به گزارش پایگاه خبری نشان :

سن حرف زدن کودک، یکی از دغدغه های اصلی والدین است. در حقیقت حرف زدن کودکان بیانگر اینست که او توانسته به خوبی با دنیای پیرامون خود ارتباط برقرار کند. مهارت حرف زدن در کودکان بیشتر طی یک تا دو سالگی و بصورت متفاوت بروز می کند. والدین نقش موثری در روند حرف زدن فرزندشان دارند که در ادامه به نکات مهم اشاره خواهد شد. اما چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک می شود ؟

چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک میشود

آیا فقط باید با کودک صحبت کنیم؟ بی شک جواب منفی است. راهکار های مختلف همیشه نتایج متفاوتی را به همراه دارد. یکی از مهم ترین نکاتی که والدین باید به آن اهمیت دهند، استفاده از زبان اشاره است. در حقیقت کودک شما قبل ازینکه حرف بزند خواسته هایش را با اشاره به شما می فهماند. تحقیقات نشان داده است که آموزش زبان بدن یا ژسچر های ارتباطی به کودکان نقش موثری در رشد مهارت های کلامی آن ها دارد.

برای حرف زدن کودکان همیشه والدین نباید وارد عمل شوند. گاهی باید با صبر و سکوت به کودک فرصتی برای نشان دادن یک عکس العمل مناسب داد. به کارگیری این راهکار برای حرف زدن کودک و تلاش برای اینکه او بتواند واکنشی در لحظه داشته باشد بسیار ضروریست. ابتدا کودک با صدا درآوردن به والدین خود واکنش نشان می دهد و به مرور با یادگیری واژه ها با حرف زدن  و بیان کلمات با آن ها ارتباط گیری می کند.

تاخیر در حرف زدن کودک یک امر طبیعی در اوایل ارتباط گیری او با والدین است. (در واقع اینجا منظور از تاخیر در حرف زدن تاخیر در پاسخ لحظه ای است) دفعات اولی که شما در انتظار پاسخی کوتاه از سمت فرزندتان هستید ممکن است این ارتباط چند لحظه یا چند دقیقه کوتاه طول بکشد. حتما نگران خواهید شد و با خود فکر می کنید که چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک می شود؟ جالب است بدانید که این مکث برای او مفید است. شما با او سخن می گویید و منتظر می مانید تا ببینید چه واکنشی در برابر حرف زدن از خود نشان می دهد. این موضوع کودک را آگاه می کند که شما به او توجه می کنید و تلاش برای حرف زدن و ارتباط برقرار کردن را آموزش می بیند. استفاده از تکنیک های مختلف به کودکان کمک می کند تا از توانایی های خود به بهترین نحو ممکن و در زمان مناسب آن استفاده کنند.

لکنت زبان نوعی اختلال در گفتار است. در این اختلال، همانطور که میدانید، شخص بیمار به راحتی نمیتواند کلمات را ادا کند. برای مثال ممکن است در گفتن کلمه‌ای مانند مادر، حرف م را برای چندین بار تکرار کند:

م م م م مادر!

اگر شما به دنبال درمان قطعی لکنت بدون مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان یا گفتار درمانگر هستید باید بگوییم خیر. البته راهکار هایی وجود دارد که تا زمان مراجعه و شروع درمان می تواند به شما در برخورد صحیح با کودکتان کمک کند. این راهکار ها عبارتند از:

  • قطع نکردن تماس چشمی هنگامی که کودک لکنت می کند
  • قرار ندادن کودک در فشار زمان و استفاده از عباراتی مانند " بدو، زود باش، عجله کن، زودتر حرفت را بزن"
  • خوددارری از به کار بردن عباراتی مانند " فک کن و حرف بزن "، " اول یک نفس عمیق بکش بعد صحبت کن "، " آنقدر لازم نیست محکم حرف بزنی، شل تر حرف بزن " و ... .
  • جمله کودکتان را قطع نکنید و سعی نکنید جمله اش را کامل کنید
  • مراقب حالات چهره ایتان باشید زیرا کودکتان خیلی راحت متوجه احساسات شما می شود
  • استرس و اضطراب را از کودک دور کنید و محیط آرامی برایش فراهم کنید
  • با سرعت بالا با کودکتان صحبت نکنید

امروز مواردی بیشمار و متعددی در زمینه تجربه درمان لکنت زبان به چشم میخورد. تجربه درمان لکنت زبان هم در کودکان و هم در بزرگسالان قابل مشاهده است. وجود تجربه درمان لکنت زبان در افراد مختلف بیانگر است که این عارضه یک مشکل همیشگی نیست و تنها باید نهایت تلاش را در زمینه رفع آن به کار برد. با مراجعه به مراکز گفتار درمانی می توانید افرادی را که تجربه درمان لکنت زبان دارند از نزدیک ملاقات کنید.