به گزارش پایگاه خبری نشان :

زمانی که قصد راه‌اندازی و پیکربندی شبکه را برای سازمان و شرکت خود داشتید مطمئنا با دو واژه اکتیو و پسیو بسیار برخورد می‌کنید. شبکه اکتیو به شبکه‌ای گفته می‌شود که حداقل یک منبع ولتاژ دارد و می‌تواند به صورت نامحدود انرژی لازم برای شبکه را تامین کند. شبکه پسیو شبکه‌ای است که هیچ منبع ولتاژی ندارد بلکه از خازن‌ها تشکیل شده‌اند. در واقع اجرای پسیو شبکه به این صورت است که هر گره بر روی یک عملکرد یا فرآیند از پیش تعریف شده کار می‌کند. این نوع شبکه قابل به اجرای هیچ کد یا دستورالعمل خاصی بر روی گره‌ها نیست و رفتار آن‌ها به روتر شبکه مرتبط می‌شود.

اجزای شبکه پسیو

برای اجرای شبکه پسیو نیاز به تجهیزات خاصی برای راه اندازی و پیکربندی است که باید تهیه شود. این اجزا از سخت افزارهای مختلفی برای انتقال داده‌ها در طول کامپیوتر تشکیل شده است. این سخت افزارها شامل کابل‌های فیبر نوری و کواکسیال است، می‌شود. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند در قیمت‌ راه‌اندازی پسیو شبکه نقش داشته باشد، کابل کشی است.

مراحل اجرای پسیو شبکه

برای اجرای پسیو شبکه زمانی که شما تصمیم به راه‌اندازی یک شبکه برای مجموعه خود را کردید آغاز می‌شود. این مراحل باید با دقت و توسط متخصصین انجام شود تا دچار مشکل نشوید.

قدم اول، بازدید کردن از پروژه

زمانی که اقدام به اجرای پسیو شبکه می‌کنید، باید یک تیم و مجموعه را برای راه‌اندازی انتخاب کنید. در قدم اول مجموعه باید محل شما را توسط کارشناسان مربوطه بررسی کند تا بتواند اقدام به تهیه پیش فاکتور و طراحی فضا کند. در این مرحله شما باید قراردادی را همراه با شرح تمام موارد تنظیم کنید.

2

اجرای پسیو شبکه

طراحی و برآورد هزینه‌های شبکه

در مرحله دوم از اجرای پسیو شبکه، باید با در نظر گرفتن تمام شرایط محیطی و امکاناتی که کارفرما در نظر دارد، اقدام به طراحی یک پلن مطابق با استانداردهای جهان کرد. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که در صورت نادیده گرفتن کوچک‌ترین مسئله‌ای ممکن است هزینه‌های انجام پروژه چند برابر شود. مجموعه روترنت با به کارگیری از بهترین متخصصان و کارشناسان این مرحله را برای شرکت و محل کار شما انجام می‌دهد.

کابل کشی پسیو شبکه

در مرحله سوم از اجرای پسیو شبکه، کاری که باید انجام شود، کابل کشی شبکه است. زمانی که پلن‌های شبکه تایید شد باید کابل، ترانکینگ و داکت کشی شبکه انجام شود. این مرحله به دو صورت قابل اجرا است. کابل کشی توکار و کابل کشی روکار. انجام این مراحل چندان تفاوتی با یک‌دیگر ندارند بلکه هزینه‌های آن‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد.

نصب رک و آرایش آن

مرحله چهارم در اجرای پسیو شبکه بعد از انجام کابل کشی، نصب و آرایش رک و پچ کورد، سرورها، سوئیج روتر و دیگر تجهیزاتی است که درون رک قرار می‌گیرد است. بعد از انجام این مرحله باید تمامی نودها، کسیتون‌ها و پریزها نصب شوند. تیم راه اندازی شبکه روترنت این مرحله را با دقت کامل و بدون هیچ مشکلی برای شما انجام می‌دهد.

