به گزارش پایگاه خبری نشان :

 قیمت طلا در روز جمعه به پایین‌ترین رقم طی 7 ماه گذشته رسید، اما امروز کمی افزایش یافت. طلا از ابتدای اکتبر با چالش‌های بسیاری مواجه بوده، احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا، بالا رفتن ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور شرایط را سخت‌تر کرده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.70 درصد افزایش به 1833 دلار و 1 سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با 0.73 درصد افزایش به 1845 دلار و 20 سنت رسیده است.

اما بالا رفتن ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا قیمت طلا را طی یک هفته گذشته کاهش داده است. قیمت طلا 4 درصد طی هفته گذشته کاهش یافته بود که بیشترین کاهش قیمت از هفته منتهی به 11 ژوئن 2021 را نشان می‌دهد، یعنی زمانی که قیمت طلا 6 درصد پایین آمده بود. قیمت طلا حدود 1 درصد طی 7 روز گذشته کاهش یافته است.

تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا در نهایت تا محدوده 1700 دلار پایین می‌آید. رشد قابل توجه اشتغال در آمریکا در ماه سپتامبر نتوانسته موج جدید فروش طلا را رقم بزند، اما تحلیلگران عقیده دارند هرگونه افزایش قیمتی پایدار نخواهد بود.

وزارت کار آمریکا اعلام کرد 336 هزار نفر به لیست حقوق بگیران بخش غیرکشاورزی در ماه سپتامبر اضافه شده است، یعنی بالاترین رقم از 517 هزار نفری که در ژانویه ثبت شده بود و بسیار بالاتر از 187 هزار شغلی که در ماه اوت ایجاد شده بود.

این شرایط به نفع طلا نخواهد بود چون سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا را افزایش می‌دهد. افزایش ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر کرده و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.

قیمت نقره با 3.35 افزایش به 21 دلار و 72 سنت رسید و پلاتین با 2.03 درصد افزایش 881 دلار و 56 سنت معامله می‌شود.