به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار شکیبا بقال زاده: پروژه تولید خودرو هاچ‌بک جدید گروه خودروسازی سایپا با نام SP۰ در نمایشگاه دستاوردهای صنعت خودرو کشور رونمایی شد. این خودرو برپایه پلتفرم جدید سایپا با نام SP۰ طراحی شده و از پلتفرم خودروهای شاهین و آریا با نام SP۱۰۰ متفاوت است.

پلتفرم SP۰ یک مقدار نسبت به پلفرم خودرو شاهین یعنی SP۱۰۰ ابعاد کوچک‌تری دارد و در کلاس هاچ‌بک طراحی شده است. مراحل طراحی و تولید SP۰ در جریان است و کارهای مربوط به ساخت بدنه و موتور انجام شده است و در نمایشگاه دستاوردهای صنعت خودرو کشور در کنار خودرو به نمایش درآمده است.

شاهین شاسی بلند

بر اساس موارد به نمایش درآمده در نمایشگاه دستاوردهای صنعت خودرو کشور، خودرو SP۰ از لحاظ فرایند طراحی و تولید پیشرفت مناسبی داشته و انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ وارد خط تولید سایپا شود.

در کنار پروژه هاچ‌بک SP۰، یک نسخه مینی SUV بر روی همین پلفرم در نمایشگاه رونمایی شده است. این خودرو یک مینی SUV جمع و جور بر پایه SP۰ است که همراه با یک موتور جدید و طراحی نمای عقب متفاوت ارائه خواهد شد.

بر اساس اطلاعات به نمایش درآمده از مینی SUV پلتفرم SP۰ در نسخه دنده اتوماتیک آن از یک موتور ۱,۶ لیتری ۴ سیلندر توربو با توان تولید حداکثر ۱۴۸ اسب بخار با استاندارد آلایندگی یورو ۴ بهره می‌برد.

این خودرو از تجهیزاتی مانند رینگ آلومینیومی ۱۷ اینچی، ایربک راننده و شاگرد،کیسه هوای جانبی صندلی، کیسه هوای پرده ای،مولتی مدیا به اضافه سیستم بلوتوث، چراغ روشنایی روز و سنسور پارک بهره خواهد برد.

البته با توجه به اینکه هنوز خودروهای در مراحله اولیه طراحی به سر می‌برند، نظر دادن در خصوص زمان ورود خودروها به خط تولید و حضور در بازار منطقی نخواهد بود و خودروها باید مراحلی خیلی زیادی را برای رسیدن به تولید پشت سربگذارند.

شاهین شاسی بلند

نسخه کراس‌اوور سایپا شاهین شاسی بلند معرفی شد

شرکت سایپا مدل جدیدی از خودروی شاهین سایپا را که روی پلتفرم این خودرو و به صورت نیم شاسی (کراس اوور) طراحی شده است، رونمایی کرد.

سایپا در این مراسم از کراس اوور خانواده SP۱۰۰ یا همان شاهین کراس کانتری رسما پرده برداری کرد. لازم به ذکر است که سایپا در این لحظه نام قطعی این خودرو را اعلام نکرده و طی ماه‌های آینده نام قطعی آن مشخص خواهد شد.

جواد سلیمانی مدیر عامل سایپا اظهار کرده که طراحی این خودرو تماما در داخل کشور انجام شده و جزو مدرن‌ترین خودرو‌های تولیدی ایران قلمداد می‌شود. مدیرعامل سایپا ابراز امیدواری کرد که سایپا قصد دارد تولید انبوه شاهین کراس اوور را در همین دولت به انجام برساند. شاهین کراس اوور هم مانند نسخه سدان خود روی مگاپلتفرم سایپا توسعه یافته که قرار است به زودی شاهد طراحی محصولات جدیدی روی این پلتفرم باشیم.

شاهین شاسی بلند

مدیرعامل سایپا بیان کرد که تا این لحظه سه دستگاه از شاهین کراس اوور نمونه سازی شده و قرار است تا مهر ماه ۲۵ دستگاه دیگر نیز از این خودرو نمونه سازی شود. همچنین سایپا بنا دارد که تولید انبوه شاهین کراس اوور را تا پایان سال آغاز کند و از سال ۱۴۰۰ این خودرو را به بازار کشور عرضه کند.

مدیرعامل سایپا اظهار کرد که این شرکت برای نسخه سدان و کراس اوور شاهین روی هم رفته ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه را در نظر گرفته که بسته به نیاز بازار این ظرفیت بین این دو خودرو تقسیم می‌شود.

استقبال عجیب و غریب مشتریان در سراسر جهان از خودرو‌های کراس اوور باعث شده تا تقریبا تمامی خودروسازان چهارگوشه عالم، چنین محصولاتی را در سبد تولیدات خود بگنجانند، ظاهرا سرانجام خودروسازان ایرانی نیز تصمیم گرفته اند تا با تبعیت از همین الگو، خودرو‌های کراس اوور اصطلاحا ملی را عرضه کنند و در این میان، اولین نسخه چیزی نیست جز مدل کراس اوور شاهین که فعلا با نام شاهین کراس شناخته می‌شود و محصولی برپایه پلت فرم SP۱۰۰ سایپاست.

