به گزارش پایگاه خبری نشان :

آرش برهانی (Arash Borhani) در تاریخ 23 شهریور سال 1362 در محله خواجوی کرمان به دنیا آمد. آرش برهانی در یک خانواده 9 نفری به دنیا آمد. آرش برهانی دو خواهر و پنج برادر دارد و فرزند یکی به آخر خانواده است. آرش برهانی  دارای مدرک مهندسی عمران است پست جدید آرش برهانی را می توانید در این خبر مشاهده فرمائید 

تولد پسر آرش برهانی 

آرش برهانی

بیوگرافی آرش برهانی 

آرش برهانی فوتبالش را با دروازه بانی در تیم میلاد کرمان آغاز کرد اما با توجه به توانایی اش در گلزنی از دروازه بیرون آمد و به خط حمله اضافه شد. بعد از این که تصمیم خودش را در مورد مهاجم بودن در سن 16 سالگی گرفت به تیم های شهرداری کرمان و بانک تجارت رفت و تا سال 80 در این دو تیم بازی کرد.

فوتبال حرفه ای

برهانی سال 81 به تیم جوانان پاس تهران رفت و بعد از درخشش در این تیم به تیم بزرگسالان پاس تهران پیوست و تا سال 85 و سن 23 سالگی در این تیم ماند.

آرش برهانی از معدود بازیکنانی است که قبل از پیوستن به تیم های قرمز و آبی پایتخت لژیونر شد؛ آرش فصل 86-85 را در تیم النصر امارات بازی کرد ولی فصل بعد مجددا به تیم پاس تهران بازگشت.

برهانی در سال 86 به استقلال آمد و برای مدت 9 سال آبی پوش شد. آرش برای استقلالی ها سنگ تمام گذاشت و با گل های فراوانی که در این تیم زد توانست به عنوان برترین گلزن باشگاه استقلال تهران نامش را در تاریخ فوتبال ایران ثبت کند.

آرش در سال 95 که آخرین سال فوتبال حرفه ای اش بود زمانی که متوجه شد کادر فنی استقلال تهران خواهان او نیستند به تیم پیکان پیوست و در اواخر فصل از فوتبال خداحافظی کرد

قیافه طنز پسر آرش برهانی 

آرش برهانی

فوتبال ملی

در فصل 82-81 فوتبال ایران وقتی آرش برهانی به عنوان پدیده لیگ برتر انتخاب شد، برانکو ایوانکویچ، مربی وقت تیم ملی به خاطر سرعت بالا و تکنیکش او را به تیم ملی دعوت کرد. اولین گل ملی آرش برهانی در برابر تیم ملی سوریه در ورزشگاه آزادی و در مسابقات فوتبال غرب آسیا 2004 زده شد

مهمترین گل ملی آرش هم گل او به تیم ملی قطر در بازی های انتخابی جام جهانی 2006 بوده است که منجر به پیروزی 3-2 تیم ملی ایران شد. آرش تا سال 89 عضو تیم ملی بود و در این مدت توانست 37 بازی برای تیم ملی انجام دهد و 10 گل به ثمر برساند. آخرین بازی ملی برهانی بازی دوستانه در برابر تیم بوسنی و هرزگوین بوده است.

آرش برهانی معروف به آقای گل

آرش برهانی بازیکن فوق العاده ای بود که می توانست موقعیت های گل فراوانی را ایجاد کند اما از بین این موقعیت ها آنقدر توپ خراب می کرد که گاهی گل های زده اش محو می شد.

با این حال آرش آنقدر شم گلزنی بالایی داشت که توانست سریع ترین هت تریک تاریخ فوتبال ایران را به نام خودش ثبت کند؛ او توانست در فصل 88-87 در بازی مقابل پیکان تهران در کمتر از 9 دقیقه 3 گل به این تیم بزند و رکورددار باشد.

برهانی با زدن 116 گل در کل ادوار لیگ فوتبال ایران بعد از رضا عنایتی (با 142 گل) بیشترین گل را زده است.

او در فصل 88-87 با زدن 22 گل عنوان آقای گلی لیگ برتر را به دست آورد.

آرش برهانی با زدن 91 گل زده با پیراهن استقلال به عنوان برترین گلزن تاریخ این باشگاه شناخته می شود

آرش برهانی

خداحافظی آرش برهانی از فوتبال

آرش برهانی در تاریخ 30 فروردین 96 از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

مربیگری

آرش برهانی بعد از خداحافظی از فوتبال حرفه ای موفق شد مدرک C مربیگری را دریافت کند و بلافاصله به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان داماش تهران که در دسته سوم بازی می کند انتخاب شد. او قرار است که ظرف چند ماه آینده با حضور در کلای های مربیگری مرارک B و A آسیا را نیز دریافت کند.

افتخارات

قهرمانی در لیگ برتر فصل 83-82 به همراه پاس تهران

قهرمانی در جام حذفی سال 87-86 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فصل 88-87 به همراه استقلال تهران

قهرمانی در جام حذفی سال 91-90 به همراه استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فصل 92-91 به همراه استقلال تهران

افتخارات شخصی

برترین گلزن تاریخ باشگاه استقلال تهران

پدیده لیگ برتر فصل 82-81

حضور در جام جهانی 2006 آلمان به همراه تیم ملی

آقای گلی لیگ برتر فصل 88-87

منبع : خبر ورزشی