به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار:الهام کریمی، ایران خودرو ، خودرو تارا یکی لوکس ترین و پرآپشن ترین محصولات ایران خودرو به حساب می‌آید. این خودرو به دلیل طراحی و نیز امکانات جدیدی که نسبت به سایر محصولات ایران خودرو دارد همواره جزو خودروهای پرطرفدار و همچنین گران قیمت به شمار می‌آید.

تارا جدیدترین خودروی ملی تولید ایران خودرو است که اتفاقا تیپ اتوماتیک آن لوکس‌ترین خودروی تولید داخل محسوب می‌شود. تارا یک خودروی سدان کلاس C است که بر اساس خودروی پژو ۳۰۱ طراحی و تولید شده است. پس از برجام و عقد قرارداد میان ایران خودرو و پژو فرانسه، قرار بود تا ابتدا ۳ محصول از شرکت فرانسوی توسط ایران خودرو در ایران تولید و به فروش برسد. پژو ۳۰۱ یکی از همین موارد بود که قرار بود توسط ایران خودرو به تولید برسد.

امکانات و آپشن‌های تارا اتوماتیک V۴

تارا اتوماتیک V۴ دارای درب صندوق عقب با قابلیت باز شدن با حرکت پا یا Kick Sensor، گرمکن صندلی‌های جلو، اضافه شدن قابلیت حرکت به سمت جلو و عقب برقی به صندلی راننده، دوربین دنده عقب با خطوط راهنمای داینامیک، چراغ برای آفتابگیر راننده، چراغ داخل محفظه داشبورد و چراغ خوشامدگویی زیر درب‌های جلو بوده که به محض باز شدن درب‌های جلو با روشن کردن فضای روی زمین به نوعی به سرنشین و راننده خوشامدگویی می‌کند.

 مشخصات فنی تارا اتوماتیک V۴

نسخه جدید تارا از یک موتور ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی، ۴ سیلندر، ۱۶سوپاپ (یا همان TU۵ پلاس) بهره می‌برد که می‌تواند روی هم رفته ۱۱۳ اسب بخار و ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور را از طریق گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل کند.

در محور جلو تارا اتوماتیک V۴ از سیستم تعلیق نوع مک فرسون و در محور عقب از نوع توییست بیم استفاده شده است که راننده سواری نرمی را با آن می‌تواند تجربه کند. ظرفیت باک بنزین ۵۰ لیتر بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۷.۲۹ لیتر است. به طور کلی تارا v۴ به لحاظ فنی خودرویی معمولی است و مشخصات فنی عجیب و غریبی در آن نمی‌بینیم.

کد کلاس خودرو

۳۲۳۱۱

نوع موتور

TU۵P

حجم موتور (cc)

۱۵۸۷

حداکثر توان موتور

۱۱۳ اسب بخار

حداکثر گشتاور

۱۴۴ نیوتن‌متر

نسبت تراکم

۱۱

تعداد سوپاپ

۱۶

نوع سوخت سازگار

بنزین بدون سرب با اکتان ۹۵

سیستم انژکتوری

پاشش چند نقطه‌ای

حداکثر سرعت (km/h)

۱۹۰

شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه)

۱۳

سیستم انتقال قدرت

اتوماتیک ۶ سرعته

مصرف سوخت ترکیبی (Lit/۱۰۰ km)

۷/۲۹

طول خودرو (mm)

۴۵۱۹

عرض خودرو(mm)

۱۹۵۳

ارتفاع خودرو (mm)

۱۴۶۶

فاصله بین دو محور چرخ‌های عقب و جلو (mm)

۲۶۵۲

 وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی

۱۲۶۸ کیلوگرم

گنجایش مخزن سوخت

۵۰ لیتر

حجم فضای صندوق عقب

۶۴۰ لیتر

گارانتی

۳سال یا شصت هزار کیلومتر (هر کدام زودتر فرا برسد)

قیمت تارا اتوماتیک V۴

در ادامه جدول قیمت نسخه جدید تارا در کارخانه و بازار را مشاهده می‌کنید.

نام تیپ

قیمت بازار (تومان)

قیمت کارخانه (تومان)

۱،۱۸۵،۰۰۰،۰۰۰

۶۸۹،۰۱۱،۰۰۰