به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار شکیبا بقال زاده: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پیرو صحبتی که با رئیس مجلس درباره لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری ادارات داشتم، به احتمال زیاد این لایحه هفته آینده در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد.

حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت طرح افزایش تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری کارکنان، گفت: لایحه اصلاح ماده ۸۳ قانون مدیریت خدمات کشوری برای افزایش تعطیلات هفتگی به دو روز و ۴ ساعت کاهش کار در هفته بعد از اصلاح اخیر در کمیسیون اجتماعی از هفته قبل به‌ مدت ده روز روی سامانه ثبت پیشنهادات نمایندگان قرار دارد و به احتمال زیاد و  پیرو صحبتی که با ریاست محترم مجلس داشتم، هفته آینده در دستور جلسات صحن قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در این لایحه علاوه بر افزایش تعطیلات آخر هفته از یک به دو روز، میزان کار هفتگی از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت کاهش می‌یابد که در این شاخص ایران در زمره کشورهای توسعه‌ یافته قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی بیان کرد: در دو سده اخیر جنبش‌های کارگری در جهان برای کاهش کار هفتگی و افزایش تعطیلات تلاش زیاد و مستمری داشته‌اند.

گودرزی تاکید کرد: در این لایحه مجلس و دولت مصمم هستند با افزایش تعطیلات هفتگی به دو روز و ۴ ساعت کاهش کار در هفته در جهت ارتقاء منزلت کارکنان و تقویت کیفیت کار، حضور بیشتر اعضای خانواده در کنار همدیگر و تقویت خانواده محوری در جامعه بر اساس ارزش‌های ایرانی و اسلامی و توسعه گردشگری و رفاه اجتماعی هموطنان اقدام کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون اجتماعی با کاهش ساعت کار اداری از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته و تعطیلی روز شنبه موافقت شد.

تعطیلی پنجشنبه‌ها از کی اجرا میشود؟ آیا شنبه ها تعطیل میشود؟ اینها سوالات رایجی است که به دلیل انتشار اخبار جدید پرسیده می شود. گاه گفته می شود پنج شنبه ها تعطیل می شود و گاه از تعطیلی شنبه ها می گویند. بالاخره جریان تعطیلات آخر هفته چیست؟ آخرین خبر از تعطیلی شنبه‌ها به کجا رسید؟ 

آیا شنبه ها تعطیل میشود یا پنج شنبه؟

حسین گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری (تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه)، گفت: رسیدگی به لایحه مذکور در دستورکار اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسه اخیر قرار داشت که اعضا با اکثریت آرا با کلیات این لایحه موافقت کردند.

کاهش ساعت کاری کارکنان

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در طول هفته و ۲ روز تعطیلی آخر هفته موافقت کرده‌اند، گفت: درباره اینکه میزان کاهش ساعت کاری کارکنان دولت چه میزان باشد و تعطیلی آخر هفته در روز پنج‌شنبه یا شنبه باشد تصمیم‌گیری نشده است؛ چرا که در لایحه دولت روز‌های پنج‌شنبه پیشنهاد شده، اما نمایندگان نیز طرحی دارند که در آن تعطیلی شنبه‌ها مطرح شده است.

تعطیلی

پیشنهاد تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره طرح نمایندگان، گفت: در این طرح شنبه‌ها به‌جای پنج‌شنبه‌ها پیشنهاد شده، چرا که با توجه به اینکه بازار‌های جهانی در روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است و، چون پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها در کشور ما تعطیل است، لذا با این شرایط عملاً ۴ روز ارتباطات اقتصادی ما با دنیا دچار مشکل می‌شود.

نماینده درود و ازنا در مجلس در توضیح هدف مجلس و دولت از تعطیلی ۲ روزه آخر هفته، گفت: ایجاد اوقات فراغت برای خانواده و فراهم شدن شرایط برای سفر‌های کوتاه مدت به منظور رونق گردشگری و ایجاد نشاط در خانواده‌ها از جمله اهداف تعطیلات ۲ روزه آخر هفته است.

