به گزارش پایگاه خبری نشان :

باید اعتراف کرد که این روزها همه ی داوطلبان رشته تجربی، خواهان رسیدن به سه رشته تاپ تجربی هستند. البته رشته پزشکی و دندانپزشکی دقیقاً در یک مسیر هستند. این سوال، ذهن بیشتر داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده است که چگونه به دانشگاه مورد علاقه و رشته مورد علاقه ام دست پیدا کنم؟ بودجه بندی کنکور تجربی چیست؟ چه کارهایی انجام دهم و باید و نباید های این مسیر چیست؟ نکته مهم این است که موفقیت در کنکور تجربی در گرو مطالعه طبق بودجه بندی کنکور تجربی است.

در این مقاله به این دست از سوالات شما پاسخ داده میشود و مسیری صحیح را به شما نشان خواهیم داد که با به کار گیری این روش ها به موفقیت در رشته ی مورد نظر خود دست پیدا کنید.

بودجه بندی کنکور تجربی

هدفتان را مشخص کنید!

برای دست یابی به هر آنچه که میخواهید، در ابتدا باید هدف گذاری کنید. کاملا مشخص کنید که چه رشته و دانشگاهی مد نظرتان است و برای آن رشته و دانشگاه به طور میانگین به چه رتبه ای نیاز دارید.

مشخص کنید که چرا میخواهید در این رشته ادامه تحصیل دهید و حتی به اهداف بلند مدت خود نیز فکر کنید، تا یک دورنمای کلی از مسیر زندگی خود داشته باشید‌.

در قدم بعدی باید اهداف کوتاه مدت خود را بنویسید و با توجه به بودجه بندی کنکور تجربی، سوالات و بخش های مهم را مشخص کرده و برای خود اولویت بندی کنید. شما بدون اهداف روزانه و بلند مدت نمیتوانید کارهایتان را به پیش ببرید، چون انگیزه ای برای انجام دادن آن ها ندارید.

برنامه ریزی کنید و به آن متعهد باشید!

برنامه ریزی به کارهای شما نظم میدهد و آرامش ذهنی را برای شما فراهم میکند. با برنامه ریزی خیالتان آسوده است که میتوانید همه ی درس ها را تا موعد مقرر مرور و جمع بندی کنید .

در برنامه ریزی خود به بودجه بندی کنکور تجربی توجه ویژه داشته باشید، تا بدانید که برای هر درس و هر مبحث چه مقدار باید مطالعه کنید و کدام مباحث مهم و سوال خیز هستند و در تیررس نگاه طراحان کنکور قرار دارند. اگر در این باره اطلاعات و تجربه کافی را ندارید، حتما با یک مشاور کنکور مشورت کنید. برنامه ریزی مهم ترین قدم در شروع مطالعه ی شماست.

با بررسی بودجه بندی کنکور تجربی شما میتوانید مطالعه ای هدفمندتر و ایده آل تر داشته باشید، البته بودجه بندی کنکور تجربی هرسال تغییراتی اندک نسبت به سال های گذشته دارد.

در بودجه بندی کنکور تجربی برای رسیدن به سه رشته تاپ تجربی، باید به این نکته توجه کافی داشته باشید که شما زمان محدودی برای پاسخ گویی به سوالات دروس عمومی و تخصصی دارید و اگر زمان را مدیریت نکنید نمیتوانید درصد مورد نیاز برای قبولی در رشته ی دندان پزشکی را کسب کنید.

درس زیست شناسی با ضریب 4 در زیرگروه یک و درس شیمی در درجه ی دوم با ضریب 3 از مهم ترین دروس دفترچه اختصاصی به شمار می رود. بررسی بودجه بندی کنکور تجربی در این دو درس به شما کمک می کند تا با کسب درصد های بالاتر شانس خود را برای قبولی در رشته و دانشگاه های سطح یک کشور افزایش دهید.البته نباید از دروس ریاضی و فیزیک غافل شوید چون همه ی دروس از اهمیت بالایی در کنکور برخوردار هستند و حتی درصد های بالای 90 هم نمیتواند جبران درصد های خیلی پایین در دروس دیگر باشد. تنها درسی که در بودجه بندی کنکور تجربی و در زیرگروه یک اهمیت چندانی ندارد، درس زمین شناسی است و میتوانید این درس را حذف کنید ولی برای قبولی در رشته ی داروسازی و همچنین کسب رتبه های برتر کشوری مطالعه ی این درس و کسب درصد از اهمیت برخوردار است.

