به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

ال ای دی رشد گیاه

پنل رشد گیاه مارس هایدرو ، یک منبع نور مصنوعی ست. این نوع از لامپ، از تراشه های ال ای دی، به روشی کارآمد و مدرن، برای تولید نور با هدف رشد گیاه، استفاده می کند.

ال ای دی های رشد گیاه، در شکل ها و اندازه های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند.

تراشه های ال ای دی به کار رفته در این لامپ رشد، در تعیین کیفیت و ویژگی های آن، مانند میزان روشنایی و طیف نور خروجی، بسیار تاثیر گذار است. و چون سازندگان ال ای دی های ، خود، تراشه های ال ای دی را انتخاب و استفاده می کنند، باید بسیار حواسشان باشد که کدام نوع از تراشه برای محصولات آنها و کاربردشان، مناسب تر است.   برای خرید ال ای دی و لامپ رشد گیاه می توانید به سایت ایران سان لایت مراجعه کنید .

 

 

مزایای پنل رشد گیاه مارس هایدرو

 پنل رشد گیاه Mars hydroTS1000   برای گیاهان با نیاز نوری بالا و افتاب دوست بسیار مناسب می باشد . کمپانی mars hydro جزو بزرگترین تولید کننده های نور های تخصصی رشد گیاه در جهان می باشدو مدلهای مختلف با بالاترین کیفیت و پار نوری مناسب رشد و گلدهی تولید می کند .

این محصول کاملا وارداتی و دارای یکسال گارانتی می باشد .

22

در این محصول از چیپ های مخصوص سامسونگ  مدل LM301B   و همینطور LED های UV و IR تشکیل شده است . چیپ های سامسونگ مدل LM301B جدیدترین مدل چیپ های رشد گیاه هستند که به تازگی توسط کمپانی های معتبر استفاده میگردد.

 

این چیپ های دارای طیف کامل نور خورشید و یا اصطلاحا فول طیف می باشند .

 

222

همانطور که مشاهده می کنید در طیف فول اسپکتروم قله های نمودار که فرکانس 460 نانومتر ( نور آبی ) و 660 نانومتر ( نور قرمز ) هست بیشترین میزان را دارد که نور آبی برای رشد نشا و برگ دهی و نور قرمز برای گلدهی کاربرد دارد اما در این طیف همانطور که مشاهده می کنید ما بقی طیف نورهای خورشید که شامل نورهای کلوین دار مانند نور سفید 5000تا 7000 کلوین  ( طیف نور لامپ های متال هالید ) و نور زرد متمایل به نارنجی 2200 تا 3500 کلوین ( طیف نور لامپ های بخار سدیم) می باشد را ندارد .

 

اما در طیف نوری که به اصطلاح فول طیف نامیده می شود طیف نور های کلوین دار نیز قرار داده شده است که همراه ال ای دی های UV و IR هم برای رشد و برگ دهی و هم برای گلدهی و همینطور قارچ کشی و ضد عفونی ( بخاطر وجود  نور UV) بهترین طیف ممکن برای گیاه را دارا می باشد.

 

کشت هیدروپونیک چیست ؟ کشت سبزیجات در منزل

 

کشت هیدروپونیک در منزل یکی از بهترین روش های کاشت گیاهان و سبزیجات مختلف است که نیازی به خاک ندارید و با ترکیبی از آب و مواد مغذی می توانید گیاه مدنظر خود را کشت دهید. حدود 25 نوع گیاه را می توان از این طریق در منزل کشت داد که رشد آنها سریعتر از رشد آنها در خاک و محیط بیرون می باشد، ضمن اینکه به شما کمک می کند تا در تمام طول سال از این گیاهان در منزل داشته باشید که حتی برخی از آنها خوراکی هم هستند.کشت هیدروپونیک در منزل برای کسانی که در آپارتمان ها زندگی می کنند و فضای کافی برای درست کردن باغچه یا حتی گلخانه ندارند، بسیار مناسب می باشد .

 

انواع سیستم هیدروپونیک برای کشت در منزل :

 

2222

 

  1. سیستم ویک (Wicking System) کشت هیدروپونیک ساده ای است که از هزاران سال پیش تاکنون استفاده می شده است. به سیستم هیدروپونیک غیر فعال یا منفعل هم معروف است چون در آن از پمپ هوا یا پمپ آب استفاده نمی شود. مواد غذایی و آب در این سیستم به کمک ویک (Wick) که یک طناب یا یک تکه نمد ساده است به ناحیه ریشه گیاه منتقل می شود.

برای اینکه از این سیستم نتیجه خوبی بگیرید باید از یک محیط کشت رشد مخصوصی استفاده کنید که آب و مواد غذایی را خیلی خوب منتقل کند به همین دلیل بهترین نوع تغذیه یا محیط کشت رشد، الیاف نارگیل، پرلیت یا ورمیکولیت هستند.

  1. سیستم های مبتنی بر تکنیک NFT یا یا فیلم تغذیه ای  : سیستم محبوب و رایج کشت هیدروپونیک، سیستم NFT است. در این سیستم گیاهان داخل کانال هایی که حاوی مواد محلول مغذی است کاشته می شوند که دائما در این کانال جریان دارند. این ماده محلول وقتی وارد کانال می شود، دوباره به ابتدای سیستم برمی گردند و این چرخه ادامه دارد.
  2. سیستم اِب و فلو (Ebb and Flow/Flood and Drain) یا جریان و تخلیه: به این سیستم کشت هیدروپونیک ، سیستم جزر و مد یا سیل و تخلیه هم می گویند که امروزه کمتر رایج است اما هنوز تأثیر خوبی روی رشد گیاه دارد و بسته به وضعیت شاید بهترین گزینه هم باشد. در این نوع سیستم کشت هیدروپونیک، برخلاف 2 مورد قبلی، ریشه ها به شکل دائم، داخل محلول حاوی مواد مغذی قرار نمی گیرند.

در این سیستم، سینی خاصی را پر از محیط کشت رشد می کنند مثلا با ورمیکولیت، فیبر نارگیل، پرومیکس، راکوول (پشم سنگ) و غیره و سپس داخل آن با محلول حاوی مواد مغذی، چندین بار در روز پر می شود که تعداد دفعات آن بستگی به سایز گیاه، آب و دمای هوای نرمال و چرخه رشد فعلی گیاه و غیره دارد.

  1. سیستم قطره ای  )  (Drip System رایج ترین نوع سیستم کشت هیدروپونیک در دنیا، سیستم قطره ای است که استفاده از آن بسیار زیاد است. در این روش از تایمر کمک می گیرند تا مدت زمان قطره چکانی محلول حاوی مغذی را تنظیم کنند.

سپس به کمک لوله آبیاری قطره ای، به شکل پیوسته و قطره ای محلول مورد نظر به ریشه های آنها منتقل می شود که معمولا محیط کشت نیز پشم سنگ یا راکوول و یا الیاف نارگیل می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های هیدروپونیک و ایروپونیک و همینطور خرید تجهیزات انها می توانید به سایت ایران سان لایت مراجعه کنید .