به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

سپتیک تانک چیست؟

قبل از بررسی موارد کاربرد این سازه ها ابتدا لازم است نگاهی به سپتیک و ساختار آن داشته باشیم. سپتیک تانک به مخازنی گفته میشود که درون زمین قرار گرفته و فاضلاب ساختمان ها وارد آن میشود. علاوه بر جمع آوری فاضلاب، در این مخازن ذرات جامد و چربی های موجود در فاضلاب نیز به کمک باکتری و میکروارگانیسم ها تجزیه شده و پیش تصفیه انجام میشود. سپتیک ها دارای انواع مختلف پلی اتیلنی و بتنی هستند و همگی از دو بخش تشکیل شده اند. بخش اول برای پیش تصفیه فاضلاب و دومین بخش برای جمع آوری فاضلاب تصفیه شده و انتقال آن به چاه جذبی یا میدان تخلیه و فاضلاب شهری است.

کاربرد سپتیک تانک

با توجه به اینکه اغلب ساختمان ها به فاضلاب شهری متصل هستند، شاید این سوال بوجود آید که دلیل استفاده از سپتیک تانک چیست؟ لازم به ذکر است که بر اساس قوانین وضع شده از سوی سازمان محیط زیست، تمام ساختمان ها و واحدهای صنعتی امکان اتصال به فاضلاب شهری را ندارند. علاوه براین، برخی از ساختمان ها از قبیل ویلا به دلیل دور بودن از محدوده شهر امکان اتصال به فاضلاب شهری را ندارند. در این شرایط کاربرد سپتیک تانک را می توان درک کرد.

سپتیک تانک را می توان یکی از محصولات کاربردی در میان انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب در نظر گرفت که در موارد زیر استفاده میشود:

تصفیه فاضلاب قبل از ورود به چاه جذبی

در برخی از مناطق از قبیل شمال ایران، آب های زیرزمینی با سطح زمین فاصله کمی دارند. به همین دلیل امکان ورود فاضلاب های چاه جذبی به سفره های آب زیرزمینی وجود دارد. در این شرایط با سپتیک تانک می توان تصفیه فاضلاب بهداشتی را به صورت مقدماتی انجام داد و سپس فاضلاب وارد چاه میشود.

سپتیک تانک های خانگی به گونه ای پیاده سازی میشوند که در فاضلاب بعد از سپتیک وارد میدان تخلیه میشود. بستر یا میدان تخلیه زمینی خاکی نزدیک به سپتیک است که فاضلاب تصفیه شده وارد آن میشود. برخی از مواد آلاینده باقی مانده در فاضلاب بعد از ورود به میدان تخلیه توسط باکتری های خاک تصفیه و تجزیه میشوند. فاضلاب بعد از عبور از لایه های خاکی در نهایت به چاه جذبی انتقال پیدا می کند. به دلیل تصفیه مواد آلاینده موجود در فاضلاب در سپتیک و میدان تخلیه، سفره های آب زیرزمینی کمتر با فاضلاب های چاه جذبی آلوده میشوند.

پیش تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک

یکی دیگر از موارد استفاده سپتیک تانک ها، پیش تصفیه فاضلاب است. در مناطقی که فاضلاب ها از نظر کیفی در سطح استانداردی قرار ندارند، نمی توانند به صورت مستقیم به شبکه فاضلاب شهری هدایت شوند. در چنین شرایطی سپتیک تانک ها به عنوان پیش تصفیه کاربرد دارند و می توانند از گرفتگی دهانه چاه ها و پر شدن زود هنگام چاه جلوگیری کنند.

فاضلاب رستوران ها و هتل و غیره حاوی مقدار زیادی از ذرات روغن و چربی است. این لایه های روغنی بعد از ورود به چاه جذبی در دیواره های چاه و کف آن انباشته میشود. با گذشت زمان این لایه ها ظرفیت چاه را کاهش داده و به همین دلیل خیلی زود پر میشود و باید به صورت مرتب تخلیه شوند. با پیش تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک می توان از تشکیل لایه های چربی در دیواره و کف چاه جلوگیری کرد.

علاوه براین، ذرات جامد و روغن موجود در فاضلاب به مرور ممکن است باعث گرفتگی تاسیسات تصفیه خانه ها شود. به همین دلیل ابتدا باید در سپتیک تانک ها این ذرات جداسازی شود تا از گرفتگی دهانه لوله ها و تاسیسات تصفیه جلوگیری شود.

پبش تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک

متعادل ساز و پمپاژ فاضلاب

یکی دیگر از موارد کاربرد سپتیک تانک ها استفاده از آنها به عنوان متعادل ساز و پمپاژ فاضلاب است. در طبقات منفی ساختمان ها انتقال فاضلاب به سیستم فاضلاب شهری با چالش های زیادی مواجه است. چون سطح فاضلاب پایین تر از مسیر عبور فاضلاب شهری است و به صورت طبیعی نمی توانند وارد این مسیر شوند. برای حل مشکل می توان از سپتیک تانک ها استفاده کرد.

مخزن سپتیک تانک در این شرایط برای جمع آوری فاضلاب استفاده میشود. بعد از اینکه سطح فاضلاب در مخزن به اندازه استاندارد رسید، با پمپ به بالا انتقال یافته و وارد شبکه فاضلاب شهری میشود. سپتیک تانک ها در این شرایط می توانند دبی فاضلاب ورودی به شبکه ایگو را متعادل کنند.

پرکاربردترین نوع سپتیک تانک

سپتیک تانک ها نقش بسیار مهمی در تصفیه و جمع آوری فاضلاب دارند و برای بهره مندی از مزایای آنها باید سازه استاندارد باشد. سپتیک تانک های موجود در بازار دارای انواع مختلف پلی اتیلنی و بتنی هستند که طول عمر و مدت زمان ماندگاری آنها با یکدیگر فرق دارد. از پرکاربردترین انواع سپتیک تانک ها می توان به مدل های پلی اتیلنی اشاره کرد.

دلیل کاربرد زیاد سپتیک تانک های پلی اتیلنی، نصب بسیار آسان و سریع آنها به دلیل پیش ساخته بود و وزن سبک است. علاوه براین، این سپتیک ها در برابر فشارهای بیرونی و داخلی مقاومت بسیار بالایی داشته و حداقل 50 سال ماندگاری دارند. همچنین لازم به ذکر است، بدنه این نوع سپتیک در برابر نم و رطوبت نیز مقاوم بوده و احتمال نشت آب در آنها بسیار پایین است.

پرکاربردترین نوع سپتیک تانک

جمع بندی

سپتیک تانک مخزنی پلی اتیلنی یا بتنی است که برای جمع آوری فاضلاب، پیش تصفیه و متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب استفاده میشود. این مخازن درون زمین قرار گرفته و فاضلاب خروجی از آنها بر اساس محیط نصب ممکن است به میدان تخلیه، چاه جذبی و شبکه فاضلاب شهری انتقال پیدا کند. استفاده صحیح از سپتیک تانک ها تاثیر زیادی بر جلوگیری از ورود ذرات چربی و مواد جامد به چاه های جذبی و شبکه فاضلاب شهری داشته و روند هدایت فاضلاب از طبقات منفی ساختمان به شبکه ایگو را آسان می کند. در صنعت بیشتر از سپتیک تانک های پلی اتیلنی استفاده میشود و دلیل آن ماندگاری بالا، وزن سبک و نصب آسان و قابلیت جا به جایی آنها است.