مشاوره کنکور

 

از منابع مطالعاتی خوب و مناسب سطح خود استفاده کنید!

انتخاب بهترین منابع کنکور تجربی، جزو مهمترین عوامل موفقیت در کنکور و اولین قدم در برنامه ریزی به شمار می رود. باید این نکته را در همین ابتدا مد نظر داشته باشید که بهترین منبع برای هر شخص متفاوت است و نباید بگویید که چون فلان رتبه برتر از این کتاب استفاده کرده است، پس من هم همین را میخوانم و قبول میشوم.

شما باید با توجه به سطح درسی خود که ضعیف، متوسط و یا قوی هستید و همچنین با توجه به بودجه بندی کنکور تجربی و زمانی که در اختیار دارید، بهترین منبعی که برای خودتان مفید است را انتخاب کنید.

منبع مطالعاتی شما باید حجم مناسبی داشته باشد تا بتوانید در طول سال تحصیلی آن را به اتمام برسانید. و با توجه به نیاز شما در آموزش و یا تست زنی انتخاب شده باشد. چون بعضی از کتاب ها بر پایه ی آموزش و برخی دیگر تست محور نوشته شده اند.

برای هر درس یک یا دو منبع کفایت میکند. به هیچ وجه دور خود را با منابع متعدد شلوغ نکنید، زیرا موجب اضطراب و سردرگمی شما میشود.

 

مطالعه ی صحیح داشته باشید!

شما باید بدانید که مطالعه ی کنکور با مطالعه ای که در دوران مدرسه داشتید متفاوت است و با همان روش مطالعه ای که در مدرسه داشتید نمیتوانید در کنکور موفق شوید. حجم زیاد درس ها و تنوع کتاب ها باعث می شود که به دنبال استراتژی جدیدی برای مطالعه در دوران کنکور باشید.

  • قبل از شروع مطالعه ی دروس یک پیش خوانی داشته باشید تا بدانید که محتوای اصلی آن درس چیست و پیش زمینه ای از مباحث کلی آن درس داشته باشید.
  • یادداشت برداری و خلاصه نویسی کنید تا امکان مرور را در زمان های کوتاه فراهم کنید.
  • تست های نکته دار و اشتباه خود را هایلایت کنید تا دوباره به آن ها برگردید و دوباره حل کنید.
  • در فاصله های زمانی معین برنامه مرور داشته باشید تا بتوانید خوانده های خود را تثبیت کنید.
  • حتما در آزمون های ازمایشی شرکت کنید وخود را بیازمایید تا نقاط ضفف و قوت خود را شناسایی کنید.
  • با توجه به بودجه بندی کنکور تجربی روش مطالعه ی خاص هر درس را فرا بگیرید.
  • کتاب درسی را فراموش نکنید و تمرین های کتاب را بارها حل کنید.

توجه داشته باشید که این ها گوشه ای از روش های مطالعه ی صحیح برای کنکور هستند و برای موفقیت باید همه ی نکات در کنار هم اجرا شوند.

اصول مطالعه صحیح برای کنکور

مضطرب نباشید و مسیر خود را با آرامش طی کنید!

اضطراب و استرس تا حدی طبیعی و حتی نیاز است تا نگران آینده خود باشید و برای موفقیت خود تلاش کنید. ولی وقتی این استرس از حد نرمال خود بالاتر میرود عملکرد شما را تحت تاثیر خود قرار میدهد و ممکن است حتی علی رغم تلاش های زیاد، نتایج معکوسی به دست آورید.

به خود ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که با تلاش های خود و توجه به بودجه بندی کنکور تجربی، مطالعه ی صحیح، برنامه ریزی استاندارد و سایر نکات مهم در مطالعه ی کنکور که به تفصیل در سایت دورخیز بیان شده اند، میتوانید به هر آن چیزی که مد نظرتان است برسید. اگر نمیتوانید اضطراب خود را کنترل کنید حتما با مشاور تحصیلی خود مشورت کنید و حتی در صورت نیاز میتوانید از یک روان درمانگر کمک بگیرید.

مهم ترین سال زندگی خود را با استرس های بی جا خراب نکنید. شما لایق بهترین ها هستید!