سوالات رایج درباره اینکه آیا شنبه ها تعطیل میشود؟ 

برخی میپرسند: تعطیلی شنبه‌ها شامل بانک‌ها میشود؟ آیا تعطیلی شنبه‌ها شامل مدارس میشود؟ در پاسخ این سوالات باید گفت هنوز مشخص نیست جزییات تعطیلی شنبه ها چگونه است اما همانطور که الان مدارس پنج شنبه و جمعه تعطیل است، آن زمان به جای پنج شنبه، شنبه ها تعطیل است. درباره بانک ها نمی توان نظر دقیق داد.

متن لایحه تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه به شرح ذیل است:

لایحه اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری

ماده واحده- ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب ۱۳۸۶- به صورت زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۸۷- ساعات کار کارمندان دولت چهل و دو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران تعیین می‌گردد. تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چهارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، بر عهده دستگاه ذی‌ربط می‌باشد. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی از ساعات موظف، در طرح‌های طبقه بندی مشاغل ذیربط تعیین خواهد شد.

تبصره ۱- کارمندان می‌توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر (۱۰) ساعت) تقلیل دهند. میزان حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان تعیین خواهد شد.

تبصره ۲- دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در موارد خاص با موافقت هیئت وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم نمایند.

تبصره ۳- متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری‌های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در این ماده تعیین می‌شود.

تبصره ۴- همه دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحد‌های خدمت‌رسان نظیر واحد‌های ذی‌ربط بهزیستی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحد‌های نظامی، انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم نمایند.

تبصره ۵- در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای چهل و چهار ساعت کار در هفته و یکصد و هفتاد و شش ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به چهل و دو ساعت و سی دقیقه کار در هفته و یکصد و هفتاد ساعت کار در ماه اصلاح می‌شود.

پنج‌شنبه‌ها تعطیل می‌شود یا شنبه؟

ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، گفت: کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید. اما در خصوص اینکه تعطیلی روز پنج‌شنبه‌ باشد یا شنبه تصمیم‌گیری نشد. قرار شد در جلسه آتی کمیسیون اجتماعی در خصوص اینکه پنج‌شنبه‌ یا شنبه تعطیل باشد، تصمیم‌گیری شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم کمیسیون اجتماعی افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز به تصویب رسید. در کمیسیون اجتماعی از اتاق تعاون و بازرگانی دعوت کردیم تا در صورت تغییر روز تعطیلی از پنج‌شنبه‌ به شنبه منطق علمی و استدلال قوی داشته باشیم تا از این موضوع در صحن مجلس دفاع کنیم.

او در خصوص ساعت کاری کارمندان در صورت افزایش تعطیلات آخر هفته، اظهار کرد: طبق لایحه دولت ساعت کار اداری در طول هفته یک ساعت و نیم کم می‌شود.

اما پیشنهادهایی در کمیسیون اجتماعی برای کاهش ساعت کاری در هفته به ۴۰ ساعت وجود دارد که هنوز بررسی نشده است. همچنین کریم حسینی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسیده و بر اساس ماده واحده آن ساعت اداری باید کم شود.

در حال حاضر ساعت کاری در طول هفته ۴۴ ساعت است که دولت در لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته آورده که ساعت کاری در طول هفته به ۴۲ ساعت و نیم کاهش یابد.

او ادامه داد: بنده پیشنهادی برای کاهش ساعت کاری اداری در طول هفته به ۴۰ ساعت دارم. در این شرایط تقسیم ساعات اداری به ۵ روز راحت‌تر انجام می‌شود و در عمل کاهش ساعت را به دلایل مختلف نخواهیم داشت. در صورت تصویب پیشنهاد بنده ساعت کاری در ۵ روز کاری هفته ۸ ساعت خواهد بود. این موضوع بستگی به تصویب این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی و سپس تصویب در صحن علنی مجلس دارد.

طرح تغییر روز‌های تعطیل پایان هفته مدت‌هاست که در مجلس در جریان است و نهایتا امروز کمیسیون اجتماعی مجلس یک قدم پیش گذاشت و طرح تعطیلی شنبه‌ها در کشور را تصویب کرد.

