به گزارش پایگاه خبری نشان :

در رتبه بندی معلمان لازم است فرهنگیان بر مبنای توانایی و امتیازاتی که به دست آورده اند، تعیین سطح شوند .طرح رتبه بندی معلمان فقط برای آموزگاران ، دبیران ، هنرآموزان ، مربیان امور تربیتی، مشاوران واحد آموزشی ، مراقبان سلامت و بهداشت و ... که مشغول به کار هستند ، میشود . کلیه افرادی که به صورت تمام وقت ، در آموزش و پرورش خدمت می کنند ، در نظام رتبه بندی معلمان میتوانند در امتحان رتبه بندی فرهنگیان شرکت کنن . اعضای هیات استانی هم میتوانند در طرح رتبه بندی معلمان شرکت کنند . در ادامه مطلب به توضیحات بیشتری درباره نتایج رتبه بندی معلمان میپردازیم .

اعلام نتایج رتبه بندی معلمان

نتایج اعتراضات معلمان به رتبه‌بندی در این هفته اعلام و احکام جدید بر اساس رتبه‌های اصلاحی افراد صادر می‌شود.

با تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان و تدوین آیین‌نامه اجرایی آن، معلمان با طی فرآیند به رتبه‌های خود دست یافتند و در مجموع  ۹۴۰ هزار نفر از معلمان مشمول رتبه‌بندی شدند البته در این فرآیند، اعتراضات مختلفی از سوی معلمان نسبت به رتبه‌های تعیین شده شکل گرفت.

از مجموع ۹۴۰ هزار معلم مشمول رتبه‌بندی، ۳۴ درصد معلمان به رتبه خود اعتراض داشتند.

رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش اخیراً درباره عدم تعیین رتبه برای برخی معلمان گفت: در ابتدای قانون رتبه‌بندی، مصوبه‌ای صادر و اعلام شد که همه معلمان به مدت یک سال تا اجرای قانون رتبه‌بندی، فرصت دارند مدارک لازم را ارائه دهند و مشمول رتبه‌بندی شوند. یک سال گذشت و برخی از معلمان در سامانه رتبه‌بندی تقاضای رتبه نکردند، در حال حاضر که قرار است نتایج رتبه‌بندی معلمان و موضوع صدور احکام جدید اعلام و  اجرایی شود ما نمی‌توانیم به افرادی که تقاضای رتبه نکرده‌اند، رتبه دهیم.

نتایج اعتراضات به رتبه‌بندی معلمان 

نتایج اعتراضات معلمان به رتبه‌بندی در این هفته اعلام و احکام جدید بر اساس رتبه‌های اصلاحی افراد صادر شود.

در حدود نیمی از موارد ثبت اعتراض، رتبه افراد با ارتقا همراه بوده است، اما در برخی موارد شاهد کسر رتبه هم هستیم که درباره کسر رتبه افراد قرار است طی جلسات کارشناسی تصمیم‌گیری شود.

با این حال رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش گفته بود: «اعتراضات رتبه‌بندی فرهنگیان بررسی شده و عموماً وارد نیست. اما با این وجود، کاهش رتبه نمی‌دهیم».

بیشترین اعتراضات معلمان در رتبه‌بندی مربوط به شاخص‌های رفتاری و مواردی بود که مدیران مدارس درباره آنها اعلام‌نظر کرده بودند همچنین در بخش‌های مرتبط با ارائه مدارک و با توجه به دشواری موجود در ارائه مدارک، شاهد ثبت اعتراضات بودیم.

رتبه بندی معلمان

باید توجه داشت که معلمان طبق قانون رتبه‌بندی، مجاز نیستند بالاتر از سنوات خود،  رتبه دریافت کنند به عنوان مثال برای ۱۵ سال سنوات خدمت، سقف رتبه ۳ تعیین شده است اما برخی معلمان برای این اعتراض ثبت کرده‌اند در حالی که ما در آموزش و پرورش موظف هستیم طبق قانون تعیین شده حرکت کنیم هر چند نظرات شخصی متفاوتی داشته باشیم.

 طبق قانون رتبه‌بندی معلمان، حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب (۱۵) و (۲۱) سال است. آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم به ترتیب معادل رتبه‌های ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ است.

بررسی اعتراضات و مستندات بارگذاری شده در #ادارات آموزش و پرورش سراسر کشور به اتمام رسیده و پرونده همکاران به همراه امتیازات و رتبه ای که کسب کرده اند به اداره کل استان ها و وزارت ارسال شده است.در آیین نامه آمده بود که: رتبه ۱ و ۲ در اداره منطقه رتبه ۳ در اداره کل استان

رتبه ۴ و ۵ در وزارتخانه تایید شود.

 اما در این مرحله برخلاف آیین نامه مصوب شده در هیات دولت وزارتخانه تصمیم گرفته تا رتبه ۱ در اداره منطقه رتبه ۲ در اداره کل استانرتبه ۳ ، ۴ و ۵ در وزارتخانه تایید شود.

 با پیگیری هایی که داشتیم متوجه شدیم رتبه برخی از همکاران تغییر نکرده و رتبه تعدادی نیز کاهش یافته است، اما مستندات بسیاری از همکاران در اداره منطقه خدمتشان تایید شده و مستحق رتبه بالاتری اعلام شده اند. (از رتبه ۱ تا رتبه ۵)

رتبه بندی معلمان

 اما پرونده های بسیاری از همکاران از وزارتخانه به اداره کل استان و همچنین برخی پرونده ها از اداره کل استان به اداره منطقه برگشت داده شده و خواسته اند که مجدد بررسی شده و امتیازات کاهش یابد تا رتبه پایین تری به آنها تعلق بگیرد.

با بررسی مجدد بسیاری از پرونده ها امتیاز و رتبه قبلی مجدد تایید شده و به اداره کل و وزارت ارسال شده است اما همچنان تاکید بر کاهش امتیازات و رتبه وجود دارد.

 با تمام سخت گیری ها در فرآیند بررسی و تعریف شاخص ها و مدارک ربط و بی ربط آموزش و پرورش قصد دارد به هر نحوی که شده رتبه همکاران پایین باشد تا بودجه کمتری را صرف پرداخت فوق العاده رتبه بندی کند.