به گزارش پایگاه خبری نشان :

بهزاد نورایی؛این برنامه به منظور تأمین نیازهای اساسی شهروندان از طریق پرداخت مستقیم پول نقد به حساب های بانکی مردم اجرا می‌شود. در ادامه، به برخی جنبه‌ها، اهداف و نتایج یارانه نقدی در ایران اشاره خواهیم کرد.

۱. اهداف:

- تسهیل دسترسی به اجناس و خدمات اساسی برای اقشار ضعیف تر جامعه

- کاهش تبعیض در دستیابی به منافع اقتصادی

- کاهش فقر و افزایش سطح زندگی خانواده‌ها با درآمد کم

- ایجاد الگوی توزیع عادلانه‌تر در جامعه

۲. مدل اجرا:

برنامه یارانه نقدی در ایران تحت نظارت و اجرای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (شامل هیئت مدیره و دفتر اجرایی) انجام می‌شود. این برنامه با استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی متبوع، تشخیص افراد و خانواده‌های آینده‌دار نیازمند این یارانه را مشخص می‌کند.

۳. مبلغ:

میزان یارانه نقدی به تعداد افراد خانواده و شرایط اقتصادی آنها بستگی دارد. معمولاً در سال‌های اخیر، هر نفر مستحق حدو300 یا 400 هزار تومان یارانه دریافت می‌کند. این مبلغ قابل تغییر و تورم پذیر است و در بازه‌های زمانی مشخصی بررسی و تجدید نظر می‌شود.

۴. شرایط دریافت:

خانواده‌هایی که شرایط دریافت یارانه نقدی را داشته باشند، باید از طریق سامانه هویتی ملی (شامل کارت ملی و شماره ملی) مشخصات خود را ثبت کرده و نیز به حساب بانکی ای که در نام آنها باشد، وصول وجه شود. 

یارانه نقدی در ایران به صورت پول نقد واریز می‌شود و افراد مستحق می‌توانند آن را برای خرید اجناس مختلف و همچنین پرداخت بدهی‌های خود نقد کنند. در گذشته برخی از کالاها مانند نان، روغن و گوشت به قیمت‌های ارزانتر در نظر گرفته می‌شدند، اما در حال حاضر این تدابیر لغو شده است.

معاون امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی که به ازای هر نفر ۴۰۰هزار تومان یارانه می‌گیرند، درصورت استفاده از ۵۰درصد یارانه هر نفر معادل ۲۰۰هزار تومان در طرح کالابرگ، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰هزار تومانی خواهند شد.

مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک با ۲مشوق جذاب آغاز شده و خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی که یارانه ۴۰۰هزار تومانی می‌گیرند، درصورت اختصاص ۲۰۰هزار تومان از یارانه خود به خرید در طرح کالابرگ، ضمن اینکه مشمول جبران تورم از سوی دولت می‌شوند، ۱۲۰هزار تومان نیز به ازای هر نفر یارانه تشویقی دریافت خواهند کرد. به‌دنبال حذف ارز ترجیحی در بهار۱۴۰۰، به‌واسطه مهیا نبودن زیرساخت‌های توزیع کالابرگ، پرداخت یارانه نقدی با هدف کمک به معیشت خانوارها و تأمین امنیت غذایی آنها در دستور کار قرار گرفت و اکنون‌که دولت موفق به تأمین زیرساخت‌های طرح کالابرگ الکترونیک شده تلاش خود را برای اصلاح رفتار خانوارهای یارانه‌بگیر و هدایت منابع یارانه به تأمین سبد غذایی به‌کار گرفته است. بر همین اساس، در طرح کالابرگ الکترونیک، یک سبد غذایی منطبق با مطالعات انستیتو تغذیه برای حفظ سلامت بین نسلی طرحی شده و خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی در ازای اختصاص نیمی از یارانه دریافتی خود به خرید کالاهای موجود در این سبد، مشمول مشوق‌های جذاب می‌شوند.

