به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار:الهام کریمی، یک کارشناس حوزه کار، احیای مجدد وام های ودیعه مسکن ارزان قیمت برای کارگران مستاجر را مورد تأکید قرارداد و گفت: تصویب حداقل دستمزد ملی مانند کارمندان می تواند از طریق مجلس انجام شود اما فرایند مذاکرات دستمزد کارگران به شکل سه جانبه در شورا...

حمید حاج اسماعیلی اظهار کرد: دستمزد در تمام دنیا بر اساس استانداردهای سازمان جهانی کار به صورت چانه زنی تعیین می شود و دولت ها به دلیل اختلافاتی که بین صنوف مختلف و گروه های کارگری و کارفرمایی بروز می کند در این فرایند حضور دارند و نقش تعدیل کننده و کمک کننده را ایفا می کند.

وی با بیان اینکه نقش دولت در مذاکرات دستمزد انکارناپذیر است، افزود: حداقل دستمزد را که به عنوان دستمزد ملی اعلام می شود می توانیم هر سال از طریق مجلس تصویب کنیم ولی اینکه بتوان مذاکرات دستمزد را از طریق مجلس دنبال کرد غیر ممکن است و عملی نیست.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: ما باید سایر سطوح مزدی را هر ساله به دلیل تورم افزایش بدهیم و این کار مجلس نیست، چون بخش های متعدد باید در این زمینه چانه زنی کنند و این خلاف سه جانبه گرایی است. سه جانبه گرایی در سازمان جهانی کار به عنوان یک اصل و حق برای گروه کارگری تعریف شده و در صنوف و بنگاه های مختلف حتی به صورت جغرافیایی و استانی شکل می گیرد.

به گفته حاج اسماعیلی، حضور و مشارکت گروه های کارگری و کارفرمایی در تعامل با هم باید در میز مذاکره شکل بگیرد و از طریق مجلس امکان پذیر نیست ولی تصویب حداقل دستمزد ملی می تواند مثل کارمندان توسط مجلس انجام شود لذا بعید می دانم که مجلس وارد این فاز شود چون دستمزد کارگری باید سه جانبه تعیین شود و این امر با قوانین بالادستی و حقوق کار در تعارض است.

وی در عین حال درباره راهکارهای تقویت معیشت خانوارهای کارگری گفت: برای افزایش حقوق و دستمزد در کارگاه ها دو کار می توان انجام داد. یک راه توزیع یارانه ها و توسعه کالابرگ است که مورد استقبال واقع شده و امیدواریم دولت تلاش کند دهک های بیشتر را مشمول کند و کالاهای بیشتر را در سبد یارانه مردم ببیند.

حاج اسماعیلی اضافه کرد: به دلیل گرانی مسکن و افزایش اجاره بها، می توان وام های ودیعه اجاره مسکن ارزان قیمت را دوباره احیا کرد. وام ودیعه مسکن مدتی در دولت قبل اجرا شد و می توان این وام را برای کارگران مستأجر تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان با نظارت دولت شارژ کرد.

وام فرزانه ارزش آفرین بانک دی یک تسهیلات کم بهره است ۲۰۰ میلیون تومانی است که مشتریان این مجموعه با سپرده قرض الحسنه امکان درخواست آن را دارند.

افرادی که در بانک دی سپرده قرض الحسنه داشته و مدت سه ماه خواب سپرده ایجاد کرده‌اند، امکان درخواست وام ۲۰۰ میلیون تومانی را دارند. سود این سپرده چندان نیست و برحسب میانگین حساب بین ۱۰ تا ۲۳ درصد است. ضمانت اصلی برای دریافت این وام، داشتن ضامن رسمی و اعتبار شغلی مورد نظر بانک خواهد بود. بازپرداخت این تسهیلات نیز متغیر بوده و از شش ماه بوده و تا ۶۰ ماه قابل تغییر است. لازم به ذکر است که کارکنان شرکت‌های طرف قرارداد بانک دی با ارائه معرفی نامه امکان بهره مندی از این وام را دارند.

با در نظر گرفتن شرایط مذکور دریافت وام و نرخ سود ۲۳ درصدی و مدت زمان پرداخت اقساط ۶۰ ماهه، میزان قسط هر ماهه ۵ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۹۴ تومان است. کل سود تسهیلات مذکور به ۱۳۸ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۵۳ تومان می‌رسد. جمع رقم وام و سود آن نیز به ۳۴۰ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۶۵۳ تومان خواهد رسید.وام

بانک دی به منظور فراهم کردن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمامی فعالیت‌های سازنده، پرثمر و موجه اقتصادی و مالی به خصوص زمینه‌های پولی، مالی و بانکی فعالیت خود را آغاز کرد.

در حال حاضر و در راستای اهداف تعریف شده مذکور این بانک در زمینه خدمات بانکی، بانکداری الکترونیک و بازار سرمایه به مشتریان خود سریع و مناسب خدمت رسانی می‌کند.