به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

عروسک ها از قدیمی ترین اسباب بازی هایی هستند که کودکان تا به حال با آنها بازی کرده اند . اولین موارد استفاده از آنها در یونان در حدود سال 100 پس از میلاد ثبت شده است. دلایل خوبی برای ماندگاری این اسباب بازی ها در طول تاریخ بشر وجود داشته است. آنها نماینده خود کودک هستند و به کودک اجازه می دهند تا درک بیشتری از خود و همچنین اطرافیانش به دست آورد.

امروزه انواع مختلفی از عروسک ها در بازار وجود دارند. عروسک هایی بشکل نوزاد یا دختر بچه، عروسک پولیشی ، عروسک شخصیت های کارتونی یا ابر قهرمان ها، عروسک باربی و بسیاری عروسک های دیگر.

در حالی که نقش های سنتی جنسیتی حکم می کند که عروسک ها عمدتاً یک اسباب بازی دخترانه باشند، بازی با عروسک ها بدون در نظر گرفتن جنسیت می تواند رشد مهمی را برای کودکان فراهم کند. در ادامه توضیح می دهیم که چکونه  بازی با عروسک ها می تواند به رشد کودک شما کمک کند.

مهارتهای اجتماعی

بازی با عروسک ها مهارت های اجتماعی را که در سال های اولیه رشد کودک به دست می آید، تقویت می کند. وقتی بچه ها خانه بازی می کنند، یاد می گیرند که با مهربانی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همکاری کنند. با مراقبت از یک عروسک، آنها یاد می گیرند که چگونه از یکدیگر مراقبت کنند.

مسئولیت

با یادگیری مهارت های اجتماعی مهم در سنین پایین، کودکان مسئولیت پذیری را نیز یاد می گیرند. آنها با بازی کردن با عروسک مراقبت از عروسک را یاد می گیرند. یادگیری این مهارت می تواند به کودکان کمک کند تا مراقبت از حیوانات خانگی خود را بیاموزند، یا خواهر و برادر بزرگتر به راحتی درک کنند که چگونه از خواهر و برادر کوچکتر خود مراقبت کنند.

همدلی و شفقت

یکی دیگر از مهارت های اجتماعی مهمی که کودکان هنگام بازی با عروسک ها یاد می گیرند، نحوه پردازش احساساتی مانند همدلی و شفقت است. درست همانطور که مراقبت از عروسک به آنها مسئولیت را می آموزد، آنها می آموزند که با اطرافیان خود همدردی کنند و به آنها اجازه می دهد تا به افرادی دلسوز تبدیل شوند.

 

خیال پردازی

بازی های دراماتیک، نوعی بازی است  که هنگام سرگرم شدن  کودکان با عروسک‌ها اتفاق می‌افتد، به رشد تخیل کودک در مواجهه با سناریوهای خلاقانه و خیالی با عروسک‌ها و سایر کودکان کمک می‌کند.

زبان

بچه ها با بازی با عروسک ها و همچنین دوستانشان با موقعیت های جدید و منحصر به فردی برای بازی های خود مواجه می شوند. برقراری ارتباط بین یکدیگر می تواند دایره لغات آنها را بصورت عملی تقویت کند. با برقراری ارتباط از این طریق با دوستان خود، کودکان بینشی نسبت به روال‌های زندگی در  خانه پیدا می‌کنند که ممکن است با روتین‌های خودشان متفاوت باشد. به این ترتیب آنها دنیای اطراف خود را کشف می کنند.

 

بیان احساسات

یک مطالعه نشان داده است که بازی با عروسک ها کودکان را تشویق می کند تا بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت کنند.

این تحقیق نشان می دهد که بازی های تخیلی با عروسک ها می تواند به رشد مهارت های اجتماعی و همدلی کودکان کمک کند. عصب‌شناسی که این تحقیقات را رهبری می‌کرد، اظهار می دارد که ارزش آموزشی بازی با لگو و اسباب‌بازی‌های ساختمانی به طور گسترده پذیرفته شده است، اما به نظر می‌رسد گاهی اوقات مزایای بازی با عروسک‌ها نادیده گرفته شده است.

دکتر سارا گرسون، عصب‌شناس دانشگاه کاردیف می‌گوید: «وقتی کودکان با عروسک‌ها دنیای تخیلی می سازند و در آن نقش‌آفرینی می ‌کنند، ابتدا با صدای بلند ارتباط برقرار می‌کنند و سپس پیام مربوط به افکار، عواطف و احساسات دیگران را درونی می‌کنند. این می‌تواند اثرات طولانی‌مدت مثبتی روی کودکان داشته باشد، مانند افزایش نرخ‌ تقابل های اجتماعی -عاطفی و ایجاد مهارت‌های اجتماعی مانند همدلی که می‌تواند به شکل‌ عادات های مادام‌العمر درونی شود.

