به گزارش پایگاه خبری نشان :

وام نوعی قرض دادن پول سوددار است وام ویژه دادن پول، ملک یا سایر کالاها به طرف دیگر در عوض بازپرداخت اصل سرمایه در آینده به همراه بهره یا سایر هزینه های مالی به حساب می‌آید. وام ویژه ممکن است یک مقدار خاص و برای یک بار بوده و یا اینکه به عنوان یک اعتبار باز تا یک سقف خاصی برقرار باشد. وام ویژه می‌توانند انواع شخصی، شرکتی، مؤسسات مالی و دولتی داشته باشند. وام ویژه منبع اصلی سود برای بسیاری از مؤسسات مالی مثل بانک ها و فروشندگان خرد از طریق استفاده از اعتبار، به شمار می‌رود وام ویژه انواعی از وام های ویژه خودرو، کالا،ازدواج، کارمندی،بازنشستگان،  مسکن و وام دانشجویی وام اشتغال  غیره را شامل شود که توسط بانک ها ،موسسات دولتی و خصوصی پرداخت می شود.

وام ویژه

پرداخت وام ویژه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به پرداخت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره در قالب طرح جهش تولید و تأمین مسکن، گفت: ‌بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ساله است.

صدیف بدری درباره جزئیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن که از سوی مجلس یازدهم مطرح شده اظهار کرد: در قالب این طرح تسهیلات‌ 150 تا 200 میلیون‌تومانی کم‌بهره پرداخت خواهد شد.

وام ویژه

سود وام ویژه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی

وی در پاسخ به این پرسش که سود این وام چه میزان است، افزود:‌ میزان سود را دولت و شورای پول و اعتبار تعیین می‌کند‌ اما در مجموع در طرح جهش تولید و تأمین مسکن تسهیلات مانند مدل طرح مسکن مهر پرداخت خواهد شد. به عبارت دیگر سود تسهیلات طرح جهش تولید برای شهرهای کوچک چهار درصد، مراکز استان‌ها هفت درصد و تهران 9 درصد خواهد بود.

وام ویژه

وی با یادآوری اینکه قرار بود دوشنبه هفته جاری طرح جهش تولید و تأمین مسکن به صحن علنی بیاید، گفت: طرح مذکور احتمالا اول بهمن‌ماه در صحن مطرح می‌شود. این احتمال نیز وجود دارد که بررسی طرح مذکور به بعد از تکمیل بررسی لایحه بودجه سال آینده موکول شود.

untitled

آیا وام سهام عدالت نقد است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس‌جمهور هفته گذشته اعلام کرد که سهامداران می‌توانند به پشتوانه سهام عدالتشان کارت اعتباری دریافت کنند.

پس از آن مدیران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توضیحاتی در خصوص این کارت‌های اعتباری دادند و شروطی سخت‌گیرانه برای سهامداران اعلام کردند.

مسئولان از خرداد سال گذشته تاکنون از پرداخت کارت‌های اعتباری صحبت کرده‌اند و قرار بوده خیلی قبل‌تر سهامداران از این طرح استفاده کنند.

به گفته مدیر پروژه کارت‌های اعتباری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، کارت اعتباری فیزیکی نیست بلکه نشان بانک و نوعی دسترسی است.

همچنین کسی که کارت اعتباری بانک ملی را می‌گیرد برای استفاده از این مبلغ  باید به فروشگاه طرف قرارداد بانک ملی مراجعه و خرید کند. فردی که بانک تجارت را انتخاب کرده است هم می‌تواند به هر فروشگاهی مراجعه کند. قرار است از اول اردیبهشت دیگر بانک‌ها نیز این طرح را شروع کنند.

یعنی این کارت‌های اعتباری نه تنها مانند کارت‌های بانکی نیست بلکه جز برای خرید کالاهای داخل فروشگاه‌های طرف قرارداد با بانک هیچ استفاده دیگری ندارد و نمی‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد.

این وام سهام عدالت پس از مهلت استراحت پنج ماهه اگر بازپرداخت نشود مشمول سود ۱۸ درصد و اقساط ۳۶ ماهه می‌شود، به نظر می‌رسد کارت اعتباری سهام عدالت فقط برای سهامدارانی کاربرد داشته باشد که قصد خرید لوازم خانگی دارند.

همین موضوع نیز موجب انتقاد سهامداران شده، آنها می‌گویند که قصد داشتند با این وام هزینه‌های دیگری مانند آب، برق و گاز یا اجاره خانه را بپردازند.