به گزارش پایگاه خبری نشان :

قیمت مرغ برای مردم خیلی مهم شده. هر روز که آنها از خواب بلند می شوند قبل از خوردن صبحانه قیمت مرغ را رصد می کنند. گویی قیمت مرغ از قیمت دلار هم برای شان مهمتر شده است. هرچه قیمت دلار پایین می آید قیمت مرغ بیشتر پر می کشد. خیلی ها معتقدند قیمت مرغ وابسته به دلار است اما می گویند برای کاهش قیمت مرغ مدتی باید صبر کرد.

رابطه قیمت دلار با قیمت مرغ

بسیاری از مواد خوراک مرغ وارداتی است. ریزش قیمت دلار همچنان ادامه دارد. کارشناسان بازار معتقدند قیمت مرغ ارزان تر می شود.

قیمت+مرغ

قیمت انواع مرغ در بازار هشتم بهمن ماه ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

 

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۳۴,۰۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۴۰,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۴۰.۲۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۳۷,۷۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۳۵,۱۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۳۳,۶۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۳۰,۷۰۰

بازوی کبابی ساده

۲۸,۳۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۲۹,۰۰۰

فیله مرغ

۵۶,۸۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۱۰,۴۰۰

شنیتسل بدون آرد

۴۴,۲۰۰

جوجه چینی

۵۴,۷۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۴۶,۵۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

۳۷,۳۰۰

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

۳۳,۴۰۰

مرغ کنتاکی

۳۵,۴۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۰,۹۰۰

جگر مرغ

۷,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۰,۶۰۰

پای مرغ

۷,۱۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۴۳,۵۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۲۲,۵۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۴۲,۵۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

۲۰,۴۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۲۰,۴۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

۲۰,۴۰۰

قیمت مرغ

جادوی انحصاردر بازار گوشت و مرغ

خراسان/ اظهارات برخی فعالان صنعت دام و طیور نشان می دهد که یک واردکننده خاص با ترفندهایی انحصار خود در واردات نهاده های دامی را افزایش داده است

 در شرایطی داد تولیدکنندگان دام و طیور از انحصار کهنه واردات نهاده ها در دست افراد معدود و حتی «یک نفر» بلند است و تبعات این موضوع از طریق رشد قیمت های شدید گریبانگیر مصرف کنندگان شده که این سوال همچنان بی پاسخ مانده است «چرا نه دولت، نه مجلس و نه قوه قضاییه در همه این سال ها قدرت برخورد با این انحصارات را نداشته‌اند؟»به گزارش خراسان، در ماه های گذشته و به رغم اختصاص ارز 4200 تومانی، بسیاری از تولیدکنندگان مرغ، تخم مرغ و گوشت نتوانستند نهاده های مورد نیاز خود را به قیمت یارانه ای تهیه کنند و در نهایت با خرید نهاده ها از بازار آزاد، رشد شدید قیمت این محصولات رقم خورد.در این زمینه یکی از مشکلات مهم به عرصه واردات نهاده دام و به خصوص وجود انحصارات کهنه در واردات نهاده بر می گردد. اظهارات تولیدکنندگان نشان می دهد که در سال های اخیر چگونه تلاش ها برای شکل گیری رقابت به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در این حوزه به شکست انجامیده است.فروغی دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در گفت و گو با تسنیم خاطر نشان کرده است: به تشکل‌های تولیدی اجازه واردات نهاده داده نمی‌شود و بخش عمده واردات در انحصار یک شرکت است و باقی مانده توسط تعدادی از واردکنندگان به‌صورت جسته‌گریخته صورت می‌گیرد. به گفته وی، در مقاطعی نیز تعاونی بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی برای واردات نهاده‌های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان اقدام کرد اما از آن جا که یک نفر در واردات دست انداخته است، اجازه واردات به دیگران را نداد؛ در صورتی که قرار باشد منافع آن شرکت بزرگ به خطر بیفتد جلوی واردات تشکل‌ها گرفته می‌شود.

قیمت مرغ

«طلاکش» دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم گذار نیز به امکان بازی کثیف انحصارگران در بازار اشاره کرد و گفت: تشکل‌ها به‌طور معمول پول و توان واردات نهاده‌ها را ندارند اما هر وقت هم که نقدینگی لازم برای واردات را تأمین  کنند، واردکننده بزرگ این بخش کافی است قیمت نهاده‌ها را در بازار تغییر دهد تا تشکل‌های تولیدی و صنفی که خود اقدام به واردات کرده‌اند، نابود شوند.این گزارش با اشاره به نارسایی تدابیر دولتی نظیر راه اندازی سامانه بازارگاه جهاد کشاورزی برای تامین یارانه ای و عادلانه نهاده ها، این سوال اساسی را مطرح می کند که معلوم نیست چرا نه دولت، نه مجلس و نه قوه قضاییه به ‌رغم این که سال های سال بحث این انحصار(ات) قدیمی در بازار نهاده‌های دام مطرح است، ظاهراً توان و قدرت برخورد با این وضعیت را نداشته اند و این ضعف حاکمیتی عجیب است.