 

این مطالعه که به همت  سازندگان باربی  تامین مالی شد  و در مجله علوم توسعه منتشر شد، شامل 33 پسر و دختر چهار تا هشت ساله بود که مجموعه‌ای از عروسک‌های باربی و لوازم جانبی مانند آمبولانس یا اسب برای بازی در اختیارشان قرار گرفت.

 

آنها را رها کردند که هر جور دوست دارند بازی کنند، اما گفتار آنها نظارت میشد . یک کلاه مخصوص حاوی نوعی تکنولوژی تصویربرداری از مغز به نام طیف‌سنجی مادون قرمز (FNIRS) روس سر کودکان قرار داده شد. این تکنیک تغییرات اکسیژن‌رسانی خون را با تابش نور از طریق جمجمه اندازه‌گیری می‌کند. با این تکنولوژی  ردیابی فعالیت مغز در حالی که سوژه آزادانه در حال حرکت است، امکان پذیر است.

 

این مطالعه نشان داد که کودکان در هنگام بازی با عروسک‌ها بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت می‌کنند. برای مقایسه بازی های رایانه ای روی تبلت مانند آرایشگری یا شهر سازی و آتشنشانی هم در اختیار بچه ها قرا داده شد.

مشاهده شد که آنها  عروسک ها را به صورت دوم شخص خطاب می کردند و مستقیماً با آنها صحبت می کردند، در حالی که شخصیت های روی صفحه کامپیوتر را به صورت سوم شخص خطاب می کردند.  در این خصوص تفاوتی بین پسران و دختران مشاهده نشد.

 

گرسون می‌گوید: «این نکته می‌تواند نشان دهد که کودک در حین بازی با عروسک‌ها به افکار و احساسات دیگران فکر می‌کند.

بنجامین ماردل محققی است  که در مورد آموزش بازی در دانشگاه هاروارد تحقیق می‌کند. او فرضیه‌ای را مطرح می کند که بر اساس آن  بازی با عروسک‌ها  چهارچوبی را برای کودکان خردسال فراهم می‌کند تا دیدگاه و عواطف دیگران را در نظر بگیرند.  حتی اگر آن دیگران عروسک‌های بی جان باشند برای او  این کار بسیار معقول به نظر می رسد. و اینکه آنها اثرات این موضوع را در  گفتار کودکان مشاهده می کنند تأیید خوبی بر این فرضیه است.

 

ماردل اضافه می کند که این یافته ها نه تنها در مورد باربی صدق می کند بلکه در مورد هر نوع اسباب بازی  که در آن نقش آفرینی  هست قابل مشاهده است. و این دیدگاه  حتی  فراتر از بازی با عروسک هااست . آن می تواند شامل هر شیئی باشد که احساساتی را در کودکان جین ارتباط برقرار کردن با آن  ایجاد کند - یک حیوان عروسکی، یک دستکش فر که با آنها صحبت می‌کند یا حتی یک دوست خیالی.

کودکان معمولاً در حدود چهار سالگی شروع به نشان دادن  این علائم درونی می کنند. در این سن، آنها شروع به بیان افکار خود با صدای بلند می کنند، که نشان می دهد افکار، احساسات و خواسته های خود و دیگران را در نظر می گیرند.

گرسون گفت: «این مهارت‌ها برای تعامل با افراد دیگر، یادگیری از افراد دیگر و کنترل موقعیت‌های اجتماعی بسیار مهم هستند.

این مطالعه همچنین نشان داد که کودکان وقتی طوری صحبت می‌کردند که انگار عروسک‌هایشان افکار و احساسات دارند، فعالیت مغزی در ناحیه شیار گیجگاهی فوقانی خلفی (pSTS) افزایش یافته است. اعتقاد بر این است که منطقه pSTS در توسعه مهارت های پردازش اجتماعی و عاطفی نقش دارد.

 

 

سخن آخر

بنابراین، می‌توان ادعا کرد که عروسک‌های دوران کودکی تاثیر ویژه‌ای روی بهبود مهارت‌ها و تکامل ما داشته است. این اطمینان را به شما می‌دهیم که همه محصولات فروشگاه رنگ به رنگ از بهترین برندهای داخلی و خارجی هستند. با خرید عروسک ، گام مهمی در تکامل سریع‌تر کودک خود بردارید!