به گزارش پایگاه خبری نشان :

روغن درخت چای، روغنی زرد روشن رنگ که از گیاهی از خانواده گیاهان مرمری است. از جمله خواص روغن درخت چای فواید آرایشی، ضد عفونی کننده، ضد قارچی است. این گیاه بومی سواحل شمال شرقی استرالیا است. روغن استخراج شده از این گیاه با خرد کردن برگ های این گیاه؛ اولین بار توسط قبیله بوند جالونگ استرالیا برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی استفاده شد.

روغن درخت چای یک روغن ضروری است که فواید زیادی برای پوست و زیبایی دارد. این روغن جایگزینی مناسب برای درمان های مشکلات و ناراحتی های معمولی است.

از روغن درخت چای می توان برای درمان مشکلات و بیماری هایی که بر سطح پوست، ناخن ها و موها تأثیر گذارد است استفاده کرد. همچنین می تواند به عنوان خوشبو کننده محیط، دافع حشرات یا دهانشویه مناسب از آن استفاده شود. در صورت استفاده موضعی، روغن درخت چای می تواند برخی از بیماری های پوستی را قطعی درمان کرده یا ظاهر کلی پوست شما را بهبود بخشد.

66

خواص روغن درخت چای

در سال های اخیر، روغن درخت چای به عنوان یک محصول بسیار محبوب در زمینه های درمانی و زیبایی به عنوان جایگزین یا مکمل تبدیل شده است. امروزه در بسیاری از لوازم آرایشی ها، داروها و محصولات تمیز کننده که روی پوست استفاده می شوند این روغن کاربرد دارد. از جمله خواص روغن درخت چای برای سلامتی و پوست :

ضدعفونی کنندگی

از روغن درخت چای می توان برای ساخت ضد عفونی کننده طبیعی دست استفاده کرد. محصولات بهداشتی تهیه شده که روغن درخت چای در ترکیبات خود دارند، در مبارزه با میکروارگانیسم ها با احتمال ایجاد بیماری ممکن است یک اثر تقویت کننده داشته باشد.

آسیب هایی که باعث ایجاد بیماری بر روی پوست می شوند، می توانند باعث ورود میکروارگانیسم ها از طریق این جراحات، زخم ها و عبور از آن به جریان خون و ایجاد عفونت شوند. روغن درخت چای می تواند در ضدعفونی کردن بریدگی ها و خراش های جزئی موثر باشد. به منظور بهره مندی از این مزایا، ابتدا محل زخم باید با آب و صابون تمیز شود. سپس یک قطره روغن درخت چای در روغن حامل مناسبی مخلوط شده و این ترکیب را روی سطح زخم به مقدار کمی بزنید.

ترمیم زخم ها و جراحات

روغن درخت چای علاوه بر اثر ضد عفونی کننده آن روی زخم ها و سایش های جزئی، می تواند عملکردهای طبیعی بدن را در بهبود زخم ها نیز پشتیبانی کند. مطالعات مختلف  نشان داده است که روغن درخت چای به دلیل تأثیر تسکین دهنده آن بر التهاب می تواند در روند بهبود زخم که توسط گلبول های سفید خون انجام می شود، نقش داشته باشد.

بنابراین می توانید از چند قطره روغن درخت چای با چکاندن روی باند برای ترمیم و بهبودی سریع تر زخم ها استفاده کنید.

درمان و جلوگیری از آکنه

روغن درخت چای را می توان به عنوان یک راه حل موضعی مهم برای مبارزه با آکنه استفاده کرد. مطالعات مختلف نشان داده است که می تواند هم بر کاهش آکنه و هم بر آثار این ضایعات موثر باشد. در مطالعه ای که از ژل درخت چای استفاده شد، مشخص شد که لک های به جا مانده از آکنه نسبت به روش های دارویی موثرتر است.

روغن درخت چای به دلیل خواص ضد التهابی و ضد میکروبی گزینه ای مناسب برای درمان آکنه است. گفته می شود قرمزی، تورم و التهاب را آرام می کند. حتی ممکن است به پیشگیری و کاهش اسکارهای آکنه کمک کرده و پوستی صاف و شفاف برای شما ایجاد کند.

