به گزارش پایگاه خبری نشان :

 به طور کلی می ‌توان اینگونه بیان کرد هدف از تشکیل این مرجع تنها در جهت دفاع از حقوق مردم و همچنین اجرای عدالت عمومی به بهترین شکل ممکن است. پیش از هر اقدامی لازم است بدانید که داشتن اطلاعات در رابطه با قوانین دیوان می تواند تاثیر زیادی در چگونگی متن دادخواست شما خواهد داشت به همین دلیل پیشنهاد می کنیم با مراجعه به کانون وکلای دیوان و بهره مندی از  تجارب آن ها درصد موفقیت خود را در شکایات و داد خواست ها افزایش دهید.

 

وظایف دیوان عدالت اداری:

در مطالب فوق نیز به این نکته اشاره کردیم که دیوان عدالت اداری به عنوان یکی از مراجع قضایی در نظر گرفته شده که نقش بسیار مهم و پر اهمیتی در رسیدگی به شکایت مردم نسبت به نادیده گرفتن مقررات ماموران یا سایر واحدهای دولتی به همراه دارد دیوان عدالت اداری است. از جمله وظایف مهم دیوان عدالت اداری عبارتند از:

  • رسیدگی به تمامی شکایت هایی که نسبت به مامورین ادارات و آیین نامه های دولتی انجام می شود، به عبارت دیگر می توان اینگونه بیان کرد در صورتی که تصمیمات و اقدامات گرفته شده برای افراد مراجعه کننده به مکان های مختلف اداری عدم صلاحیت مرجع مربوطه را به همراه داشته باشد یا فرد از اختیارات خود سوء استفاده انجام داده باشد تخلف رخ داده و این موضوع در دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می ‌باشد.
  • معمولاً تصمیماتی که مربوط به واحدهای دولتی مانند وزارتخانه ‌ها سازمان ‌ها و موسسات و سایر واحدهای مشابه می شود در صورت بی توجهی به حقوق مردم می توانند در دیوان عدالت اداری مورد شکایت قرار بگیرند. با توجه به این موضوع نیز شعبه دیوان عدالت اداری سعی می کند به طور کامل رسیدگی دعاوی میان سازمان‌ های دولتی و همچنین مردم را بر عهده بگیرد. شعبه رسیدگی کننده اگر تشخیص دهد که اعمال انجام شده باعث نادیده گرفتن حقوق فردی شده حکم لازم را جهت این کار صادر خواهد کرد.

33

نحوه وصول لایحه در دیوان عدالت اداری بعد از ثبت دادخواست:

با توجه به مواردی که در قسمت های قبل بیان کردیم لازم است توضیح دهیم هر زمان که حق خواهی یک جنبه عمومی به خود بگیرد در چنین صورتی  نوشتن لایحه برای دیوان عدالت اداری می تواند نقش مهمی بگیرد. همانطور که می دانید علم‌ حقوق بسیار گسترده و همچنین تشکیل شده از مجموعه قوانین های مختلفی است که در آن حقوق خصوصی و حقوق عمومی مردم جامعه بسیار مهم و پر اهمیت می باشد.

حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که برای انجام هر گونه مسئله حقوقی علی الخصوص نوشتن لایحه و ثبت دادخواست در دیوان عدالت اداری باید با یک وکیل مجرب و متخصص مشورت های لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید وکیلی که برای تنظیم لایحه دیوان عدالت اداری در نظر دارید باید شرایط کامل را به همراه داشته تا از سوی دادگاه وکالت و مورد قبول قرار بگیرد.

در آخرین اصلاحیه ارائه دادخواست دیوان عدالت اداری در رابطه با شکایت موارد لازم به طور کامل بیان شده و بر اساس قانون باید شکایت به صورت دادخواست تنظیم و به دادگاه ارائه و همچنین دادخواست باید به صورت لایحه نوشته شود.

