به گزارش پایگاه خبری نشان :

محصولات کشاورزی و گیاهی از جمله محصولاتی هستند که انسان ها برای تجربه زندگی سالم به آنها نیاز دارند. همچنین، کسانی که می خواهند گیاهان متفاوتی را پرورش دهند و از زیبایی های آنها بهره مند شوند، می توانند این نوع کشت را مد نظر قرار دهند.

اما اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کشت هیدروپونیک به چه صورت انجام می شود و تجهیزات هیدروپونیک شامل چه مواردی می شوند. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

کشت هیدروپونیک چیست؟

کشت و تجهیزات هیدروپونیک به روشی گفته می شود که می توان با آب و بدون به کارگیری خاک گیاهان را پرورش داد. در این روش گیاهان در درون گلدان هایی قرار داشته می شوند که پر از تخلخل هستند و ریشه در محفظه قرار می گیرد. برای جلوگیری از کج شدن گلدان و یا آسیب رسیدن به ریشه گیاه اطراف آن را با پرلیت یا دانه های لیکا پر می کنند. در این صورت مواد غذایی از طریق آب جذب ریشه گیاه می شوند و این امر به ثمردهی گیاه کمک می کند.

انواع کشت هیدروپونیک

بهتر است بدانید کشت و تجهیزات هیدروپونیک دارای انواع متفاوتی است که به شرح زیرند:

  • کشت جزر و مدی
  • کشت آبی
  • کشت چند جریانی

هر کدام از این روش ها برای گیاهان خاصی مناسب هستند و باید روش مناسب کشت را با توجه به نوع و ویژگی های گیاه انتخاب کنید. به همین دلیل، برای انتخاب روش مناسب کشت و استفاده از تجهیزات هیدروپونیک باید با افرادی که در این زمینه تخصص دارند در ارتباط باشید.

برای خرید تجهیزات هیدروپونیک و مشاوره رایگان می توانید به سایت تهران گرولایت مراجعه نمایید.

روش کشت جذر و مدی چگونه انجام می شود؟

یکی از مواردی که سبب شده است تجهیزات هیدروپونیک در روش کشت جذر و مدی مورد توجه قرار گیرند هزینه پایین آن است. در این روش، سینی کشت و محفظه به طور همزمان مورد استفاده قرار می گیرند که سینی کشت در بالای محفظه است ولوله ای به آن متصل است. در این روش نیازی به استفاده از تایمر نیست، زیرا پمپ آب مواد مغذی را به سینی کشت انتقال می دهد.

11

روش کشت آبی چگونه انجام می شود؟

در روش کشت آبی یک محفظه مکعبی شکل آماده می شود و درون آب پر از آب می گردد. سپس، مقداری از محلول های مغذی رشد گیاه درون آب ریخته می شوند تا شرایط مناسب برای رشد گیاه راهم شود. در این روش می توان حدود 5 الی 6 گیاه را در 20 لیتر آب حل کرد. این روش هزینه بسیار کمی دارد و همین امر سبب شده است استفاده از آن مورد توجه قرار گیرد.

روش کشت چند جریانی چگونه انجام می شود؟

استفاده از روش کشت و تجهیزات هیدروپونیک در این روش در مقایسه با روش های قلبی کمی هزینه بردار است. زیرا در این روش سینی کشت مورد استفاده قرار می گیرد تا ریشه های گیاه به خوبی مواد مغذی را جذب کنند. سطح کشت گسترده است و در آن تایمر تعبیه شده است که بتواند روش و زمان انتقال مواد مغذی را مشخص کند. یکی از مواردی که سبب شده است تمامی افراد به استفاده از این روش توجه داشته باشند پروش تعداد زیادی گیاه به طور همزمان است.

111

تجهیزات هیدروپونیک شامل چه موارد هستند؟

اگر بخواهیم در مورد تجهیزات هیدروپونیک صحبت کنیم و آنها را معرفی کنیم، باید موارد زیادی را مطرح کنیم. بهتر است بدانید در حالت کلی این تجهیزات شامل موارد زیر می شوند:

  • پمپ های هوادهی آب
  • پمپ های جریان دهی آب
  • گلدان های کشت نشا هیدروپونیک
  • تایمرهای آبیاری هیدروپونیک
  • سطل های تعلیق ریشه

جمع بندی

تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تجهیزات هیدروپونیک در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید در روش کشت هیدروپونیک گیاه در داخل آب قرار می گیرد و با استفاده از پمپ های هوادهی، گلدان های گشت نشا و تایمرهای آبیاری گیاه رشد پیدا می کند.

اگر می خواهید برای خرید لامپ رشد گیاه و خرید کود و خاک رشد گیاه اقدام کنید، باید به مراکز معتبر مانند فروشگاه گرولایت مراجعه کنید. تمامی تجهیزات هیدروپونیک که در این مرکز به فروش می رسند کیفیت بالایی دارند و همراه با خرید مشاوره رایگان به مشتریان ارائه می شود.