به گزارش پایگاه خبری نشان :

به گزارش ورزش سه، جنجال پنالتی ها در لیگ برتر تمامی ندارد.و  هر هفته یک داور به داور نقش اول این جنجال ها را ایفا می کند.این هفته نوبت بنیادی فرد بود تا جنجالی ترین سوت هفته را در واپسین لحظات بازی استقلال و گل گهر به صدا بیاورد.

چه اتفاقی افتاد:

محمد حسینی بازیکن گل گهر درون محوطه جریمه ضربه ای به توپ می زند و در ادامه به دنبال توپ می دهد‌. در همین حال رضا میرزایی بازیکن استقلال از پشت سر پای چپش را جلوی پای مدافع می گذارد .حسینی که در حال دویدن است زانویش به پشت زانوی حریف برخورد می کند و بازیکن استقلال به زمین می افتد و داور اعلام پنالتی می کند.

 

تحلیل این صحنه:

برای ما نه تنها به عنوان یک ببینده و تماشاگر فوتبال که حتی به عنوان یک داور که می خواهیم فوتبال را با همان مفاهیم قدیمی دنبال کنیم استدلال « برخورد زانوی بازیکن گل گهر به پشت زانوی مهاجم استقلال » کافی است تا اعلام کنیم این فقط یک ضربه پنالتی است. نظریه ای که شاید تا چند سال پیش دلیل محکمه پسندی برای اعلام یک پنالتی بود.

اما در فوتبال نوین امروز و طبق آخرین تعبیر فیفا و یوفا در اینگونه صحنه ها« برخورد مدافع به مهاجم » دیگر دلیلی برای اعلام یک پنالتی نیست. 

به تصویر نگاه کنید.مدافع گل گهر جلوتر از بازیکن استقلال قرار دارد و توپ را دفع می کند. فضای جلوی مدافع خالی است و او رو به جلو گام می برد.

حالا به عکس با دقت بیشتری نگاه کنید.جایی که ما را به یک سر نخ مهم می رساند. بازیکن مدافع در حین گام برداشتن رو به جلو ناگهان مهاجم استقلال را جلوی خود می بیند.شما حتی اگر فیلم این صحنه را فریم به فریم نگاه کنید از لحظه ای که مدافع توپ را دفع می کند و به دنبال آن می دود تصور نمی کند و نمی تواند ببیند که مهاجمی جلویش بیاید.سپس در لحظه ای که مدافع پای راستش را می خواهد به جلو بگذارد مهاجم استقلال پایش را جلوی او می گذارد.این نوع تماس ها اجتناب ناپذیر هستند. زیرا مدافع نمی تواند از نیروی جاذبه فرار کند. حرکت پا رو به جلو است و باید به سمت جلو حرکت کند.« مهاجم خودش را جایی قرار می دهد که پای مدافع آنجا باید فرود بیاید.» این همان سرنخی است که برای رسیدن به پاسخ باید به آن توجه کرد. این نمی تواند یک تخلف باشد.

فیفا تفسیر خاصی از چنین صحنه هایی دارد.مدرسین فیفا به داوران یادآوری می کنند که باید این را در نظر بگیرند هنگام حرکت مدافع ( منظور حرکت قبل از برخورد است ) که حریف کجا بوده است؟

اگر مقابل ( جلوی مدافع )بازیکن باشد این می تواند خطا باشد. چون مدافع نسبت به عواقب رفتارش آگاهی دارد.اگر در سمت راست، چپ یا پشت بازیکن ظاهر شود این یک تماس اجتناب ناپذیر است. به این معنی که خطا نیست.

در این صحنه ما می توانیم ببینیم که هنگامی که مدافع بعد از دفع توپ گامش را برمی دارد مهاجم استقلال پشت سر او قرار دارد و طبق آموزه های فیفا این نمی تواند یک پنالتی باشد

در سمینار داوران جام جهانی که چند روز قبل از شروع این مسابقات در کشور قطر برای داوران برگزار شد کلیپ های آموزشی برای داوران نمایش داده شد. یکی از این کلیپ ها صحنه ای است که شباهت بسیاری با صحنه جنجالی مورد بحث ما دارد.

در این صحنه با وجود اینکه داور اعلام پنالتی کرده اما مدرسین فیفا در سمینار فوق تصمیم داور را اشتباه خواندند و به داوران یادآوری کردند در این صحنه داور باید یک ضربه آزاد به نفع مدافع اعلام می کرد.

مدرسین فیفا با این استدلال که مدافع آبی در حال رفتن به سمت توپ و دفع توپ است و این مهاجم زرد است که جلوی او ظاهر می شود و بدنش را در برابر مدافع قرار می دهد.صحنه ای شبیه به آنچه در بازی مورد بحث ما اتفاق افتاد.فیفا به ما می گوید در مبارزه برای یک رها شده که هیچ یک از آن ها توپ را در کنترل ندارند طبق قوانین، حریفان باید شرایط یکسانی برای مبارزه برای توپ داشته باشند.در هر دو کلیپ مهاجم هیچ مزیت و برتری خاصی برای کسب توپ ندارد.هر دو مهاجم با قرار دادن بدن شان در جلوی مدافع فضایی که مهاجم باید آنجا فرود بیاید را مسدود می کنند.

حتی ما اگر همه این آموزه های فیفا را نادیده بگیریم ما اینجا با یک تماس خفیف روبرو هستیم و این نمی تواند دلیل سقوط مهاجم بر روی زمین باشد.بنابراین مهاجمی که به دلیل حداقل تماس ، خود را به زمین می اندازد نباید پنالتی باشد.

عبدالله عبدالهی داور سابق فوتبال