به گزارش پایگاه خبری نشان :

اسحاق جهانگیری در سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: با شرایط دشوار و غمباری در کشور مواجه هستیم و اگر الزامی به حکم وظیفه اخلاق و ادب در قبال یادبود دو شخصیت ممتاز ملی کشور یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی و سردار قاسم سلیمانی نبود، ترجیح می‌دادم در برابر حادثه‌ها و فجایع اخیر که بر ملت ایران گذشته است، همچنان سکوت کنم و به درون خود پناه ببرم و تنها با خدای خود در خلوت صحبت کنم.

وی با اشاره به اینکه دی ماه امسال شاهد خبر‌های غیرمنتظره و ناگواری بودیم، ادامه داد: از خداوند می‌خواهم که در روز‌های آینده شاهد خبر‌های خوبی باشیم و به ما در این راستا کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به شهادت سردار قاسم سلیمانی، گفت: سیزدهم دی ماه خبر شهادت فرمانده نام آور، فروتن، صادق، شجاع و استراتژیست یعنی حاج قاسم سلیمانی که به حق سردار ملی و سرباز ایران و اسلام لقب گرفت، خبر بسیار تلخی بود.

جهانگیری متذکر شد: همچنین جان باختن ۶۹ نفر از هموطنانمان در مراسم تشییع باشکوه حاج قاسم سلیمانی و خبر شوک آور سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و داغ هموطنان ایرانی و مسافران خارجی، حادثه تصادف اتوبوس در سوادکوه از جمله وقایع بسیار تلخی بود که در این مدت ما را دچار غم کرد.

وی تأکید کرد: البته در این میان صحنه‌های باشکوهی را شاهد بودیم و مردم فهیم و قدردان ایران در شهر‌های مختلف به خصوص اهواز، مشهد، تهران و کرمان و در مراسم تشییع سردار حاج قاسم سلیمانی حماسه بزرگ دوران را آفریدند که دوست و دشمن را شگفت زده کرد و بسیار به یادماندنی است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا، گفت: آمریکا اعلام کرده بود که اگر ایران عکس العمل نشان دهد، ۵۲ نقطه دیگر کشورمان را مورد هدف قرار می‌دهد که انتقام سختی از آنان گرفته شد.

جهانگیری با بیان اینکه در این مدت شاهد وحدت و همبستگی مردم بودیم، گفت: سرمایه اجتماعی کشور به عنوان مهمترین و بزرگترین سرمایه مردم و نظام افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفت: جان باختن جمعی از نخبگان ما که بر اثر خطای محاسباتی و در شرایط جنگی اتفاق افتاد، بسیار ناراحت کننده بود و بنده در این مدت با جمعی از خانواده‌های این افراد دیدار و گفتگو داشته ام که وقتی با این خانواده‌های داغدار صحبت کردم، اندوه و غمِ ما به جهت این حادثه صدبرابر شد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: این افراد حق دارند که گلایه، نقد و اعتراض کنند و نباید حق آنان نادیده گرفته شود و لازم است ریشه ها، زمینه ها، ابعاد و پیامد‌های این حادثه به درستی و با سرعت مشخص شود و با قاطعیت اصلاح و هزینه‌های آن به موقع پرداخت شود.

جهانگیری همچنین درباره شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی فردی آینده نگر بود و در همه عرصه‌هایی که برای خدمت مجال حضور پیدا می‌کرد، خوش درخشید و در عبور از بحران‌ها و مدیریت آن‌ها میراث گرانقدری از خود بر جای گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی استقلال کشور را در سازندگی و آبادانی می‌دانست، گفت: وی به دنبال آن بود که با فرهنگ کار، تلاش و تولید وضعیت کشور را ارتقا دهد و اقدامات اساسی در این زمینه انجام داد و بسیاری از گره‌های کور و نقاط مشکل را که ما در منطقه داشتیم، با تدابیر خویش حل و فصل کرد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: راز موفقیت آیت الله هاشمی رفسنجانی این بود که در همه عرصه‌هایی که ورود می‌کرد، از ابتدا تلاش می‌کرد نسبت به آن حوزه شناخت کامل پیدا کند و بی گدار به آب نمی‌زد.

جهانگیری افزود: سئوال بنده این است که اگر هاشمی زنده و در میان ما بود و با توجه به مشکلاتی که کشور دارد آیا فقط زبان به نقد و گلایه می‌گشود و صرفا دیگران را شماتت می‌کرد یا اینکه با عقل، تدبیر و دوراندیشی برای نجات مردم و حفظ نظام و کشور چاره جویی می‌کرد؟

وی گفت: کشور در شرایط حساس و خطیری قرار دارد و شاید با قاطعیت بتوان گفت که در این ۴۰ سال هیچ وقت چالش‌های مهم همزمان این گونه در مقابل کشور نبوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما برای اولین بار با این موضوع روبرو شدیم که دولت و شخص رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی مسئولیت شهادت یکی از بزرگترین سرداران و فرماندهان نظامی ایران را که در کشوری دیگر بود، پذیرفته و به نحوی علنا مسئولیت ترور وی را برعهده گرفتند که این یک اتفاق ساده نیست و به دنبال خودش پیامد‌هایی خواهد داشت.

