به گزارش پایگاه خبری نشان :

اسید معده که وظیفه هضم غذای وارد شده به معده را دارد توسط هیستامین ها و فعالیت هیستامین ها تولید می شود. در برخی موارد با فعالیت بیش از حد این هیستامین ها، اسید معده اضافی در معده ترشح می شود که می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند رفلاکس اسید معده و التهاب معده وغیره شود.

قرص و داروی فاموتیدین که اثر کردن آن در بدن موجب تضعیف فعالیت هیستامین ها می شود می تواند با کم کردن فعالیت هیستامین ها، موجب کاهش تولید اسید معده در بدن و جلوگیری از اثرات سو ترشح اسید معده اضافی گردد. این موضوع باعث گردیده در حال حاضر داروی فاموتیدین به یکی از پر مصرف ترین داروهای تجویز شده در کشورمان تبدیل گردد و شرکت های داروسازی زیادی به تولید این دارو روی بیاورند.

2

در حال حاضر این دارو در اشکال مختلف مانند کپسول، داروی تزریقی، شربت خوراکی، قرص خوراکی و قرص جویدنی قابل تهیه از داروخانه ها می باشد و برای تهیه آن می بایست حتما با در دست داشتن نسخه پزشک به داروخانه ها مراجعه نمایید. فروش این دارو بدون نسخه پزشک ممنوع است.

قرص فاموتیدین در دو دوز فاموتیدین 20 میلی گرم و فاموتیدین 40 میلی گرم تولید می شود. زمان اثر بخشی این دارو بعد از یک ساعت از زمان مصرف آن است و حدود یک الی سه ساعت بعد از مصرف نیز اثر بخشی آن در حالت حداکثری باقی خواهد ماند. حدود 40 درصد از این دارو در بدن جذب شده و قسمت اعظم آن نیز از راه ادرار دفع می شود.

 

قرص فاموتیدین برای درمان چه بیماری هایی تجویز می شود؟

قرص فاموتیدین از سری قرص های آنتی هیستامین است که عملکرد آن معمولا در سراسر بدن تاثیر گذار است. به همین دلیل است که باید پیش از مصرف آن حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید. پزشکان از این دارو به منظور بهبود بیماری های دستگاه گوارش استفاده می کنند. از بیماری هایی که به منظور درمان آن ها از این دارو استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

رفلاکس یا برگشت اسید و محتویات معده

یکی از بیماری هایی که برای درمان آن پزشکان معالج به درمان بیماران با استفاده از داروی فاموتیدین روی می آورند، بیماری رفلاکس اسید معده است. در این بیماری با افزایش فعالیت هیستامین ها، اسید معده بیش از حد تولید شده و این اسید معده به سمت گلو و مری حرکت می کند.

در حالت عادی اسفنکتر تحتانی مری باعث جلوگیری از محتویات معده به داخل مری می شود. اما تولید بیش از حد اسید معده می تواند عملکرد این دریچه را دچار اختلال کند و اسید و محتویات معده را به داخل مری و گلو راه دهد. ورود اسید معده به داخل مری می تواند باعث ایجاد التهابات گوارشی گردد.

این مشکل باعث ایجاد سوزش و درد گلو و ترش شدن دهان می شود. علاوه بر این موضوع نیز باعث ایجاد بوی بد دهان، اختلال در بلعیدن آب و غذا، مشکلات تنفسی، استفراغ، پوسیده شدن دندان، لارنژیت، سرفه های طولانی و مشکلات خواب و بیخوابی می شود. سیگار کشیدن، مصرف الکل و غذاهای چرب و سنگین، نوشیدن مایعات زیاد در هنگام خواب می تواند این مشکل را در معده افراد به وجود آورد.

22

مصرف مایعات در هنگام خواب می تواند باعث پر شدن معده و راهیابی راحت تر اسید معده به داخل مری و گلو گردد. به همین دلیل است که یکی از اولین راه های درمان این بیماری در هنگام مصرف دارو، نوشیدن مقدار کم مایعات در طول روز مخصوصا در هنگام خواب و استراحت است.

همچنین در زمان بارداری در بانوان، با توجه به افزایش ترشح هورمون پروژسترون که باعث شل شدن دریچه اسفنکتر تحتانی مری می شود، شکایات بسیاری از بروز رفلاکس معده و یا سوزش سر دل ایجاد می شود. اگر بعد از مدتی مصرف قرص فاموتیدین همچنان مشکل سوزش سر دل و رفلاکس معده را داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 

برای بیمارانی که تحت بیهوشی قرار گرفتند

در عمل های جراحی که نیاز به بیهوشی دارند، از داروی فاموتیدین برای جلوگیری از ورود مواد خارجی به درون سیستم تنفسی بدن استفاده می کنند. در جراحی هایی مانند عمل های اورژانسی، هر نوع عمل جراحی در بانوان باردار از فاموتیدین برای پیشگیری از آسپیراسیون یا ورود مواد خارجی به درون سیستم تنفسی بدن استفاده می شود.

 

استفاده از فاموتیدین برای کاهش علائم کرونا

یکی از آخرین بررسی هایی که بر روی داروهای موثر در درمان، بهبود و کاهش علائم کرونا در حال جریان است، استفاده از داروی فاموتیدین به همین منظور است. این آزمایشات در حال بررسی نتایج است اما اثرات کم و موقتی در خصوص بهبود علائم کرونا توسط این دارو در برخی از بیماران دیده شده است که محققان را به بررسی بیشتر بر روی این دارو علاقه مند و امیدوار کرده است.

محققان این زمینه معتقد هستند که اثرات ضد التهابی و ضد ویروسی این دارو می تواند در درمان بیماری کرونا و بهبود علائم مخرب ناشی از این بیماری موثر باشد. اخیرا طی مقاله ای که منتسب به یکی از محققان این حوزه بوده است، مشخص گردیده که مرگ و میر ناشی از بیماری های حاد تنفسی در بیماران کرونایی که به صورت منظم از قرص فاموتیدین استفاده می کردند کمتر از بیماران دیگر بوده است که می تواند اثر بخشی این دارو در درمان بیماران کرونایی را نیز نشان دهد.

22

 

کلام پایانی

به دلیل اینکه درصد بالایی از قرص و دارو فاموتیدین در کبد انسان متابولیزه می شود، بسیار مهم است که هنگام مراجعه به پزشک، دارو های دیگری را که استفاده می کنید با پزشک معالج خود در میان بگذارید تا از تداخل دارویی مخرب و اثرات سو آتی این دارو در بدنتان جلوگیری کنید.