شاهین شاسی بلند

شاهین یا همان رهام، درواقع یک محصول باز طراحی شده براساس پلت فرم یکی از مدل‌های قدیمی تویوتا یاریس است که براساس دانش تئوری مهندسان سایپا منطبق بر استاندارد‌های جدید یورو ان کپ، به روز رسانی شده است، اما تولید نسخه هاچ بک ارتفاع خورده یا همان کراس اوور از این خودرو که روز گذشته معرفی شد، اتفاق جالبی است که می‌توان آن را شایسته تشویق دانست.

مشخصات فنی شاهین شاسی بلند کراس

آنطور که از اطلاعات اولیه بر می‌آید، شاهین کراس در عمل هیچ تفاوت فنی محسوسی با شاهین عادی ندارد و یک کراس اوور تک دیفرانسیل محسوب می‌شود که درست مانند شاهین سدان، نیروی خود را از موتور ۱.۵ لیتری هشت سوپاپ توربو به قدرت ۱۰۸ اسب بخار می‌گیرد و ۱۶۵ نیوتن متر گشتاور را از طریق یک جعبه دنده دستی یا اتوماتیک به چرخ‌های جلو تحویل می‌دهد.

شاهین شاسی بلند

این درحالیست که براساس اطلاعات اولیه قرار بود نسخه اصلی شاهین در ابتدا به موتور ۱.۶۵ لیتری برلیانس با قدرت ۱۱۴ اسب بخار مجهز شود، اما در پی بازگشت تحریم‌های صنعت خودروسازی و عدم مشارکت برلیانس با سایپا، این موتور در نهایت جای خود را به پیشرانه توربو ۱.۵ لیتری تیبا داد که اخیرا توسط گروه مگا موتور توسعه یافته است.

از آنجا که این موتور و این پلت فرم به کلی در ایران جدید هستند، طبیعتا هنوز هیچ تجربه رانندگی با این خودرو وجود ندارد، اما بر روی کاغذ می‌توان گفت که با توجه به طراحی ظاهری نسبتا متناسب و جذاب، در صورت قیمت گذاری رقابتی برای شاهین کراس، استقبال چشمگیر از این خودرو به هیچ عنوان دور از انتظار نخواهد بود.

امکانات و آپشن‌های شاهین شاسی بلند کراس

مطابق با اطلاعات اولیه، SP۱۰۰ یا شاهین کراس به امکاناتی از قبیل فرمان کمکی برقی، نمایشگر لمسی، استارت دکمه ای، سانروف، دی‌لایت، سیستم تهویه الکتریکی، روف‌رک، کنترل حرکت در سراشیبی، کنترل شروع حرکت در سربالایی، رینگ آلومینیومی، سنسور و دوربین عقب و تریم داخلی چرمی مجهز است

شاهین شاسی بلند

قیمت احتمالی شاهین شاسی بلند کراس

براساس اخباری که چندی قبل منتشر شد، قیمت اولیه در نظر گرفته شده برای شاهین سدان در حدود ۱۶۰ میلیون تومان خواهد بود، این در حالیست که براساس سنتی نانوشته، خودرو‌های هاچ بک و کراس در گروه سایپا، با قیمت‌هایی بالاتر نسبت به نسخه سدان عرضه می‌شوند و با توجه به تورم عمومی کشور، تعیین قیمت‌های فراتر از ۲۰۰ میلیون تومان برای شاهین کراس به هیچ وجه دور از انتظار نیست.

تفاوت‌های شاهین شاسی بلند کراس با نسخه عادی

امکانات استاندارد SP۱۰۰ کراس نیز در رده خودش قابل قبول هستند، هرچند باید منتظر اعلام کاتالوگ رسمی از سوی سایپا برای این خودرو باشیم. SP۱۰۰ کراس به امکانات زیر مجهز است:

۱- فرمان کمکی برقی

۲- نمایشگر لمسی

۳- استارت دکمه‌ای

۴- سانروف

۵- دی‌لایت

۶- سیستم تهویه الکتریکی

۷- روف‌رک

۸- کنترل حرکت در سراشیبی

۹- کنترل شروع حرکت در سربالایی

۱۰- رینگ آلومینیومی

۱۱- سنسور و دوربین عقب

۱۲- تریم داخلی چرمی

شاهین شاسی بلند

مهم‌ترین تفاوت خودرو‌های شاسی بلند و کراس اوور

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تفاوت خودرو شاسی بلند و خودرو‌های کراس اوور در کلاس پلتفرم‌های مورد استفاده در تولید آن‌ها است. به بیان دقیق تر، در تولید خودرو‌های شاسی‌بلند از شاسی‌های تقویت شده همچون شاسی‌های وانت‌پیکاپ‌ها و یا کامیونت‌ها استفاده می‌شود چراکه در شاسی‌بلند‌ها هدف، دستیابی به قدرت بالا، فضای زیاد و رانندگی‌های آفرود است.

این در حالیست که در خودرو‌های کراس‌اوور که آن‌ها را نیم شاسی یا شاسی بلند خیابانی هم می‌گونید شاسی، عمدتا مبتنی بر شاسی خودرو‌های سدان بوده و این امر نیز به دلیل فراهم آوردن سواری راحت و رانندگی نرم در این خودرو‌ها است.

منبع: خودرو بانک