به گزارش پایگاه خبری نشان :

ماموگرافی یکی از روش‌های عالی برای انجام غربالگری سینه زنان است. در این شیوه آزمایش، وجود هرگونه غده سرطانی در بافت پستان به خوبی شناسایی می‌شود. وابسته به آن که مرکزی که برای انجام ماموگرافی به آن مراجعه کرده باشید دارای چه امکانات و مواردی است، امکان دارد آزمایش انجام ماموگرافی به صورت ایستاده و یا نشسته انجام شود.

ماموگرافی چگونه انجام می‌شود؟ پس از آن که تمام موارد لازم و ضروری در رابطه با انجام ماموگرافی به صورت کامل رعایت شد، نیاز است که لباس خود را برای انجام ماموگرافی بیرون بیاورید، در مرحله بعد نیاز است که پستان خود را در محل تعبیه شده دستگاه قرار دهید. با شروع انجام آزمایش یک لایه بالایی با وارد کردن میزان فشاری حداقلی باعث می‌شود تا بافت سینه به صورت مناسب آماده عکسبرداری شود. عموما از نواحی مختلف سینه چند عکس گرفته می‌شود تا روند تشخیص وجود هر گونه غده حساس در سینه به خوبی شناسایی شود. در ادامه این مقاله به بررسی این می‌پردازیم که ماموگرافی چگونه انجام می‌شود.

ماموگرافی

ماموگرافی چیست چگونه انجام میشود؟

ماموگرافی یک روش ایمن و غیر تهاجمی برای بررسی بافت سینه است. با بالا گرفتن شیوع سرطان سینه در زنان، در سرتاسر جهان توصیه می‌شود در سنین بالای 40 الی 50 سال سالی یک بار برای انجام ماموگرافی اقدام کنند. برای تصویربرداری از طریق این روش، از اشعه ایکس با دز پایین استفاده می‌شود. هدف اصلی انجام ماموگرافی، تشخیص زودهنگام سرطان سینه در مراحل ابتدایی آن است.

از همین‌رو چنانچه پزشک در معاینه بالینی متوجه تورم، قرمزی یا ترشح شده یا پی به وجود توده‌های مشکوکی در بافت سینه شود، برای انجام آزمایشات تکمیلی و اطمینان از سرطانی نبودن این توده‌ها، ماموگرافی را تجویز می‌کند. برای تصویربرداری از طریق ماموگرافی هیچ سوزنی یا وسیله دیگری وارد بدن بیمار نمی‌شود. سینه میان دو صفحه قرار می‌گیرد و اشعه ایکس با دز کم به آن تابانده می‌شود. در نهایت براساس میزان جذب پرتو، تصاویری ساخته می‌شود. در ادامه مقاله ماموگرافی چگونه انجام می‌شود با ما همراه باشید.

ماموگرافی چیست؟

روش انجام ماموگرافی

اگر تاکنون مامورگرافی انجام نداده باشید، احتمالا استرس و نگرانی‌هایی بابت درد ماموگرافی یا عوارض‌های آن خواهید داشت. برای انجام ماموگرافی فرد در مقابل دستگاه ماموگرافی ایستاده و سینه‌های وی میان دو پدال پلاستیکی به آرامی فشرده می‌شود. درد ماموگرافی ناشی از این فشار ممکن است کمی آزاردهنده باشد اما درد قابل تحملی است.

علت فشار بافت سینه کاهش ضخامت بافت سینه و گرفتن نتیجه بهتری از تصاویر دریافتی است. علاوه بر آن، با فشاری که توسط این پدال‌ها به بافت سینه وارد می‌شود، بافت سینه پخش شده و در تصویربرداری ناهنجاری‌های کوچک که ممکن است در میان بافت‌ها خود را پنهان کرده‌اند هم نمایان شوند.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

پس از سوال ماموگرافی چگونه انجام میشود یکی از بیشترین سوالاتی که مراجعه کنندگان در این باره می‌پرسند، میزان درد ماموگرافی است. همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم برای تصویربرداری دقیق‌تر از سینه، بافت سینه توسط دستگاه ماموگرافی کمی فشرده می‌شود. اگر سینه‌های حساسی داشته باشید ممکن است برای چندین دقیقه این درد برایتان آزاردهنده باشد.

