به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار:الهام کریمی، مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح از برنامه‌ریزی برای اعطای وام به ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از سربازان ماهر خبر داد.

سردار موسی کمالی در گفت‌وگویی، با بیان اینکه موضوع اشتغال یکی از دغدغه‌های مهم جوانان محسوب می‌شود، گفت: در همین راستا نیز از چند سال قبل ستادکل نیرو‌های مسلح به این موضوع ورود کرده و قرارگاه مهارت آموزی سربازان ایجاد شد.

هدف از این قرارگاه آموزش حداقل یک مهارت تخصصی در کنار مهارت‌های عمومی به سربازان وظیفه در حین خدمت بود. این آموزش‌ها برابر استاندارد‌های روز به سربازان ارائه شده و در پایان نیز پس از اخذ آزمون‌های مختلف، گواهینامه مهارتی به سربازان داده می‌شود.

وی ادامه داد: تازه‌ترین آمار‌های ما نشان می‌دهد که از زمان آغاز به فعالیت قرارگاه مهارت آموزی تا کنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سربازان دوره‌های آموزش مهارتی را طی کردند که از تعداد نزدیک ۶۰ درصد مهارت‌های تخصصی و مابقی مهارت‌های عمومی بوده است. گواهینامه مهارتی این افراد به آنان اعطاء شده است.

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح با بیان اینکه حمایت از جوانان برای یافتن شغلی مناسب و همچنین کارآفرینی و ایجاد شغل مناسب پس از پایان دوران خدمت سربازی نیز ادامه خواهد داشت، گفت: در همین راستا نیز سامانه سرباز ماهر ایجاد شده و سربازان ماهر پس از پایان دوره خدمت نیز می‌توانند با مراجعه به آن از خدمات مربوط به مهارت آموزی بهره‌مند شوند. همچنین در رایزنی با دستگاه‌های مختلف بناشد تا سربازان ماهر در اولویت استخدام و جذب قرار بگیرند.

کمالی همچنین به موضوع اعطای وام به سربازان ماهر نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات حمایتی قرارگاه مهارت آموزی سربازان حمایت مالی از سربازان ماهر پس از پایان دوره سربازی است. با حمایت مالی از این افراد می‌توان در ایجاد شغل و کارآفرینی آنان مشارکت داشت. در همین راستا نیز در سال گذشته بالغ بر ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر از این تسهیلات بهره‌مند شدند و در مجموع ۲۱ هزار میلیارد ریال وام به این جوانان پرداخت شد.

وی افزود: همچنین برای اعطاء وام به ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر دیگر نیز برنامه شده است و به زودی شرایط و نحوه آن اعلام خواهد شد

مشاور عالی فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح با بیان اینکه نیرو‌های مسلح برای کمک به دولت و هموطنان به موضوع مهارت آموزی ورود پیدا کرده‌اند گفت: موضوع مهارت آموزی سربازان جدی گرفته شده و بنا داریم سربازان دوره‌های مهارتی را به خوبی طی کنند.

پرداخت وام ۱۰۰میلیون تومانی اشتغال

بانک ملت به سربازان دارای کارت پایان خدمت وام ۱۰۰میلیون تومانی اشتغال با سود ۱۸درصد و بازپرداخت ۵ ساله پرداخت می‌کند. 

بانک ملت اعلام کرده پرداخت تسهیلات مرابحه برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کرده‌اند با معرفی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح امکان‌پذیر است. سقف مبلغ وام حداکثر ۱۰۰میلیون تومان تعیین شده و مدت بازپرداخت آن هم حداکثر ۵ سال (۶۰ ماه) اعلام شده است. 

این وام با عقد مرابحه و نرخ سود ۱۸درصد پرداخت می‌شود. پرداخت این وام با انعقاد قرارداد و سفته با ضمانت کاملا معتبر (کارمند دارای کسر اقساط و حساب جاری دارای معدل) یا وثیقه ملکی غیرمنقول داخل شهری (سند ملکی) امکان‌پذیر است. 

پرداخت وام صرفا به سربازان ترخیص‌شده دارای مهارت تعلق می‌گیرد که درخواست آنها از سوی گروه کاری مهارت و اشتغال کارکنان وظیفه که ذیل معاونت استانداری‌ها ایجاد شده است مورد تایید قرار گرفته و به بانک معرفی می‌شوند. متقاضیان و ضامنان باید فاقد هرگونه چک برگشتی و تسهیلات معوق در سیستم بانکی کشور باشند. 

این تسهیلات فاقد مسدودی حساب است و برای دریافت آن نیاز به میانگین حساب در بانک ملت نیست. بنا بر این گزارش پیش از این در خبرها آمده بود: این تسهیلات به سربازان وظیفه‌ای که در ایام خدمت موفق به دریافت گواهینامه مهارتی از ادارات و سازمان‌های مربوطه (فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی و ...) شده‌اند و طی سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و سه ماه اول ۱۴۰۰ از خدمت مقدس سربازی ترخیص شده‌اند تعلق می‌گیرد.