به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

طلاق به معنی پایان دادن رسمی و شرعی به نکاح دائم میباشد. بسیاری از امور شخصی افراد از قبیل ازدواج، ارث، طلاق بر حسب مقررات موجود در مذهب اشخاص صورت میپذیرد. همانگونه که میدانید طلاق از دیدگاه تمامی مذاهب پذیرفته شده است و ما قصد داریم در این مقاله تفاوت طلاق در مذهب شیعه و سنی را بیان کنیم.

طلاق اهل سنت

طلاق بر اساس فقه اسلامی به دو صورت بدعی و سنی تعریف شده است. طلاق بدعی طلاقی است که از نظر اسلام صحیح نبوده و شرایط درست طلاق را ندارد. این نوع طلاق بدعت گذاری شده، و به طور کلی از نظر اسلام حرام است. اما طلاق سنی، نوعی از طلاق است که شرایط صحیح طلاق را دارا بوده و مطابق با فقه اسلامی می باشد. به این صورت که زوج باید منتظر بماند که دوران حیض زوجه به پایان برسد. آنگاه بدون برقراری رابطه زناشویی او را طلاق دهد. لازم به ذکر است که طلاق سنی و طلاق اهل سنت به یک معنا به کار نمی رود. زیرا طلاق سنی با طلاق برخی از مذاهب از جمله امامیه اختلاف زیادی دارد.

 

انواع طلاق سنی

طلاق سنی دارای دو نوع بائن و رجعی می باشد؛که عبارتند از:

طلاق بائن: از اقسام طلاق بائن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. طلاقی که در آن شوهر حق رجوع به همسر مطلقه خود را ندارد.

  2. طلاق زنی که هیچ نزدیکی با شوهرش نداشته باشد.

  3. طلاق زن یائسه

  4. طلاق زنی که هنوز به سن حیض نرسیده باشد.

  5. طلاق زنی که طلاق خلع و مبارات داده شده است.

  6. در صورت عدم رجوع زن در زمان عده به بذل خود و همچنین طلاق زنی که با شرایط سه بار طلاق داده شده است.

طلاق رجعی: در این طلاق، مرد حق رجوع به همسر مطلقه خود را در زمان عده دارد، بی آنکه به عقد ازدواج جدید نیازی باشد. طلاق رجعی نیز دارای دو نوع عدّی و سنی به معنای اخص می باشد.

 طلاق عدّی: در این طلاق، مرد همسر خود را به شرایط طلاق داده و سپس در زمان عده پس از رجوع به وی و نزدیکی با او، وی را طلاق دهد.

طلاق سنی به معنای اخص: در طلاق رجعی، مرد به همسر خود در زمان عده رجوع نکرده باشد. البته طلاق رجعی تنها به این دو نوع ختم نشده و پطلاقی که مرد به همسر خود در زمان عده رجوع کند، ولی آمیزشی با وی نداشته باشد نیز جزء طلاق رجعی محسوب می گردد.

images_1673078926.jpg

انواع طلاق بدعی

در ادامه به انواع طلاق بدعی اشاره خواهیم کرد:

  1. سه طلاقه کردن زن، بدون هیچگونه رجوعی بین طلاق ها. البته یک طلاق در چنین شرایطی واقع خواهد شد.

  2. طلاق زن غیر حامله در حال نفاس یا حیض، در حالی که شوهرش با وی آمیزش کرده و نیز در کنار همسرش حضور داشته باشد و یا یک زوج غایب باشد. اما تا مدت پاکی فعلی زن به پاکی بعدی صبر نکند.

  3. طلاق زن در پاکی که همسرش با او نزدیکی داشته و زن، حامله، نابالغ یا یائسه نباشد.

شرایط طلاق اهل سنت چیست؟

تمامی مذاهب اهل سنت بر این باور هستند که طلاق طبق آیات قرآن جایز است. اما طلاق آداب خاصی داشته که هریک از مذاهب در این مورد دچار اختلاف نظر می باشند. در این میان صیغه طلاق، طلاق جمع با لفظ واحد، طلاق در دوران حیض و لزوم شهادت در طلاق بیشترین اختلاف را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است که طلاق در مذهب شافعی منع داشته و اگر خانمی در زندگی مشکلی نداشته باشد، طلاق او را مکروه می دانند.بهترین راه این است که از بهترین وکیل زن در تهران مشاوره و راهنمایی بگیرید تا دچار اتلاف وقت و هزینه نشوید.

