به گزارش پایگاه خبری نشان :

قیمت مرغ برای مردم خیلی مهم شده. هر روز که آنها از خواب بلند می شوند قبل از خوردن صبحانه قیمت مرغ را رصد می کنند. گویی قیمت مرغ از قیمت دلار هم برای شان مهمتر شده است. هرچه قیمت دلار پایین می آید قیمت مرغ بیشتر پر می کشد. خیلی ها معتقدند قیمت مرغ وابسته به دلار است اما می گویند برای کاهش قیمت مرغ مدتی باید صبر کرد.

رابطه قیمت دلار با قیمت مرغ

بسیاری از مواد خوراک مرغ وارداتی است. ریزش قیمت دلار همچنان ادامه دارد. کارشناسان بازار معتقدند قیمت مرغ ارزان تر می شود.

قیمت+مرغ

قیمت مرغ ۵ نرخی شد

در شرایطی که قیمت مرغ به شکل افسار گسیخته‌ای در بازار بالا رفته، قیمت آن نیز ۵ نرخی شده است و شاهد اعلام قیمت‌های متفاوتی برای این محصول توسط مسولان مختلف و واحد‌های صنفی هستیم.

با ایجاد تنش و افزایش قیمت بی سابقه در بازار مرغ، در روز‌هایی اخیر شاهد قیمت گذاری جدید و متفاوت در بازار این محصول هستیم که نشان از عمق ضعف مدیریتی است. در این گزاش به مرور این قیمت‌ها و چرایی آن‌ها می‌پردازیم.

804943_818 - Copy

 

قیمت مرغ ۱۵۰۰۰ تومانی

مرغ ۱۵ هزار تومانی همان مرغ منجمد تنظیم بازاری است؛ این مرغ در برخی از فروشگاه‌های منتخب شرکت پشتیبانی امور دام، توزیع می‌شود.

شرکت پستیبانی امور دام در زمانی که وضعیت تولید مرغ در کشور مناسب است، حجم مشخصی مرغ به عنوان ذخایر استراتژیک خریداری و با منجمد کردن ذخیره می‌کند تا در مناسبت‌های مختلف و برای تنظیم بازار توزیع کند.

قیمت مرغ ۱۸۵۰۰ تومانی

اخیرا شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به فروش مرغ گرم با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار می‌کند که حتی پایین‌تر از نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار است.

این مرغ فعلا فقط در میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود؛ مردم برای خرید آن صف‌هایی طولانی تشکیل می‌دهند و در نهایت به هر فردی بیشتر از سه عدد مرغ به این قیمت فروخته نمی‌شود. بر اساس اعلام صورت گرفته قرار است تعداد فروشگاه‌های عرضه این محصول افزایش یابد و توسط واحد‌های صنفی سطح شهر نیز توزیع شود.

برای اینکه مشخص شود چرا این قیمت مرغ حتی پایین‌تر از نرخ مصوب ۲۰۴۰۰ تومانی است باید اشاره کرد، مرغ‌هایی که با نهاده (خوراک دام) صد درصد یارانه‌ای تولید شده است دولت خود آن را از مرغدار تحویل می‌گیرد و در شبکه یاد شده توزیع می‌کند.

قیمت مرغ ۲۰۴۰۰ تومانی
3609525 - Copy

 

مرغ ۲۰۴۰۰ تومانی همان قیمت مصوب مرغ است که کارگره تنظیم بازار برای فروش مرغ در بازار توسط مرغ فروشی‌ها تعیین کرده است، اما در حال حاضر این نرخ رعایت نمی‌شود.

باید اشاره داشت که کارگروه تنظیم بازار این نرخ مرغ را بر اساس تامین ۴۰ درصد نهاده‌های مرغداران با قیمت مصوب تعیین کرده است؛ یعنی مرغداران ۴۰ درصد نهاده خود نظیر ذرت و کنجاله سویا را با قیمت دولتی دریافت می‌کنند و مابقی آن را مجبور به خرید از بازار آزاد هستند.

مرغ اتاق اصناف یا ۲۳ تا ۲۴ هزار تومانی

قیمت ۲۳ هزار و ۵۰۰ تا ۲۴ هزار تومانی قیمتی است که فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران برای مرغ گرم اعلام کرده و فروش بالاتر از این نرخ را تخلف دانسته است. این قیمت مرغ هم اینک در هیچ فروشگاهی برای عرضه وجود ندارد و برای خرید آن احتمالا باید به سراغ رئیس اتاق اصناف رفت!

مرغ بازار آزاد ۳۴.۵ تا ۴۰ هزار تومانی

مردم با این نرخ مرغ کاملا آشنا هستند، زیرا بیشتر میزانی که در بازار عرضه می‌شود به همین نرخ است. شهروندان برای اینکه بتوانند به اندازه مورد نیاز و بدون دغدغه صف ایستادان و کرونا را به جان خریدن مرغ از مغازه‌های سرکوچه خود تهیه کنند مجبور به پرداخت نرخ‌هایی ۳۴ تا ۴۰ هزار تومانی هستند.

وضعیت قیمت گذاری‌های مرغ هرچند طنز و کمدی به نظر می‌رسد، اما عین واقعیت است، زیرا در شرایطی که مردم برای مقابله با تهدید کرونا باید درخانه بمانند، برای خرید این محصول در صف‌هایی طویل می‌ایستند که در آن فاصله گذاری اجتماعی رنگ می‌بازد و بیشتر شبیه یک تراژدی است