به گزارش پایگاه خبری نشان :

به گزارش "ورزش سه"، کسب پیروزی 4 گله مقابل سپاهان در ورزشگاه نقش جهان چیزی نبود که به مخیله هیچ‌ کدام از پیش‌بینی کنندگان بازی برسد، اما بعد از دو بار برتری پرسپولیس و دو بار بازگشت سپاهان، سرخ‌پوشان در نهایت موفق شدند بردی شبیه به رئال مادرید در ورزشگاه آنفیلد را در دیگ جوشان نقش جهان به نام خود ثبت کند. یک نتیجه تاریخی برای سرخ‌ها که جنگ کری را از حریف طلایی‌پوش خود بد بردند.

اما بعدها چه چیزهایی را از این بازی به خاطر خواهیم آورد؟

1-پرسپولیس در ارتفاع زمین‌گیر نشد

محمد کریمی کاپیتان سپاهان در پایان دیدار دوستانه طلایی‌پوشان مقابل زنیت درباره ارتفاع نقش جهان از سطح دریا گفته بود در اصفهان شرایط طوری است که اغلب تیم‌ها از نظر تنفسی دچار مشکل می‌شوند. این اتفاق امروز به هیچ‌وجه در پرسپولیس دیده نشد و سرخ‌ها از همان دقیقه اول با نفس‌های چاق و آمادگی در دوئل‌های تک به تک و دوندگی حداکثری نتیجه این بازی را به سود خود رقم زدند.

 

2-زیاد تغییر ندهید

ژوزه مورایس سرمربی سپاهان در این بازی تیمش را با تغییراتی وارد زمین کرد. اولین تغییر نسبتاً عجیب او ورود سیاوش یزدانی به عنوان بازیکن اصلی آن هم در شرایطی است که او هنوز آنقدرها از نظر بدنی آماده نیست. یزدانی جانشین نیلسون برزیلی شد تا زوج محمد دانشگر در قلب دفاع تیم مورایس باشد. دیگر تغییر سپاهان نیمکت‌نشینی محمد کریمی بازیکن تأثیرگذار این تیم و استفاده از یک ترکیب جدید تهاجمی برای به چالش کشیدن پرسپولیس بود؛ تغییری که در نهایت جواب نداد.

 

3-لئاندرا آماده است، شیخ بازی نمی‌کند

با حضور لئاندرا پریرا در مسابقه امروز پرسپولیس مقابل سپاهان و چند حرکت مثبت مشخص شد این بازیکن به شرایط آمادگی بدنی رسیده و به زودی به عنوان مهاجم فیکس در جمع سرخ‌پوشان به میدان خواهد رفت. در عین حال عیسی آل‌کثیر نیز امروز نمایش مثبتی در جمع سرخ‌پوشان داشت تا به احتمال بسیار زیاد این دو بازیکن انتخاب‌های اول و دوم یحیی برای ادامه فصل فوتبال ایران باشند و بعید است دیگر در این شرایط فرصتی برای بازی کردن به شیخ دیاباته برسد.

 

4-نگذارید بازی سپاهان شکل بگیرد

استراتژی پرسپولیس برای تقابل با سپاهان و آرایش تهاجمی‌اش فیزیکی کردن بازی در تمام دقایق بود. سپاهانی‌ها که با سخت‌گیری، تکل های محکم و بازی شانه به شانه و تنگ‌ کردن فضاها از سوی پرسپولیس مواجه شدند، هرگز در طول مسابقه نتوانستند به آن شکل دلپذیر و زیبایی که در مسابقات قبلی نمایش داده بودند، بازی کنند. البته شاید برگزاری بازی زنیت هم روی آمادگی بدنی آن‌ها تأثیر گذاشته بود تا در اغلب دوئل‌های تک به تک مغلوب میهمان خود بشوند.

 

5-پاسخ وحید امیری به انتقاد تلویزیونی

محمدرضا احمدی مجری پخش شبکه سوم سیما در پایان نود دقیقه از وحید امیری وینگر پرسپولیس انتقاد کرد؛ دقایقی بعد امیری با یک فرار عالی و یک پاس عرضی تماشایی به سیامک نعمتی گل سرنوشت‌ساز بازی را پایه‌گذاری کرد تا پاسخ مناسبی به این صحبت داده باشد.

 

6-نه رامین، نه دانیال

هیچ کدام از دو ستاره احتمالی این مسابقه امروز در اندازه خود بازی نکردند. نه رامین رضاییان آن‌قدر فرصت ایجاد موقعیت و حضور در زمین پرسپولیس را پیدا کرد و نه دانیال اسماعیلی‌فر نمایش‌های فوق‌العاده خود در سپاهان را مقابل تیم سابقش به اجرا در آورد. دانیال گل اول سپاهان را وارد دروازه خودی کرد و در صحنه گل دوم پرسپولیس هم رامین مغلوب شیرجه عیسی آل‌کثیر شد. این دو این بازی را فراموش خواهند کرد.

 

7-بهترین خارجی ، یک تاجیکستانی بود

وحدت حنانوف نمایش فوق‌العاده و جالبی در سمت راست خط دفاعی پرسپولیس داشت. بازیکنی که در پست دفاع وسط و هافبک میانی نیز به کار گرفته شده و امروز در پست دفاع‌ راست کم اشتباه و موثر نشان داد. حنانوف جوان و متولد تاجیکستان است و در میان خارجی‌های اهل برزیل و گرجستان بهترین خارجی حاضر در میدان بود.

 

8-پنالتی‌زن مثل نان شب واجب است

دو پنالتی در دقایق حساس مسابقه توسط گئورگی گولسیانی به تور دروازه سپاهان چسبید. داشتن یک پنالتی‌زن از ویژگی‌های مهم تیمی است که می‌خواهد قهرمان شود. به خصوص که شما در تورنمنت‌هایی مثل جام حذفی فرصتی برای از دست دادن فرصت‌های مهم و نزدیک به گل ندارید. گئورگی هم در دفاع و هم در زدن ضربه پنالتی برای پرسپولیس عالی کار کرد و یکی از بهترین بازیکنان میدان بود.

 

9-دلهره یحیی از مصدومیت ترابی

مهدی ترابی هم یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس تا زمان مصدومیت بود. او امروز بار اصلی حرکات تهاجمی پرسپولیس را در طول مسابقه برعهده داشت و بارها توانست از حریف مستقیمش یعنی رامین رضاییان بگذرد و اوج کارش هم پاس اینیستایی او به لئاندرا پریرا بود که با ضربه مهاجم سرخ‌پوشان از کنار دروازه نیازمند به اوت رفت. او که به دلیل مصدومیت از زمین خارج شد، یحیی را نگران سلامتی خود کرده است. ترابی قطعا یکی از مهم‌ترین چهره‌های پرسپولیس برای حمله به عنوان قهرمانی محسوب می‌شود.

 

10-پرسپولیس و عنصر قهرمانی

همان‌طور که رئال مادرید شب گذشته در دیدار مقابل لیورپول نمایش خارق‌العاده را در بازگشت به بازی از خود نشان داد، پرسپولیس هم تیم باروحیه و برتر مسابقه بود. انگار که آن‌ها آمده بودند تا به صدرنشین لیگ برتر نشان بدهند هنوز دوره‌شان به پایان نرسیده است. پرسپولیس با این روحیه امروز در نقش جهان تاخت و تاز فوق‌العاده‌ای داشت و برد بزرگی را به هواداران خود هدیه داد. بردی که شاید تأثیرش بیشتر از صعود یک مرحله سرخ‌ها به دور بعدی جام حذفی باشد.