغ این وام ۱۰ میلیون و سقف آن ۴۰ میلیون تومان است.کارمندان ثابت دولت، می‌توانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن را از بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد دریافت کنند.

در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها اعلام کرده‌اند که تا پایان سال توان پرداخت وام ندارد. اما یک شرکت در آگهی خیابانی خود نوشته است که وام ۴۰ میلیون تومانی بدون ضامن پرداخت می‌کند.

پاسخگوی تلفنی این شرکت به تجارت‌نیوز می‌گوید: هر فرد شاغل یا مستمری‌بگیر، با حداقل پنج میلیون تومان حقوق، بیمه، سفته معتبر و گواهی کسر از حساب، می‌تواند در مدت زمان ۲۰ روز الی یک ماه، از بانک رسالت وام ۴۰ میلیون تومانی دریافت کند.

به گفته این پاسخگوی تلفنی، سود و بازپرداخت وام توسط بانک تعیین می‌شود.

کمترین مبلغ این وام ۱۰ میلیون و سقف آن ۴۰ میلیون تومان است. در آگهی نوشته شده که ضمانت با سفته، اما اگر متقاضی اقساط وام را به موقع پرداخت نکند، حساب‌ او مسدود می‌شود.

به معنای دیگر، سفته کاربرد چندانی ندارد و مهم‌ترین ضمانت، برگه کسر حقوق فرد است.

پرداخت وام بانکی ۴۰ میلیون تومانی توسط بانک رسالت درحالی صورت می‌گیرد که اغلب بانک‌های سطح کشور اعلام می‌کنند تا پایان سال هیچ‌گونه پرداختی وام ندارند.

اما به نظر می‌رسد بانک رسالت به برخی از افراد وام پرداخت می‌کند. چراکه مدتی پیش یکی از آژانس‌های مسافرتی اعلام کرده بود که وام «تور زیارتی» از طریق این بانک پرداخت می‌کند.

یک شرکت با این آگهی اعلام کرده که برای متقاضیان از بانک رسالت وام ۴۰ میلیونی دریافت می‌کند.

از سوی دیگر دولت وعده داده است که از طریق بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد به کارمندان خود وام بدون ضامن پرداخت می‌کند.

کارمندان ثابت دولت، می‌توانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن را از بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد دریافت کنند. یعنی کارمندان دولت که حقوقشان از طریق ۱۲ بانک واریز می‌شود، برای گرفتن وام نیازی به ارائه ضامن ندارند.

با وجود این، اپراتور تلفنی یکی از بانک‌ها می‌گوید: تا پایان سال، پرداختی وام نداریم.

او در ادامه توضیح می‌دهد: به پایان سال نزدیک شدیم، پس بانک‌ها نمی‌توانند هر وامی را پرداخت کنند. تنها چند وام فوری با سود و ضامن مشخص پرداخت می‌شود.

منبع : تجارت نیوز