تعطیلی

موافقت کمیسیون اجتماعی با تعطیلی روز شنبه

آیا شنبه ها تعطیل میشود؟ حسین گودرزی در تشریح جلسه امروز (دوشنبه) ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون اجتماعی با کاهش ساعت کار اداری از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته و تعطیلی روز شنبه موافقت شد.

وی افزود: پیشنهاد دولت در لایحه ارائه شده ۴۲.۵ ساعت کار در هفته بود و در قانون فعلی ۴۴ ساعت است که کمیسیون اجتماعی تصویب کرد هر هفته ۴۰ ساعت و در هر روز ۸ ساعت کار باشد که از ساعت ۷ صبح تا ۳ بعد ازظهر می‌شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار بر این شد که روز کاری هم از یکشنبه تا روز پنج شنبه باشد.

آیا شنبه ها تعطیل میشود؟ + زمان اجرا

همچنین محسن پیرهادی، عضو هیئت رئیسه مجلس و یکی از طراحان مسئله تطبیق و تنظیم تعطیلات پایان هفته، گفت: به عنوان یکی از طراحان، در جلسه امروز کمیسیون اجتماعی حضور پیدا کردم و با تشریح طرح تعطیل کردن شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌ها، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در جریان جزئیات طرح قرار گرفتند.

به گفته پیرهادی، ساماندهی تعطیلات پایان هفته موجب تنظیم بیشتر با بازار‌های جهانی و منطقه‌ای، جلوگیری از فرصت‌سوزی تجاری و خسران کشور در این حوزه خواهد شد.

وی در پایان گفت: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به این شکل به طرح مذکور رأی دادند که روز‌های کاری در هفته، از یکشنبه تا پنجشنبه خواهد بود لذا اولین گام رسمی مجلس در جهت ساماندهی تعطیلات برداشته شد. گزارش کمیسیون به صحن علنی ارجاع می‌شود تا نمایندگان درباره آن تصمیم گیری کنند.

لایحه خوب تعطیلات

موضوع افزایش تعطیلات هفتگی همیشه یکی از مباحث مورد چالش بوده است. در حالی که تا چند سال قبل تصور بر تعداد زیاد روز‌های تعطیل در کشورمان بود، اما بررسی‌ها و آمار‌ها حاکی از آن است که کشورمان در انتهای جدول روز‌های تعطیل است. در عین حال طی سال‌های اخیر شاهد افزایش روز‌های تعطیل در برخی از کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های توسعه یافته هستیم که حامیان آن افزایش بهره وری را مهم‌ترین استدلال خود در این باره برمی شمارند.

هر چند منتقدان هم این تصمیمات را مناسب کشور‌های در حال توسعه که نیاز به تلاش بیشتر دارند، نمی‌دانند. البته بخشی از موافقان افزایش این تعطیلات نکته درستی را مطرح می‌کنند و آن متناسب سازی این تعطیلات با تعطیلات جهانی برای کاهش زیان‌های اقتصادی احتمالی و انتقال این تعطیلات به جمعه و شنبه به جای پنج شنبه و جمعه است. حالا افزایش روز‌های تعطیل آخر هفته ادارات و موسسات دولتی به مصوبه دولت هم تبدیل شده و در صورت تایید در مجلس و شورای نگهبان، به تعطیلی ثابت دو روز در آخر هفته منجر خواهد شد.

تعطیلی شنبه‌ها از کی اجرا میشود؟

اسماعیلی ادامه داد: اگر این مصوبه در صحن رای بیاورد ممکن است با توجه به موافقت تعداد زیادی از نمایندگان برای سال آینده اجرایی شود؛ بنابراین پیش بینی می‌کنیم از آنجاکه یکبار این مصوبه رای بالایی آورد، تصویب شود و از سال ۱۴۰۳ اجرایی گردد.

برخی می پرسند آیا شنبه‌ها تعطیل میشود؟ اگر اینطور شود تعطیلی شنبه ها از کی اجرا میشود؟ در پاسخ می گوییم باید منتظر ماند تا تعطیلات آخر هفته تصویب نهایی و تبدیل به قانون رسمی کشور شود. فعلا طرح تعطیلی شنبه در کمیسون مجلس رای آورده است و مرحله بعدی، طرح در صحن مجلس و ادامه روند آن است.

