به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

بسیاری از ما حین غذا خوردن مدام صحبت می کنیم. اگر هم صحبت کنیم و هم غذا بخوریم، غذا به خوبی هضم نمی شود و در نتیجه کیفیت چربی، قند و دیگر مواد در بدن کاهش پیدا می کند. زمانی که دهانمان را برای صحبت کردن باز می کنیم، هوا وارد دهان می شود و در کنار آن زمانی که غذا می خوریم، مواد غذایی و بزاق تلاش می کنند تا غذا را هضم کنند.

این مواد در حال گوارش با هوای بیرون ترکیب شده و هوا هم دشمن هضم صحیح غذا در دهان است. پس حتماً باید غذا را با دهان بسته بخوریم. اگر هنگام غذا خوردن صحبت کنیم، قطعاً گوارش خوبی نخواهیم داشت. اما بهتر است به نکته دیگری هم فکر کنید. به نظرتان عموماً هنگام غذا خوردن در مورد چه چیزهایی صحبت می کنید ؟

بیشتر ما در مورد مشکلات خانوادگی، مشکلات کار و چنین مسائلی صحبت می کنیم که همراه با احساساتی مثل خشم، اضطراب، ناراحتی، تنش و ترس همراه هستند و چنانچه در بخش سلامت نمناک میخوانید زمانی که در مورد چنین موضوعاتی هنگام غذا خوردن فکر می کنیم، این عواطف باعث ایجاد تغییرات مواد شیمیایی در بدن می شوند که روی گوارش اثر گذار است اما دقیقا همین جاست که بعضی از افراد می پرسند خوب پس اجازه داریم در مورد چیزهای خوب هنگام غذا خوردن صحبت کنیم ؟ خیر. به خاطر ورود هوا هرگز نباید در مورد هیچ موضوعی صحبت کنید.

اگر مهمان برایمان آمده باشد قطعاً میان وعده، چای، قهوه و نوشیدنی های خنک و تنقلات دیگر را در اختیار آن ها می گذاریم. همزمان با آن ها چیزهایی را می خوریم و صحبت می کنیم.

اگر مهمان فقط به مدت نیم ساعت در منزل حضور داشته باشند، آیا اجازه داریم که تمامی نیم ساعت را با آن ها صحبت کنیم؟

خودتان راجع به این قضیه فکر کنید، اگر با این کارتان به سلامت مهمان ها آسیب بزنید باز هم حاضرید با آن ها حین غذا خوردن در مورد چیزهای مختلف صحبت کنید؟! بنابراین هنگام خوردن نباید در مورد هیچ چیزی حرف بزنید. افرادی که عادت دارند هنگام غذا خوردن صحبت می کنند، قطعاً بیماری های متعددی دارند. در غیر این صورت در آینده به این بیماری ها دچار خواهند شد.

وقتی که دو نفر در مورد موضوعی صحبت می کنند، متوجه میزان خوردن نیستند و در نتیجه مدام به خوردن ادامه می دهند و صحبت می کنند. بعضی از افراد تاجر یکدیگر را به هتل برای ناهار دعوت می کنند و حین ناهار خوردن در مورد کار تجاری خود که سرمایه گذاری های میلیونی دارد، صحبت می کنند.

زمانی که راجع به میلیون ها تومان پول صحبت می کنیم، آیا می توانیم به غذای خود توجه داشته باشیم ؟ خیر. قطعاً این غذا برای شما سمی خواهد بود. اگر هنگام غذا خوردن مجبور به صحبت بودیم، بهتر است غذا را کامل بجویم، آن را ببلعیم و بعد شروع به صحبت کنیم اما به هر حال بهترین کار این است که صحبت کردن را به بعد از اتمام غذا موکول کنیم.

خوب. با همه این تفاسیر آیا می توانیم به صحبت دیگران حین غذا خوردن گوش دهیم ؟

خیر، دلیل آن هم این است زمانی که فردی هنگام غذا خوردن با ما صحبت می کند، افکار ما به سمت کلماتی می رود که او بر زبان می آورد و در نتیجه روی غذای خود تمرکز نداریم. بنابراین غذای ما به درستی هضم نمی شود. این بار که در یک حای عمومی در حال غذا خوردن بودید، دقت کنید که دیگران چقدر حین غذا خوردن صحبت می کنند.

زمانی که حین غذا خوردن صحبت نکنیم، همه تمرکز ما به سمت غذاست. زمانی که تمرکز کافی روی غذا داشته باشیم، همه غده های مربوط به گوارش فعال می شوند و سپس مواد مغذی غذا به خوبی جذب شده، سپس به خون اضافه شده و با خون ترکیب می شود.

سایر نکات و اشتباهات هنگام مصرف غذا

هنگام غذا خوردن نباید بایستید

نشستن بهترین پوزیشن برای غذا خوردن است و اجازه می دهد غذا به خوبی هضم شود. پوزیشن غلط باعث گوارش نامناسب و چاقی می شود.

از غذا خوردن در پشت میز کار خودداری کنید

بیشتر افراد پشت میز کار خود هنگام انجام اقدامات مختلف کاری غذا می خورند. به همین دلیل اصلا تمرکزی به غذایی که می خورند ندارند.

از مصرف میوه بین وعده های غذایی خودداری کنید

خوردن میوه بین وعده های غذایی اصلاً کار درستی نیست زیرا جذب مواد مغذی و کربوهیدرات را از حالت تعادل خارج می کند.

غذا را به خوبی بجوید

همه ما تا به حال راجع به تعداد دفعات جدی در مواد غذایی قبل از بلعیدن شنیده ایم. معمولاً توصیه می شود که 32 بار غذای داخل دهان را بجوید. زمانی که غذا را به خوبی بجویم، آن را به قطعات بسیار ریز تبدیل می کنیم که پروسه گوارش آن بسیار راحت تر خواهد بود.

آب بیش از حد ننوشید

مطالعات انجام شده نشان می دهد که مصرف زیاد آب در طول غذا یا بعد از وعده غذایی فرایند گوارش را مختل می کند. در چنین حالتی معده پر از غذا، آب و هوا خواهد شد و در نتیجه نمی تواند کارش را به درستی پیش ببرد.

بعد از غذا دوش نگیرید

بدن 10 الی 15 دقیقه بعد از مصرف هر وعده غذایی نیاز به آرامش دارد. به همین دلیل حمام کردن بعد از وعده غذایی هرگز توصیه نمی شود.

نمناک