تست شبکه

در مرحله آخر از اجرای پسیو شبکه، باید سیگنال‌ها بررسی و تست شوند. در این مرحله باید کنترل شود که تمامی ارتباط‌ها، نودها و ... سالم هستند یا خیر. در صورت بروز قطعی در هر یک از کابل‌ها باید متخصصان مشکل را پیدا و مجددا تست کنند.

3

پسیو شبکه

تفاوت شبکه اکتیو و پسیو

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در اجرای پسیو شبکه و اکتیو شبکه، در جریانی است که در آن‌ها وجود دارد. شبکه اکتیو دارای یک جریان با ولتاژ است اما پسیو شبکه فاقد این جریان الکتریکی است. بر این اساس شبکه پسیو در واقع مصرف کننده و ذخیره کننده انرژی است که در شبکه وجود دارد اما بخش اکتیو وظیفه تامین انرژی اجزای شبکه را بر عهده دارد.

خدمات پسیو شبکه چیست؟

زمانی که در حال تنظیم کردن قرارداد برای اجرای پسیو شبکه هستید، باید بدانید شرکتی که شبکه شما را راه‌اندازی و پیکر بندی می‌کند، موظف به ارائه برخی خدمات به شما است. همانطور که گفته شد، پسیو شبکه در واقع به کابل کشی محیط کار شما گفته می‌شود، به همین دلیل این مرحله اهمیت زیادی دارد و کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند شبکه را دچار اختلال کند. از جمله خدماتی که در این مرحله باید به کارفرما ارائه شود، پشتیبانی از شبکه است. این پشتیبانی می‌تواند به صورت ماهانه و سالانه باشد. به همین دلیل بهتر است از مجموعه‌ای کمک بگیرید که بهترین خدمات و پشتیبانی از شبکه را در اختیار شما و شرکت‌تان قرار دهد.

پشتیبانی پسیو شبکه

پشتیبانی از اجرای پسیو شبکه به عوامل بسیاری بستگی دارد و این عوامل می‌تواند در پشتیبانی از آن تاثیر گذار باشد. خدمات پشتیبانی به صورت فصلی و سالانه انجام می‌شود. به همین دلیل باید در هنگام قرارداد به تاریخ آن توجه کرد. برخی از مجموعه‌های ارائه دهنده برای جلوگیری از مشکلات احتمالی آموزش های لازم را توسط کارشناسان به مسئولین شبکه می‌دهند تا در کمترین زمان در صورت ساده بودن مسئله بتوان آن را حل کرد.

4

خدمات پسیو شبکه

تعرفه انجام پسیو شبکه

هزینه و تعرفه اجرای پسیو شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد به همین دلیل نمی‌توان به صورت قاطع عنوان کرد برای اجرای یک پروژه پسیو به چه میزان هزینه و بودجه‌ای نیاز است. اولین عاملی که بسیار در هزینه اجرای پروژه تاثیر گذار است، محیط و محلی است که قصد راه‌اندازی شبکه را در آن جا دارید از دیگر موارد اثر گذار می‌توان به: تعداد نودها، گسترده بودن شبکه، نوع شبکه، نوع کابل‌ها مسی یا فیبر نوری و ... اشاره کرد.

اجرای پسیو شبکه توسط روترنت

مجموعه روترنت با به کارگیری از بهترین متخصصان و کارشناسان در زمینه راه‌اندازی و پیکربندی شبکه و همچنین اجرای پسیو شبکه یکی از بهترین گزینه‌ها است. این مجموعه با داشتن سال ها تجربه می‌توند بهترین خدمات پشتیبانی را از شبکه پسیو شما داشته باشد تا بتوانید بدون هیچ مشکلی از شبکه خود در شرکت و سازمان خود استفاده کنید. برای اطلاع از خدمات پسیو شبکه و دیگر خدمات این گروه کافی است با کارشناسان و مشاوران روترنت در تماس باشید. همچنین می‌توانید با تعیین وقت بازدید از محل و پروژه نسبت به هزینه‌های شبکه خود اطلاع پیدا کنید.