نحوه قانون گذاری و مراحل تصویب آن، در مورد قوانین عادی، از نقطه نظر مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه، قابل بررسی می‌باشد. با این توضیح که قوانین عادی، پس از ارائه طرح از سوی مجلس یا لایحه از سوی دولت، توسط مجلس شورای اسلامی، وضع شده، سپس، باید به تایید شورای نگهبان برسد.

معطل ماندن طرح تعطیلی شنبه یا پنج شنبه

ماجرا سر دراز دارد و از مجلس ششم سروسامان‌دادن به تعطیلات رسمی مطرح شد؛ اما حضور همان قشر محدود، اما پرسروصدای رادیکال مانع جمع‌بندی و تعیین تکلیف مسئله شده بود تا اینکه پنجم آذرماه سال گذشته دولت برای افزایش تعطیلات آخر هفته به دو روز، لایحه‌ای را تحت عنوان لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری به مجلس ارسال کرد. همان زمان این لایحه به کمیسیون اجتماعی ارجاع و بررسی آن آغاز شد.

دولت که باید متوجه عواقب تعطیلی پنجشنبه‌ها و تأثیرش بر قطع رابطه «چهار» روزه با دنیای مالی و تجاری خارج از ایران آن‌هم در شرایط سخت تحریمی این روز‌ها می‌بود، یکباره به دلیل فشار این گروه، در این لایحه به دنبال تعطیلی پنجشنبه‌ها رفت؛ اما این‌بار در کمیسیون اجتماعی و با پیشنهاد محسن پیرهادی، نماینده تهران، شنبه جایگزین پنجشنبه شد و در صورت تأیید نهایی این لایحه در صحن مجلس، جمعه و شنبه تعطیل خواهند بود.

موافقان و مخالفان تعطیلی پنج شنبه ها

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: موافقان تعطیلی پنجشنبه نیز نکاتی مطرح می‌کردند؛ از‌جمله اینکه مردم به‌گونه‌ای به تعطیلی این روز عادت کرده‌اند. البته با توجه به سؤالاتی که از مراجع تقلید پرسیده شده، هیچ‌گونه بحث غیر‌شرعی که پنجشنبه تعطیل باشد یا نباشد، نداریم؛ بلکه بحث تعطیلی روز جمعه است که اسلام تأکید دارد که طبق مصوبه مجلس تعطیلی این روز بر جای خود باقی است.

این نماینده مجلس تأکید کرد: اینکه پنجشنبه تعطیل نباشد، هیچ اشکال شرعی و مخالفتی با قانون اساسی ندارد و برای دولت نیز بار مالی نداشته و به عبارتی هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد.

در همین زمینه سعیدی، نماینده چابهار، هم درباره مخالفان تعطیلی شنبه‌ها گفته است که «برخی از عزیزان مخالفت‌هایی داشتند، مثلا آقای میرسلیم مطرح کرده بودند که روز شنبه روز مقدس یهودیان است و نباید تعطیل شود؛ اما برداشت بنده این است که عمده نمایندگان موافق تعطیلی روز شنبه برای تعطیلات هستند».

او توضیح داده است که «با توجه به اینکه در اکثر کشور‌های دنیا یکشنبه تعطیل هستند، اگر می‌خواستیم پنجشنبه و جمعه تعطیل کنیم، مراودات ما با جهان دچار مشکل می‌شد. در این شرایط راهی جز تعطیلی جمعه و شنبه نداریم؛ مثل تمام کشور‌های اسلامی که این دو روز شنبه و جمعه را تعطیل می‌کنند».

طرح تعطیلی شنبه‌ها به کجا میرسد؟

اما همچنان بین انتخاب تعطیلی بین شنبه و پنجشنبه چالش جدی وجود دارد و حتی شنیده‌ها حاکی از آن است که با ادامه وضعیت فعلی رسیدگی نهایی به لایحه به عمر این مجلس ختم نشود که اگر این‌گونه شود، تقریبا باید با اصل ماجرا خداحافظی کرد تا آینده‌ای نامعلوم که آیا دولت پیگیر لایحه باشد یا خیر.

منبع: تسنیم