به گزارش پایگاه خبری نشان :

ملک فاضلی رئیس هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران شرکت کننده در سومین سمینار منطقه ای مجالس کشورهای آسیا و اقیانوسیه در اسلام آباد پاکستان  در نشست ابتدایی این سمینار که در محل مجلس ملی پاکستان برگزار شد، ضمن ابراز تسلیت و همدردی با مردم و مجلس پاکستان بدلیل حوادث سیل اخیر در این کشور، با اشاره به سیاست کشورمان در زمینه تحقق اهداف توسعه پایدار در جهان، گفت: جمهوری اسلامی به مأموریت و نقش کلیدی برنامه و دستور کار سازمان ملل در زمینه اهداف توسعه پایدار ارج می نهد و معتقد است برای تحقق کامل این اهداف باید موانع و محدودیت های فراروی این مقصود در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی رفع شود .

وی افزود: تحریم های ظالمانه و قهری یک جانبه از سوی برخی دولت ها علیه مردم ایران با حقوق بین الملل و منشور ملل متحد و اصول بشردوستانه بین المللی و همچنین با اهداف اعلامی سازمان ملل در زمینه اهداف توسعه پایدار مغایر و در تباین است.

 وی همچنین گفت: به رغم همه این تحریم ها روند رشد و توسعه ملی در زمینه های مختلف در کشور متوقف نشده و به عنوان مثال در خصوص بهداشت و آموزش پیشرفت های زیادی حاصل شده و امروزه شاهد رشد پیشرفت زنان و دختران در کسب کرسی های دانشگاهی و مناصب دولتی هستیم.

نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی  در پایان تاکیدکرد: از توسعه هوشمند برای کودکان در جهت رفع چالش های غیر قابل پیش بینی به منظور پرورش نسل‌های خوب آینده نام برد و خواستار بازتعریف مفهوم توسعه و بکارگیری مفاهیم جدید و هوشمند توسعه در جهان شد.

سومین سمینار منطقه ای مجالس کشورهای منطقه آسیا- اقیانوسیه به دعوت مشترک اتحادیه بین المجالس جهانی(IPU)و مجلس ملی پاکستان در محل صحن علنی پارلمان پاکستان در اسلام آباد از صبح امروز آغاز به کار کرد.

این سمینار دو روزه به بررسی نقش مجالس منطقه آسیا و اقیانوسیه در تحقق اهداف هفده گانه توسعه پایدار جهانی اعم از بهداشت و سلامت، فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، آموزش، تغییرات اقلیمی و آب و هوایی می پردازد.

رئیس پرتقالی اتحادیه بین المجالس جهانی و نمایندگانی از مجالس کشورهای مختلف این مناطق بصورت حضوری و وبیناری شرکت دارند. همچنین هیأتی از مجلس شورای اسلامی به ریاست ملک فاضلی عضو کمیسیون بهداشت و درمان، محسن فتحی عضو شورای اجرایی گروه بین المجالس ایران و مجید ناصری نژاد عضو کمیسیون انرژی در این سمینار شرکت کرده اند.

این سمینار طی امروز و فردا، ۶ نشست در زمینه موضوعات مختلف مرتبط با توسعه پایدار در منطقه آسیا - اقیانوسیه برگزار می کند و هیأت جمهوری اسلامی در همه این نشست‌ها به ارائه مواضع و نقطه نظرات کشورمان در خصوص این موارد خواهد پرداخت

منبع : ایسنا