لازم به ذکر است این نکته را بیان کنیم تنها به دلیل جلوگیری از هرگونه شلوغی بیش از حد باید تمامی دادخواست ها به روش الکترونیکی ثبت شود.

 در روش های قدیمی سعی می شد که لایه های نوشته شده جهت شکایت به صورت فیزیکی برای شعب مخصوص ارسال شود، اما امروزه با استفاده از دفاتر مربوط به پست الکترونیکی شما می توانید دادخواست و لایحه مخصوص را به تمامی نقاط کشور ارسال کنید.

333

جدیدترین آرای دیوان عدالت اداری جهت تعلق مستمری پدر به دختر مطلقه:

در رابطه با مستمری پدران متوفی سوالات گوناگونی مطرح می‌شود و یکی از مهمترین سوال های اکثر افراد این است که آیا دختر مطلقه می تواند پس از فوت پدری مستمری آن را دریافت کند؟

معمولاً اولین شرط برای گرفتن مستمری به مجرد بودن دختر می باشد و همچنین نداشتن شغل . دختر پس از طی کردن مراحل طلاق و جدایی از همسر این امکان را دارد مستمری پدر را دریافت کند.

لازم به ذکر است این نکته را بیان کنیم در طی سال های اخیر این اتفاق به کرات افتاده که برخی از دختران پس از فوت پدر خود جهت گرفتن مستمری طلاق صوری انجام داده و یا درصورت ازدواج آن را ثبت نکرده اند و با توجه به این موارد نیز امکان دریافت مستمری پدر وجود دارد.

سازمان تامین اجتماعی در جهت جلوگیری از این کار ها بخشنامه‌ ای صادر کرده که اگر تنها دو نفر به ادارات مخصوص استان شهادت دهند یک دختر تنها برای اینکه بتواند مستمری پدرش را دریافت کنند اقدام به طلاق صوری کرده سازمان تامین اجتماعی از این امکان برخوردار خواهد بود که سریعاً مجوز توقف پرداخت مستمری به دختر را صادر کند.

مقاله پیشنهادی وکلای دیوان : آدرس دیوان عدالت اداری

https://vokalaye-divan.com/court-address/

3333

رای دیوان عدالت اداری در خصوص سنوات

یکی از وظایف مهم دیوان عدالت اداری، رای این نهاد در خصوص سنوات می باشد و اگر کار فرما نسبت به پرداخت سنوات تعیین شده توسط دیوان عدالت اداری کوتاهی کند، کارکنان او می توانند از وی شکایت کنند و حق خود را بگیرند. قابل ذکر است که دیوان عدالت اداری شکایت ها و اعتراض ها را مورد بررسی قرار می دهد و با رسیدگی به مسائلی از جمله تصمیم های قطعی کمیسیون های مختلف مثل کمیسیون مالیات، هیئت حل اختلاف کارفرما و کارگر و همچنین دادگاه های اداری و... از نقض مقررات و قوانین مربوطه جلوگیری می کند و در صورت عدم رعایت قوانین توسط نهاد های ذکر شده آن ها را محکوم می کند.

قابل ذکر است که دیوان عدالت اداری فقط شکایت و مشکلات مربوط به یک سری بخش ها و سازمان های دولتی را رسیدگی می کند که این بخش ها عبارتند از:

1. سازمان های دولتی

2. شرکت های دولتی

3. موسسات دولتی

4. وزارت خانه ها

5. سازمان های تامین همگانی

6. شهرداری ها

7. نهاد ها و تشکیلات انقلابی

8. موسسان وابسته به مواردی که قبل تر ذکر شد

توجه داشته باشید که وظیفه دیوان عدالت اداری فقط رسیدگی به مسائل مربوط به بخش های دولتی ای می باشد که قبل تر آن ها را ذکر کردیم و در قبال بخش ها و سازمان های دیگر هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

حال می رسیم به آخرین رای دیوان عدالت اداری در خصوص حق سنوات، که این رای به این صورت می باشد که کار فرمایان هر بخش وظیفه دارند که سنوات کارگران و کارکنان خود را بر اساس حق السعی آن ها پرداخت کنند. این حق السعی شامل مواردی همچون تمام دریافتی های شخص کارگر و همچنین موارد ذکر شده در ماده 34 و 35 قانون کار می باشد. این دو قانون در رابطه با تمامی حق و حقوق کارگران از جمله حق بیمه، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه مسکن، مزایای غیر نقدی، حق عائله مندی و هزینه خوار بار و همچنین حق سنوات آن ها می باشد.