جهانگیری با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در این مقطع نسبت به گذشته بی سابقه است، تصریح کرد: سابقه نداشته است که آمریکایی‌ها راه بیفتند و به دنبال کشتی‌های حامل نفت ایرانی بروند و آن را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه در این مقطع منطقه ما هم درگیر گرفتاری‌های عجیبی است و شاهد ناامنی و جنگ در برخی از کشور‌های منطقه، چون سوریه، یمن و افغانستان هستیم و جو بسیار متشنج است، گفت: اگر دقت نشود و درایت به خرج داده نشود، هر لحظه ممکن است این شعله‌ها به سمت ایران هم سرازیر شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما در شرایطی هستیم که سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی ملت تنزل پیدا کرده است، گفت: بر اثر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شاهد بی اعتمادی مردم شدیم که باید بپذیریم مرگ جانگداز مسافران فرهیخته بر اثر سقوط هواپیما همه جامعه در همه سطوح را تکان داده است و باید اجازه دهیم که نقد کنند و بزرگی این مصیبت را درک کنیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید با همکاری و همدردی کمک کنیم این فاجعه به درستی تحلیل شود، گفت: باید هر چه سریعتر به ابهامات پاسخ داده شود و اعتماد لطمه دیده شده ترمیم شود و باید مسئولیت پذیر باشیم و خطا‌های مدیریتی را قبول کنیم.

وی با بیان اینکه با شفاف سازی و صداقت می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم، گفت: باید قوه قضائیه هم به این موضوع رسیدگی کند، البته جا دارد که بنده به سهم خود شجاعت مسئولیت پذیری سردار حاجی زاده را تحسین کنم به گونه‌ای که گفت «گردن من از مو باریک تر» است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دروغ گویی تمام شد و باید با مردم صادق باشیم، گفت: هر جایی که دروغ گفته شود، خسارت آن زیاد است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه حتی در میان عمیق‌ترین انتقادات نباید از موضع انصاف خارج شد و به تضعیف نهاد‌های کشور پرداخت، گفت: پس از آنکه اولین گزارش درباره حادثه سقوط هواپیما در اختیار مقام معظم رهبری قرار گرفت، ایشان دستور قاطع دادند که آن دستور مبنای تصمیم گیری در شورای عالی امنیت ملی شد.

وی تصریح کرد: همه مسائل باید به صورت صادقانه به مردم گفته شود و دستگاه قضا هم باید با همه کسانی که در این زمینه تخلف کرده اند، برخورد کند و نتیجه آن باید به مردم اعلام شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه نهاد‌های نظامی حافظ مرز‌های و امنیت کشور هستند، ادامه داد: تضعیف نیرو‌های نظامی در هیچ شرایطی خصوصا در شرایط پیچیده منطقه ما به صلاح نیست و ما باید بپذیریم که کشور مسائل پیچیده‌ای دارد و نمی‌توان این مسائل را با روش‌های گذشته حل کرد و باید به اصلاح برخی امور تن دهیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه انتخابات آینده یک موضوع بسیار مهم و سرنوشت ساز است که می‌تواند بخش زیادی از اعتماد از دست رفته را بازگرداند، اظهار داشت: حضور پرشکوه مردم در انتخابات آینده یک نیاز ضروری است و همه ما باید به دنبال راهکار‌هایی باشیم تا میزان مشارکت مردم افزایش یابد.

وی بیان کرد: خبر‌هایی درباره رد صلاحیت‌ها داریم که معنایش این است که در برخی از حوزه‌های انتخابیه، رقابت جدی وجود ندارد و باید شرایطی ایجاد شود که هیچ جریان سیاسی خصوصا جریان‌هایی که می‌خواهند در چارچوب نظام فعالیت کنند، احساس نکنند که کاندیدای مورد نظرشان در صحنه انتخابات وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: بنده از همه دوستان عزیز اصلاح طلب خود خواهش می‌کنم که با صبر و حوصله پیگیری کنند و بنده هم در خدمتتان هستم و آنچه در توان دارم در این راستا انجام می‌دهم.

جهانگیری با بیان اینکه ما باید از تهدیدها، فرصت بسازیم، اظهار داشت: اگر مردم بدانند که با صداقت با آنان رفتار می‌شود، کمک می‌کنند و پای کار می‌آیند و نکته قابل توجه دیگر آن است که ایران ظرفیت و سرمایه‌های بسیار زیادی دارد و همچنین ما نخبگانی داریم که قادرند مشکلات کشور را حل کنند.

وی با بیان اینکه باید به خاطر خدا و مردم با هم باشیم، گفت: سردار سلیمانی یک فرمانده شجاع نظامی بود که مقام معظم رهبری هم در آخرین سخنرانی خود فرمودند که سردار سلیمانی جناحی نبود و با همه نیرو‌های انقلاب کار می‌کرد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ایران و نظام برای همه ماست و همه باید به فکر آینده ایران باشیم، خاطرنشان کرد: نباید مسائل لحظه‌ای را فدای آینده کنیم و باید بدانیم که مسائل و مشکلات قابل حل است. چرا که ایران ظرفیت‌های بسیار زیادی از نظر مادی و معنوی دارد./ مهر

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09022978397 تماس حاصل فرمایید .