معاون امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی که به ازای هر نفر ۴۰۰هزار تومان یارانه می‌گیرند، درصورت استفاده از ۵۰درصد یارانه هر نفر معادل ۲۰۰هزار تومان در طرح کالابرگ، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰هزار تومانی خواهند شد. علیرضا عسگریان در نشست خبری وزارت کار، افزود: البته این یارانه تشویقی باید در همان‌ماه صرف خرید کالاهای موجود در سبد کالابرگ شود و قابل‌انتقال به‌ماه بعد نیست. در طرح کالابرگ الکترونیک، سهمیه‌ای از ۱۱قلم کالای اساسی به قیمت اردیبهشت ۱۴۰۱عرضه می‌شود که خریدار باید بهای آن کالاها در اردیبهشت ۱۴۰۱را از جیب بپردازد و مابقی این قیمت تا قیمت اعلام شده در سبد کالابرگ۱۴۰۲از محل اعتبار یارانه فرد کسر خواهد شد. طبق گفته عسگریان، هر اندازه که قیمت کالا در اثر تورم اضافه شود، از سوی دولت تأمین خواهد شد و ماهانه حدود ۵هزار میلیارد تومان برای جبران این هزینه و پرداخت یارانه تشویقی ۱۲۰هزار تومانی مدنظر قرار گرفته است.

نکات استفاده از کالابرگ و دریافت یارانه تشویقی

۱- ۹۰هزار فروشگاه تحت پوشش طرح کالابرگ قرار دارند که موقعیت جغرافیایی آنها در اپلیکیشن «شما» ثبت شده و به‌زودی برچسب‌های طرح کالابرگ نیز نصب خواهند کرد.

۲-برای استفاده از اعتبار یارانه در طرح کالابرگ، حتما پیش از پرداخت وجه به فروشنده اطلاع دهید.

۳- اگر با کارت‌بانکی سرپرست خانوار خرید می‌کنید، صرف اعلان به فروشنده کفایت می‌کند اما اگر قصد خرید نقدی یا پرداخت با کارت غیر دارید، باید از طریق اپلیکیشن شما یا کد دستوری #۱۴۶۰* ۵۰۰* کد یک‌بارمصرف خرید دریافت کرده و به فروشنده بدهید.

۴- افرادی که از طرح کالابرگ استفاده می‌کنند، فارغ از تعداد دفعات خرید و مبلغی که هزینه می‌کنند، مشمول جبران هزینه تورمی هستند.

۵- یارانه بگیران، هرزمانی که ۲۰۰هزار تومان از اعتبار یارانه خود را به خرید کالاهای موجود در طرح کالابرگ اختصاص دهند، مشمول جایزه ۱۲۰هزار تومانی می‌شوند. این جایزه قابل ذخیره یا انتقال به‌ ماه بعد نیست و تا پیش از واریز یارانه جدید، باید به خرید کالابرگ اختصاص یابد.

۶- یارانه تشویقی در طرح کالابرگ فقط برای ۳دهک پایین که یارانه ۴۰۰هزار تومانی دریافت می‌کنند فعال است و احتمالا در ماه‌های آینده به‌ترتیب دهک‌های چهارم و پنجم نیز به طرح اضافه خواهند شد اما اضافه شدن سایر دهک‌ها مشروط به موفقیت کامل طرح در هدایت منابع یارانه به تأمین غذایی خواهد بود.

۷- در طرح کالابرگ ۱۱قلم کالا شامل شیر، پنیر، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج، ماست، قندوشکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله وجود دارد که به‌جز گوشت منجمد گوساله، سایر ۱۰قلم کالا را از هر برند و در هر بازه قیمتی که بخرید مشمول طرح کالابرگ خواهید بود و مابه‌التفاوت قیمت کالای درج شده در طرح کالابرگ را دریافت می‌کنید اما در مورد گوشت منجمد گوساله، فقط درصورت خرید همین کالا مشمول طرح کالابرگ خواهید بود و امکان تغییر نوع گوشت نخواهد بود. مثلاً در طرح کالابرگ، با خرید یک پنیر uf ۴۰۰گرمی، شما مشمول یارانه ۲۰هزار تومانی هستید و اگر یک پنیر دیگر (مثلاً ۵۰۰گرمی سنتی) خریداری کنید بازهم در سامانه کالابرگ مشمول یارانه ۲۰هزار تومانی شناخته می‌شوید اما اگر گوشت گرم گوساله خریداری کنید مشمول طرح کالابرگ نخواهید شد.