به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار شکیبا بقال زاده: شرکت بهمن موتور در نظر دارد نسخه ای جدیدتر از خودرو ریسپکت را به بازار ایران عرضه کند.

بهمن موتور برای ریسپکت_جدید تغییراتی در راستای ارتقای تکنولوژی این خودرو اعمال کرده است. اهرم تعویض دنده الکترونیکی و نمایشگر دیجیتالی ۷ اینچ پشت آمپر از جمله تغییراتی است که در خودروی جدید ریسپکت می‌توان به آن اشاره کرد.

ریسپکت پرایم بهمن موتور

ریسپکت_جدید یک سدان خانوادگی با کابینی مدرن است که از یک موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ با قدرتی برابر با ۱۵۴ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰ نیوتن ‌متر برخوردار است. قدرت تولید شده از این پیشرانه توسط گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک، به چرخ‌ها‌ی جلو منتقل می‌شود.

بهمن موتور

همچنین این خودرو در جلو دارای سیستم تعلیق مک فرسون و در عقب سیستم تعلیق مولتی‌لینک می‌باشد تا سرنشینان این خودرو، رانندگی نرم و راحتی را تجربه نمایند.

گروه بهمن بعد از معرفی و عرضه کراس‌اوورهای دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم، در پاییز ۱۴۰۰ خبر از تولید یک خودرو سدان داد. محصول جدید بهمن موتور که در ایران ریسپکت (Respect به معنی احترام) نام گرفته، مونتاژ چینی کُووین شواندو (Cowin Xuandu) است و روی پلتفرم مشترکی با چری آریزو ۵ و چری آریزو ۶ تولید شده. ریسپکت برای اولین بار در چهارمین نمایشگاه خودرو تهران رونمایی شد و ظاهر به‌روز و آپشن‌های قابل قبول آن توانست نظرها را به سمت این خودرو جلب کند.

بهمن موتور

مزایا و معایب

+ ظاهر مدرن

+ آپشن‌های بیشتر از رقبا

مشخصات فنی ریسپکت بهمن موتور

ریسپکت بهمن موتور روی پلتفرم یکسانی با آریزو ۵ و آریزو ۶ چری ساخته شده و به همین خاطر مشخصات فنی مشابهی با این خودروها دارد. البته قدرت و گشتاور محصول جدید بهمن مقداری از رقبا بیشتر است.

یک موتور توربو ۱۵۴ اسب بخاری زیر کاپوت ریسپکت قرار گرفته و گیربکس CVT با ۹ دنده مصنوعی، قدرت پیشرانه را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند.

یکی از مزیت‌های ریسپکت نسبت به رقبا، مواردی است که در فهرست آپشن‌ها و امکاناتش دیده می‌شود و شامل دوربین ۳۶۰ درجه، صندلی برقی راننده، صندلی‌های گرم‌شونده جلو و ۲ کیسه هوای پرده‌ای است.

بهمن موتور

طراحی ظاهری ریسپکت بهمن موتور

ریسپکت در سال ۲۰۲۱ با نام کووین شواندو در چین معرفی شد و از این رو ظاهر مدرن و جدیدی دارد.

نمای جلویی ریسپکت چهره‌ای اسپرت و جدید را نمایش می‌دهد و شباهت‌هایی به پژو ۵۰۸ دارد. چراغ‌ها با فاصله کمی از جلوپنجره به سمت عقب کشیده‌اند و جلوپنجره بزرگ با طرح خاص از زیر آرم گروه بهمن شروع شده و  نیمه میانی نمای جلو را می‌پوشاند. چراغ‌های روز به شکل J و L انگلیسی، به دو بخش تقسیم شده‌اند که یک بخش درون قاب چراغ‌های جلو است و بخش دیگر در دو طرف سپر قرار دارد.

در نمای جانبی سدان، خبری از حجم‌پردازی‌ها و خطوط اغراق‌شده نیست و با ظاهری ساده طرف هستیم و دو خط موازی بالا و پایین درها که تا چراغ‌های عقب و گلگیر عقب امتداد پیدا می‌کنند.

در نمای عقب چراغ‌های دو تکه و کشیده را می‌بینیم که همان طرح J شکل چراغ‌های جلو را دارند و تا وسط در صندوق ادامه پیدا کرده و ظاهری مدرن به این سدان چینی داده است. در صندوق دارای برآمدگی است که نقش باله را بازی می‌کند و همراه با دو خروجی مستطیلی اگزوز، به حس و حال اسپرت ریسپکت اضافه کرده است.

بهمن موتور

طراحی داخلی ریسپکت بهمن موتور

فضای داخلی ریسپکت بهمن، نمایی ساده اما مدرن دارد. نمایشگر لمسی ۱۰.۲۵ اینچی روی داشبرد ایستاده و بالای دریچه‌های تهویه کنسول میانی نصب شده است.

دکمه‌های فیزیکی سیستم تهویه مطبوع و دیگر امکانات خودرو در پایین دریچه‌ها دیده می‌شود و اهرم دنده کرومی جلوی آنها قرار دارد. فرمان دی‌کات حس و حال اسپرت ریسپکت را تکمیل می‌کند و می‌توان اطلاعات خودرو را در کیلومترشمار نیمه دیجیتال – نیمه آنالوگ پشت فرمان دید.

کیفیت موادی که برای ساخت کابین به کار رفته، خوب به نظر می‌رسد و دوخت قرمز رنگ داشبرد، رودری‌ها و صندلی‌ها از دیگر المان‌های اسپرت محصول جدید بهمن است. خودروساز ایرانی، در ریسپکت مونتاژی اسپرت را به کار برده تا خودرویی جوان‌پسندتر به مشتری ایرانی ارائه دهد.

مشخصات کلی

نوع موتور خودرو

خطی بنزینی

حجم موتور

۱.۵ لیتر

سیلندر / سوپاپ

۴ / ۱۶

تنفس موتور

توربو

قدرت

۱۵۴ اسب بخار

گشتاور

۲۳۰ نیوتن.متر

گیربکس

بهمن موتور

CVT با ۹ دنده مصنوعی

محور محرک

دیفرانسیل جلو

شتاب

۹ ثانیه

سرعت

۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت

۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو ۶

فرمان

بهمن موتور

برقی

بدنه

سدان

نوع رینگ

آلومینیومی

منبع: جی پلاس