به گزارش پایگاه خبری نشان :

همه ما دوست داریم که در خانه خود انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی را داشته باشیم و از آنها نگهداری کنیم. در کنار این موضوع نگهداری از حیوانات خانگی نیز سراسر لذت و عشق است و احساس آرامش و البته برکت زیادی را به زندگی ما می‌بخشد. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که همراهی هر دوی این موارد، یعنی نگهداری از گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی نیازمند رعایت شرایطی است و بی‌توجهی به آنها می‌تواند باعث آسیب به حیوان خانگی شما شود؟ 

ممکن است بعد از خواندن یا شنیدن مضرات گیاهان برای حیوانات خانگی نگران شده باشید که حضور گیاهان آپارتمانی زیبایی مثل گل بابا آدم در خانه برای آنها ضرر داشته باشند. لازم است بدانید همه گل‌های آپارتمانی سمی نیستند و میزان خطر آنها برای انواع حیوانات متفاوت است. در ادامه برخی از گیاهان مضر برای حیوانات خانگی را معرفی می کنیم.

گیاه آلوئه‌ورا

گیاه آلوئه‌ورا خواص درمانی بسیاری دارد؛ اما برای حیواناتی مانند سگ و گربه خوشایند نیست؛ زیرا آلوئه‌ورا دارای ماده شیمیایی به‌نام آنتراکینون است که به عنوان یک تصفیه کننده قوی شناخته می‌شود. در صورتی که توسط حیوان بلعیده شود باعث ایجاد اسهال و استفراغ شدید در آنها خواهد شد.

گیاه آگلونما

این گیاه که به تازگی محبوب شده است در لیست گیاهان سمی برای حیوانات خانگی به‌خصوص گربه‌ها قرار دارد. علائم مسمومیت توسط این گیاه شامل پنجه‌زدن در صورت، استفراغ یا کف کردن می‌شود؛ در صورت بروز این اتفاق مراقب صورت حیوان خود باشید زیرا با انجام این کار باعث ایجاد تورم شدید در دهان خود می‌شود. در نهایت امکان بروز اختلال در تنفس و قورت‌دادن گیاه وجود دارد.

گیاه سانسوریا

این گیاه به عنوان یک گیاه سمی شناخته می‌شود ولی مشکلی برای حیوان خانگی شما ایجاد نمی‌کند؛ اما جهت اطمینان می‌تواند این گیاه را بالاتر از سطح زمین قرار دهید. در صورتی که توسط حیوان شما بلعیده شود علائمی مانند آبریزش، اسهال، استفراغ و علائم گوارشی را در پی دارد.

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم یا همان گل نیلوفر صلح باعث تصفیه هوای خانه می‌شود. اما با وجود زیبایی در دسته گیاهان سمی برای حیوانات خانگی قرار گرفته و در صورتی که توسط حیوان شما خورده شود موجب استفراغ، درد ناحیه دهان، از دست دادن اشتها، ریزش آب دهان و… می‌شود.

گیاه دیفن باخیای

این گیاه قدیمی که همه ما با آن خاطره داریم، در دسته گیاهان سمی برای حیوانات خانگی قرار دارد. البته لازم است بدانید خوردن این گیاه برای بزرگسالان و کودکان نیز مسمومیت را به همراه دارد. از آنجایی که گیاه دیفن باخیای دارای کریستا‌ل‌های اگزالات کلسیم غیر قابل حل است، باعث آسیب دیدن مخاط دهان می‌شود. سختی در بلع، اسهال و استفراغ از علائم مسمومیت توسط این گیاه محبوب آپارتمانی هستند.

پتوس

پتوس گیاهی جذاب با شرایط نگهداری آسان است. تماس با این گیاه، خطر جدی در پی ندارد ولی خوردن آن عملکرد دستگاه گوارش را مختل می‌کند.