لازم به ذکر است که طبق دستور دیوان عدالت اداری تمامی هزینه پرداختی به کارگر، چه نقدی و چه غیر نقدی باید مبنی بر محاسبه حق پرداختی وی در سنوات تعیین شده باشد.

https://vokalaye-divan.com/ruling-of-the-court/

33333

رای دیوان عدالت اداری در خصوص تفاوت تطبیق

بهتر است قبل از هر چیز بدانید که تفاوت تطبیق چیست. تفاوت تطبیق یک نوع تبصره است که به آن ما به تفاوت حقوق نیز می گویند. تفاوت تطبیق جزو مسائل قانونی ای می باشد که رسیدگی به آن وظیفه دیوان عدالت اداری است. منظور از تفاوت تطبیق همان ما به تفاوت حقوق های دریافتی از سال های اول دریافت حقوق تا سال آخر دریافت حقوق می باشد. لازم به ذکر است که رای دیوان عدالت اداری در رابطه با تفاوت تطبیق باعث رد شکایت این موضوع شده است.

بر اساس رای دیوان عدالت اداری که در آیین نامه استخدام کارکنان نیز ذکر شده است، بحث تفاوت تطبیق فاقد مبنای قانونی می باشد و همچنین در قانون استخدام کشوری نیز هیچ گونه اشاره ای به این موضوع نشده است.

در بعضی از موارد کارکنان اداری بعد از بازنشستگی با مشکلاتی در رابطه با دریافت تفاوت تطبیق از طرف سازمانی که در آن کار می کردند مواجه می شوند در این موقعیت باید برای ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد که به پرونده شما رسیدگی شود و مشکل شما حل شود‌‌.

توجه داشته باشید که دیوان عدالت اداری یک نهاد قابل اعتماد و عادل می باشد پس بعد از صدور رای این نهاد در خصوص تفاوت تطبیق حتی اگ رای مربوطه خلاف خواسته شما باشد پرونده خود را ببندید و دیگر به آن رسیدگی نکنید. اما اگر باز هم احساس کردید که پرونده شما نیاز به تجدید نظر دارد بعد از صدور رای 20 روز وقت دارد که درخواست تجدید نظر دهید سپس پرونده شما به شعبه تجدید نظر خواهی دیوان عدالت اداری ارسال می شود و دوباره به پرونده شما رسیدگی خواهد شد اما حتما توجه داشته باشید که در حالتی که پرونده و شکایت شما در این شعبه نیز رد شود رای صادره کاملا قطعی می باشد و دیگر امکان رسیدگی مجدد به پرونده شما وجود ندارد. رای مربوطه از طرف دیوان عدالت اداری توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری صادر می شود.

نتیجه گیری

جدیدترین آرای دیوان عدالت اداری جهت تعلق مستمری پدر به دختر مطلقه، رای دیوان عدالت اداری در خصوص حق سنوات، رای دیوان عدالت اداری در خصوص تفاوت تطبیق سه مورد از دادخواست های ارجاع داده شده به دیوان است که رسیدگی به هر یکی از آن ها نیاز به دانش و آگاهی بالا در رابط با قوانین ارگان های خاص، مخصوصا قانون دیوان عدالت اداری دارد. مراجعه به کانون وکلای دیوان شرایطی را فراهم می نماید که بتوانید با بهرمندی از توانایی آن ها راه موفقیت را به سادگی بپیمایید.

برگرفته شده از لیست بهترین وکلای دیوان عدالت اداری در سایت سئو دمو