به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

سنگ یکی از اجزای اصلی در ساخت‌وساز است که از دیرباز در ساختمان‌ها مصرف می‌شده است. در گذشته سنگ طبیعی را به صورت بلوک مانند استفاده می‌کردند به مراتب با گذشت زمان توانستند سنگ‌ها را فرآوری کنند و به زیبایی تمام از آن استفاده کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انسان توانسته است سنگ مصنوعی تولید کند. که در خیلی موارد می توان جایگزین سنگ‌های طبیعی باشد. ولی از کدام سنگ استفاده کنیم، سنگ ساخته شده توسط طبیعت یا انسانها؟ در اینجا با ما باشید تا تفاوت این دو سنگ را درک کنید. 

در ابتدا لازم است که سنگ را تعریف کنیم و در ادامه تفاوت بین انواع سنگ‌ها را بیان می کنیم. سنگ ماده‌ای است که از ابتدای شکل‌گیری زمین وجود داشته است طوری که لایه بیرونی کره‌ی زمین را سنگ‌ها تشکیل داده‌اند . جنس سنگ‌ها از مواد معدنی و کانی های مختلفی است که بستگی به میزان و نوع این مواد در بافت سنگ، رنگ، طرح و کیفیت گوناگونی از سنگ‌ها ساخته می شود. همانطور که مطلع هستید سنگ‌ها مصارف گوناگونی در صنعت ساختمان سازی دارند و می‌توان عنوان کرد یکی از رکن‌های اساسی در ساخت و ساز سنگ‌ها هستند.

انواع سنگ ساختمانی

 امروزه در دنیای ساختمان سازی از دو نوع سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی استفاده می‌شود که سنگ مصنوعی همانگونه که از نامش پیداست بر خلاف سنگ‌های طبیعی ، ساخته‌ی دست انسان‌هاست. سنگ‌‌های طبیعی در مدت زمان هزاران سال در دل طبیعت در اثر عوامل بسیار زیادی شکل می‌گیرند طوری که هر کدام از سنگ‌های طبیعی طرح، رنگ، جنس و کیفیت مخصوص خود را دارد و همین منحصر به فرد بودن سنگ‌های طبیعی است که باعث جذابیت آنها شده است برای خرید سنگ ساختمانی طبیعی و دریافت اطلاعات کامل می توانید به سایت همراه‌سنگ مراجعه کنید.

 اما برعکس سنگ‌های مصنوعی همگی از مواد بتنی، سنگدانه‌ها و رنگ تشکیل شده‌اند و در کارخانه‌های تولیدی این مواد را با هم ترکیب و سپس فشرده می‌کنند و در نتیجه سنگ‌های مصنوعی را به وجود می‌آورند . سنگ‌ها در ساختمان و بنا‌ها کاربرد‌های فراوانی دارند از جمله استفاده آنها می توان به سنگ نما، سنگ دکوراسیون داخلی و سنگفرش قسمت های داخلی و بیرونی اشاره کرد.

7

تفاوت بین سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

شما قبل از اینکه برای خرید سنگ اقدام کنید لازم است که تفاوت‌های سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی را بدانید تا انتخاب خود را راحت‌تر و مطمئن‌تر انجام دهید .

ظاهر

 سنگ های طبیعی به واسطه‌ی اینکه ساخته‌ی طبیعت هستند و سال‌های زیادی زمان می‌برد تا شکل بگیرند طرح و ظاهر متفاوتی دارند طوری که شما کمتر می‌بینید که دو صفحه سنگ طبیعی از نظر طرح و ظاهر کاملا شبیه هم باشند و این منحصربه فرد بودن طرح، رنگ و ظاهر سنگ‌های طبیعی است که باعث انتخاب این سنگ‌ها گردیده است اما در سنگ‌های مصنوعی این موضوع کاملا برعکس می‌باشد زیرا این سنگ‌ها به وسیله‌ی دستگاه‌های صنعتی و پیشرفته تولید می‌شوند و سنگ‌های ساخته شده از نظر طرح و رنگ و ظاهر کاملا به شبیه هستند و تکرار طرح و ظاهر کاملا مشهود است .

دوام و ماندگاری

 یکی از مهمترین عواملی که در تصمیم‌گیری و انتخاب سنگ‌های طبیعی و مصنوعی موثر است همین عامل دوام و ماندگاری است . اکثر مصالح و مواد ساختمانی از جمله سنگ‌های مصنوعی به مرور زمان کیفیت و دوام و مقاومت خود را از دست می دهند اما در سنگ های طبیعی این موضوع صدق نمی کند و با گذشت زمان تغییری در سنگ‌های طبیعی صورت نمی‌گیرد و مانند روز اول به کار رفته رنگ، ظاهر و دوام خود را حفظ می‌کنند و بنابراین دوام ماندگاری سنگ‌های طبیعی باعث می‌شود که اکثر افراد از این سنگ‌ها در ساختمان سازی استفاده نمایند .