با وجود این که مذاهب اهل سنت طلاق در حال حیض را حرام می دانند، اما گاهی این اتفاق صورت می گیرد. طلاق از نظر مذهب امامیه باید در حضور دو شاهد صورت بگیرد. اما طلاق اهل سنت بدون حضور شاهد نیز انجام می شود. تنها هنگام رجوع مرد در طلاق رجعی به حضور شاهد نیاز است. لازم است بدانید که در مذهب حنفی وجود شاهد در طلاق رجعی مستحب می باشد. هم چنین طبق دیدگاه امامیه، زن باید در دوران طهر خود طلاق بگیرد و اگر طلاقی در دوران حیض یا طهر مواقعه اتفاق بیفتد، حرام می باشد.

در مذاهب حنبلی، مالکی و حنفی، سه طلاق در یک لفظ امکان پذیر نبوده و حرام است. اما تمامی مذاهب اهل سنت طلاق جمع با لفظ واحد را ممکن می دانند. هم چنین لازم به ذکر است که طلاق رجعی در طهر مواقعه و در حال نفاس و حیض، با وجود این که طلاق بدعی و شیطانی دانسته شده و به موجب اسلام حرام می باشد، اما مذهب حنفی این نوع طلاق را صحیح و دارای اعتبار می داند. هم چنین اهل سنت تقاضای زوجه برای طلاق به دلیل مستی زوج را جایز می دانند. این در حالی است که این تقاضا از نظر شیعه کاملا مردود بوده و آن را باطل می دانند.

 

عده طلاق اهل سنت به چه صورت می باشد؟

فقه امامیه بر این باور است که زن صغیره، غیر مدخوله و یائسه عده طلاق ندارد. زیرا این مذهب معتقد است که عده در کنار احترام قائل شدن برای زندگی زناشوئی سابق، به این معناست که در صورت بارداری، عدم و وجود جنین آشکار گردد. به عبارت دیگر مذهب امامیه عده را راهکاری می داند که از اختلاط نسل جلوگیری می کند. طبق عقیده فقهای عامه، عده زن صغیره و یائسه سه ماه می باشد. در حالی که مذهب حنبلی برای زن صغیره عده در نظر نمی گیرد. هم چنین از نظر تمامی مذاهب عامه، وفات ۴ ماه و ۱۰ روزه عده داشته و عده زن باردار تا زمان وضع حمل او می باشد.

طلاق از طرف مرد در مذاهب اهل سنت

طلاق به عنوان جزئی از حقوق مرد در کلیه مذاهب اسلامی و بر اساس آیه ای از سوره بقره به شمار می رود. همچنین اعتقاد مذاهب عامه نیز در این رابطه این است که در صورت عدم تمایل مرد به ادامه زندگی، عملاً زندگی از بین خواهد رفت. البته طلاق قضایی و طلاق تفویض شده نیز در فقه عامه مطرح بوده که معمولاً توسط زن درخواست می شود. همچنین طلاق تفویض شده در فقه عامه کاملاً درست بوده و در فقه شافعی نیز به عنوان حقوق مرد تلقی می شود و امکان تفویض این حق به شخص ثالث یا زوجه از سوی مرد وجود دارد.

طلاق از طرف زن در مذاهب اهل سنت

یکی از تفاوت های مذهب شافعی با فقه امامیه این است که در فقه امامیه مردی که از پرداخت نفقه زوجه امتناع می ورزد، به زن خود اجازه طلاق را به جهت عدم پرداخت نفقه می دهد. در حالی که در فقه شافعی در صورت عدم توانایی مالی مرد و معسر بودن وی، زن می تواند درخواست طلاق ارائه دهد. از سوی دیگر، اگر مرد مشکل مالی در پرداخت نفقه نداشته باشد. اما با این حال از دادن نفقه اجتناب کند، در اینجا دیگر به زن حق طلاقی تعلق نمی گیرد. علاوه بر آن، در فقه حنفی، عدم پرداخت نفقه، سبب حبس زوج نشده و همچنین زن نمی تواند به دلیل غیبت مرد و رفتار نامناسب وی طلاق بگیرد.

منبع: وکیل از ما | vakilazma.com