برخی از پزشکان برای این دسته از افراد قبل از انجام ماموگرافی مسکن تجویز می‌کنند. بنابراین احساس کمی درد طی انجام ماموگرافی کاملا طبیعی است. اما اگر درد زیاد و غیر قابل تحملی را احساس کردید حتما این موضوع را حین آزمایش با رادیولوژیست در جریان بگذارید.

بهترین زمان انجام ماموگرافی

 یکی از مواردی که باید در هنگام انجام ماموگرافی به آن توجه داشته باشید، زمان انجام ماموگرافی است. عموما به دلیل ایجاد اختلالات هورمونی در مدت زمان پریود، بهتر از انجام ماموگرافی در این بازه زمانی خودداری شود.

زمان پریود، بهتر از انجام ماموگرافی در این بازه زمانی خودداری شود. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی می‌تواند چند روز بعد از تمام شده دوره پریود باشد. همچنین یک الی دو هفته قبل از شروع عادت ماهیانه می‌تواند زمان مناسبی برای انجام ماموگرافی باشد.

تعداد تصویر ماموگرافی در زمان انجام ماموگرافی

یکی از مواردی که می‌تواند در انواع ماموگرافی تفاوت ایجاد کرد تعداد عکس‌هایی است که از سینه برداشته می‌شود. عموما در هنگام انجام ماموگرافی از زاویه‌های مختلفی اقدام به عکاسی می‌شود.

از مهم‌ترین انواع ماموگرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ماموگرافی چکاپ
  • ماموگرافی تشخیصی
  • ماموگرافی دیجیتال

استفاده از هر نوع ماموگرافی وابستگی زیادی به تشخیص پزشک و همچنین نوع بافت سینه دارد.

مراحل آمادگی برای انجام ماموگرافی

آمادگی برای انجام ماموگرافی بسیار حائز اهمیت است، در صورتی که برای آزمایش ماموگرافی آمادگی کامل را از قبل نداشته باشید به هیچ عنوان در تشخیص مناسب عمل نخواهد شد.  در ادامه به بررسی چگونگی آمادگی برای انجام آزمایش ماموگرافی خواهیم پرداخت.

نیاز است که پزشک از انجام هر گونه عمل و مصرف هرگونه قرص اطلاع کامل داشته باشد. بهتر است که انجام ماموگرافی یک هفته قبل از دوره پریودی نباشد چرا که در این بازه سینه‌ها حساس‌اند و امکان دارد که میزان فشار وارده بر سینه باعث افزایش درد شود.

در ابتدا توضیح داده شد که بهترین زمان برای انجام ماموگرافی، یک هفته بعد از دوره پریودی است، چرا که در این زمان شرایط بدنی و به ویژه پستان‌ها در شرایط عادی قرار دارند و به هیچ عنوان باعث ایجاد در ناحیه سینه نخواهد شد.

استفاده کردن از هر گونه ماده خوشبوکننده مانند عطر، دئودورانت و ... خودداری کنید.

همراه داشتن جواب نتایج آزمایش‌های قبلی ماموگرافی می‌تواند مفید باشد.

معرفی مرکز تصویر برداری جردن

مرکز تصویر برداری جردن مجهز‌ترین مرکز تصویر برداری در تهران است. این مجموعه با استفاده از جدیدترین دستگاه‌های تخصصی ماموگرافی توانسته است خدمات متنوعی را با افراد ارائه دهد. مجموعه تصویر برداری جردن در حال حاضر با برخورداری از پرسنل متخصص و کارآزموده آماده ارائه تمامی خدمات تصویربرداری از قبیل انواع ماموگرافی، انواع سونوگرافی و ... است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت دکتر هدایی مراجعه کنید.

مرکز تصویر برداری

آنچه در مقاله ماموگرافی چگونه انجام می‌شود بیان شد

ماموگرافی یکی از آزمایش‌های لازم و ضروری برای افرادی است که می‌خواهد از وجود هر گونه سرطان سینه و همچنین بیماری‌های سینه با خبر شوند. انجام ماموگرافی دارای شرایط و موارد خاصی است که از جمله این موارد می‌توان به چگونگی انجام ماموگرافی اشاره کرد.

در حال حاضر ماموگرافی به عنوان یک روش ایمن برای غربالگری سرطان پستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.