666

دهانشویه طبیعی بدون مواد شیمیایی

مطالعات مختلف نشان داده است که استفاده از روغن درخت چای روشی موثر است که می تواند در مبارزه با میکروب هایی که باعث مشکلاتی مانند خرابی دندان و بوی نامطبوع دهان می شوند، موثر باشد. محلول های حاصل از ریختن یک قطره روغن درخت چای در یک لیوان آب گرم را می توان با چرخاندن آن در دهان به مدت 30 ثانیه استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد.

مانند سایر دهانشویه ها، باید توجه داشت که محلول های دهانشویه ساخته شده با روغن درخت چای نباید بلعیده شوند، زیرا که روغن درخت چای در صورت بلعیده شدن می تواند اثر سمی داشته باشد.

جلوگیری از قارچ ناخن

رشد قارچ روی ناخن از انواع مشکل بسیار شایع است. اگرچه این مسئله خطرناک تلقی نمی شود، اما می تواند ظاهر نسبتاً ناخوشایندی را بر دست ایجاد کند. علاوه بر کاربردهای مورد استفاده در درمان قارچ ناخن، استفاده از روغن درخت چای می تواند به از بین بردن سریع تر این مشکل کمک کند.

برای این منظور، چند قطره روغن درخت چای با مقدار مساوی از روغن حامل مناسبی مانند روغن نارگیل مخلوط شده و سپس به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. توصیه می شود دست ها را بلافاصله پس از استفاده شستشو دهید تا از گسترش ضایعات قارچی جلوگیری شود.

ضدعفونی و پاک کننده طبیعی

محلول های حاوی روغن درخت چای را می توان به عنوان پاک کننده همه منظوره انواع سطوح استفاده کرد. در عین حال، راه حل ها این ویژگی را دارند که هیچ گونه مواد شیمیایی را در ترکیبات خود ندارند. برای تهیه پاک کننده های همه کاره با روغن درخت چای، 20 قطره روغن درخت چای، 3/4 فنجان آب و 1/2 فنجان سرکه سیب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید.

بطری را به خوبی تکان داده تا کاملا با هم ترکیب شوند. پاک کننده را روی سطحی که باید تمیز شود اسپری کنید، سپس با یک پارچه خشک کاملا سطح را پاک کنید. توصیه می شود قبل از هر بار استفاده، بطری را به خوبی تکان دهید تا از توزیع یکنواخت محتویات ترکیب اطمینان حاصل شود.

مضرات روغن درخت چای

مضرات روغن درخت چای

تحقیقات در مورد استفاده از روغن درخت چای نشان می دهد که این روغن به طور کلی بی خطر است. با این حال، مواردی وجود دارد که باید قبل از استفاده از این روغن مورد توجه قرار گیرد. اول از همه، نباید فراموش کرد که روغن درخت چای در صورت مصرف خوراکی می تواند اثر سمی داشته باشد. علاوه بر این قبل از کاربردهایی که بر روی پوست انجام می شود، باید قطره ای روی قسمت کوچکی از پوست سالم ریخته شود و مشاهده شود که آیا در 24 ساعت واکنش آلرژیک در این ناحیه ایجاد می شود یا خیر.

همچنین توصیه می شود که روغن دور از دسترس کودکان نگهداری شود، برای استفاده در محیطی دارای حیوانات خانگی نیز خودداری شود. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که می تواند پس از استفاده از آن در حیوانات باعث ایجاد لرزش غیر ارادی و بروز سایر مشکلات سیستم عصبی شود. ضمن اینکه اکیدا توصیه میکنیم روغن درخت چای اصل را از فروشگاه های معتبر مانند بکرینا تهیه کنید و از مصرف روغن های ناخالص جدا خودداری کنید.

بسته به نحوه استفاده از این روغن عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از روغن درخت چای در افراد ایجاد شود متفاوت است. "رایج ترین روش های استفاده موضعی (روی پوست) و رایحه درمانی (استنشاق) " است که عوارض های پیش آمده بسته به نوع مصرف متفاوت است.