هزینه

سنگ‌های مصنوعی معمولا مقرون به صرفه‌تر از سنگ‌های طبیعی است زیرا ساخته‌ی دست انسان است و کیفیت ، زیبایی و ماندگاری سنگ های طبیعی را ندارند اما سنگ طبیعی به دلیل اینکه از دل طبیعت استخراج می گردد نیاز به صرف هزینه ی زیادتری دارد تا در دسترس مردم قرار گیرد و به همین خاطر ارزش و قیمت بیشتری دارد. قیمت سنگ ساختمان طبیعی از جمله گرانیت، تراورتن، مرمر، مرمریت، چینی بسیار متغیر است و به نوع برش، کیفیت، مواد آلی و کانی‌ها، رنگ و ... دارد به طوری ممکن است برای یک نوع سنگ درجات مختلفی شامل درجه یک، ممتاز، سوپر وجود داشته باشد که با توجه به بودجه‌ای که دارید می توانید از آنها استفاده کنید.

عایق حرارتی

 سنگ‌های طبیعی عایق بسیار مناسبی در برابر سرما و گرما هستند و نیز برای به کارگیری در فضاهای بیرونی که دائما تحت تاثیر عوامل جوی مانند باد ، برف، باران و نور خورشید هستند کاملا قابل استفاده و بی‌نظیرند چون خود نیز از جنس طبیعت است و در برابر این عوامل مقاوم است . اما سنگ های طبیعی بستگی به نوع و کیفیت مواد به کار رفته شده در آن ممکن است دوام مناسبی در برابر شرایط جوی و گرما و سرما نداشته باشند .

کاربرد سنگ‌ها

سنگ‌ها در قسمت‌های مختلفی از ساختمان‌ها و بناها مورد استفاده قرار می‌گیرند شما بعد از اینکه تصمیم گرفتید که از سنگ طبیعی یا سنگ مصنوعی در ساختمان خود استفاده کنید اکنون باید مشخص کنید که در چه قسمت هایی از بنای خود نیاز به استفاده از سنگ دارید زیرا سنگ‌ها خصوصیات گوناگونی دارند و هر کدام برای قسمت خاصی از ساختمان شما مناسب است به عنوان مثال سنگی که برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان به کار گرفته می شود باید در برابر نور خورشید و شرایط جوی مقاوم باشد یا اینکه سنگی که به عنوان سنگفرش به کار گرفته می شود باید از استحکام و مقاومت فشاری و سایشی خیلی خوبی برخوردار باشد.

به طور کلی از سنگ‌ها در نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها ، پوشش دیوار‌ها ،سنگ‌فرش محوطه و داخل، دکوراسیون، راه پله ، ورودی و لابی ساختمان‌ها استفاده می‌شود لازم به ذکر است که سنگ‌ها کاربرد‌های دیگری مانند نرده و صراحی، مجسمه سنگی، تابلو، میز و نیمکت، پایه آیفون، جدول و درپوش و شومینه نیز دارند که در این موارد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند .

8

 

سنگ‌های طبیعی با محیط سازگاری بیشتری دارند و چون جنس آنها از طبیعت است شکل، طرح و رنگ آنها به دل می‌نشیند و آرامش بخش هستند. ولی سنگ مصنوعی ساخته انسانها هستند که با که همه ویژگی‌های آن قابل کنترل است. سنگ‌های طبیعی زیبا و منحصر به فرد هستند ولی با توجه به هزینه‌ی تولید گران هستند ولی سنگ مصنوعی در کارخانه‌ها تولید می‌شود به دلیل هزینه‌ی تولید به صرفه قیمت آن نسبت به سنگ طبیعی خیلی به صرفه است.

انواع سنگ طبیعی

با توجه به جنس و نحوه‌ی تشکیل سنگ‌های طبیعی در دسته‌های تراورتن، گرانیت، مرمر، مرمریت، چینی و لایمستون هستند. با توجه به شرایط آب‌وهوا و نوع کاربرد می توان در جاهای مختلفی از سنگ‌ها استفاده کرد. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خرید و نحوه‌ی استفاده سنگ‌های طبیعی می توانید به سایت همراه سنگ مراجعه کنید.